خانه / سفرمسئولانه / چیدن کوله پشتی

چیدن کوله پشتی

اینکه شما چگونه تجهیزات خود را داخل کوله قرار می دهید به نوع پیاده روی که می خواهید داشته باشید، مواردی که در طول روز نیاز خواهید داشت، و نوع کوله ای که دارید، بستگی دارد. برای پیاده روی در زمین های مسطح و مسیر های مناسب، وسایل سنگین و کم حجم تر بهتر است بالا تر و نزدیک کمر شما قرار داده شوند تا بار در نزدیکی مرکز ثقل شما قرار گیرد و شما را قادر سازد تا قامت راست و رو به بالای خود را حفظ کنید. این شیوه ای است که نگارنده این مطلب در تمامی انواع مختلف مسیر از آن استفاده می کند. در تئوری، در هر صورت، برای هر فعالیتی که تعادل در آن اهمیت دارد، مانند پیاده روی های سنگین، اسکی، تپه نوردی و راه رفتن در زمین های ناهموار، اجسام سنگین و کم حجم باید برای ثبات بهتر پایین تر قرار گیرند ولی همچنین باید تا جای ممکن نزدیک تر به کمر قرار داده شوند. خانم ها معمولاً مرکز ثقل پایین تری نسبت به آقایان دارند و ممکن است کوله چینی به این روش را برای مسیر های آسان و هموار نیز بهتر بیابند. به هر روشی که کوله خود را بچینید، مهم این است که بار در تعادل باشد تا کوله شما را به سمت خاصی نکشد. مواردی که در طول روز به آنها نیاز پیدا می کنید باید در دسترس باشند و لازم است تا به درستی بدانید هر چیزی در کجا قرار دارد و چگونه می توان به آن دسترسی داشت.

طریقه بستن کوله به طراحی کوله شما و اینکه چند محفظه، جیب های بیرونی و داخلی و بخش های مختلفی داشته باشد بستگی دارد. اینکه چه وسایلی در جیب های بیرونی و چه وسایلی در داخل باشد نیز با توجه به نیاز به دسترسی، اهمیت دارد. بهتر است وسایل مشابه و با نیاز به دسترسی یکسان در داخل کوله در داخل ساک پارچه ای یا هر نوع بسته مناسب دیگر قرار گیرد تا سازماندهی وسایل در داخل کوله رعایت شود. برای نمونه لباس های یدکی را می توان در داخل یک ساک پارچه ای مجزا قرار داد و همین طور مواد غذایی.

برای کوله های سبک و ساده که پشت آنها دارای بالشتک نرم (Pad) نمی باشد و بدنه کوله مستقیم با کمر در تماس است می توان از فوم مخصوص خواب برای راحتی پشت استفاده کرد. به این طریق که فوم را به صورت عمودی داخل کوله قرار می دهیم و آنرا باز می کنیم. به طوری که نرمی آن به طرف پشت کوله قرار گیرد و برای کمر راحتی ایجاد کند. در میان فوم نیز می توان وسایل و تجهیزات را قرار داد. در این نوع کوله ها بهتر است اجسام نرم نزدیک کمر قرار داده شود. بهتر است وسایل در دو چند بسته یا ساک و به صورت عمودی در کنار هم قرار گیرد چرا که قرار دادن وسایل به صورت افقی باعث می شود تا کوله در فواصل بین وسایل ناهموار و پیچ خورده شود و باعث ناراحتی کمر گردد.

5

روش های زیادی برای چیدن کوله وجود دارد. برای پیاده روی های در مسیر و ساده قرار دادن وزن بیشتر در بالا اجازه می دهد تا راست قامت راه بروید. موارد حجیم و سبک مانند کیسه خواب و لباس در پایین کوله می روند؛ موارد سنگینی مانند غذا در وسط و در نزدیکی کمر. وسایل سنگین را در نزدیکی کمر نگه دارید تا از کشیده شدن آن به عقب جلوگیری شود تا مجبور نشوید خود را به جلو خم کنید. برای پیاده روی های سنگین و خارج از مسیر که در آن تعادل از اهمیت خاصی برخوردار است، موارد سنگین را بیشتر در وسط قرار دهید تا در بالا و هنوز هم تا جای ممکن آنها را در نزدیکی کمر بگذارید تا کوله شما با ثبات تر و متعادل تر گردد.

اگر کوله دارای چارچوب و یا بالشتک نرم باشد اولین چیزی که باید در انتهای کوله یا برای کوله هایی که بخش پایینی مجزایی دارند (کوله سمت راستی در شکل)، در آن بخش قرار گیرد زیر انداز یا پتو یا چیزی شبیه به آن است که قابلیت تا شدن به صورت چهار ضلعی داشته باشد و در دیواره سمت کمر قرار می گیرد تا به خوبی محافظت شود. در جلوی آن کیسه خواب در صورتی که بخش پایین هنوز پر نشده باشد می توان لباس های اضافی و تجهیزات بارانی (مانند بادگیر، بارانی و پانچو) را نیز در آنجا قرار داد. تجهیزات بارانی باید در کنار زیپ و در دسترس سریع باشند. تمامی وسایلی که نرم و نسبت به وزنشان حجیم هستند باید در پایین کوله قرار گیرند.

میله های چادر در کنار دیواره کوله و چسبیده به کمر قرار می گیرد. در جلوی آن ظروف پخت و پز، اجاق و ظرف سوخت، بطری های خالی آب، و وسایل کوچکی مانند شمع ها و کیت تعمیرات قرار داده می شود به طوری که سنگین ترین وسایل (مانند ظروف پر از سوخت) در نزدیکی کمر باشد. به جز نهار و میان وعده های در طول روز، کیسه های غذا در بالای تجهیزات آشپزی قرار داده می شود و به خاطر سنگینی در نزدیکی کمر قرار می گیرد. در جلوی کیسه های غذا چادر و یا هر نوع پاپوش موجود جای داده می شود. در بالای کوله نیز جای کتاب ها، نقشه ها، دوربین، و بادگیر یا بالاپوش گرم است. اگر بالاپوش یا بادگیر در بالای کوله جا نشد می توان آن را در بخش پایینی یا اگر جیب شبکه ای در جلوی کوله وجود دارد، در آن، چپاند. جیب بالایی کوله به طریق خاصی پر نمی شود ولی غالباً در آن کلاه، گترِ گردن، دستکش ها، کرم ضد آفتاب، کیف متعلقات دوربین، دفع کننده حشرات، لنز های دوربین، عینک آفتابی، و هر مورد کوچکی که از جا گرفتن در جاهای دیگر بازمانده، قرار داده می شود. اگر کوله جیب بالایی ندارد این وسایل در ساک کوچکی در بالاترین قسمت کوله جای می گیرند. یک جیب کناری بطری آب، نهار و میان وعده را در خود جای می دهد و در جیب دیگر، بطری های سوخت، میخ های چادر، هِد لامپ، و کیت کمک های اولیه قرار می گیرد. هر موردی که در جیب بالایی جا نمی گیرد نیز می تواند در جیب های بیرونی قرار داده شود. نقشه، قطب نما، دوربین چشمی، و وسایل نوشتن داخل جیب ژاکت یا تی شرت و یا در داخل کیف کمربند کوله جای داده می شود.

قطعاً این روش با توجه به شرایط تغییر می کند. اگر فوم قابلیت قرار گیری در داخل کوله را نداشته باشد آنرا در بیرون می بندیم. تجهیزات بارانی را می توان بسته به آب و هوا به همراه نداشت و وسایل می توانند بین جیب های مختلف جا به جا گردند. هدف راحتی و دسترسی است و نه تنها صرفاً مرتب بودن و سازماندهی.

منبع: The Backpacker’s Handbook, by: Chris Townsend

ترجمه: بنیامین قاسمی

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !