خانه / میراث جهانی / پارک ملی ایگوازو

پارک ملی ایگوازو

پارک ملی ایگوازو  (National Park Iguazu   )

مکان: کشور برزیل و آرژانتین/ تاریخ ثبت 1984

iguazu-national-park-2

شرح مختصر:

آبشاری به شکل نیم دایره، در مرکز این منطقه به ارتفاع 80 متر و عرض 2700 متر روی یک خط از سنگهای بازالتی، در مرز بین آرژانتین و برزیل واقع شده است. این آبشار از حجم زیادی آب ( که به شکل اسپری در می آید) تشکیل شده و یکی از تماشائی ترین آبشار های جهان است.

      این منطقه نیمه گرمسیری توسط جنگلهای مرطوب که متجاوز از 2000  نوع از گیاهان آونددار است، پوشیده شده است و محل زیست جانوران وحشی ویژه این منطقه مثل خوک های خرطوم دار(Tapir) ،  مورچه خوارهای غول پیکر، میمون های زوزه کش(Howler Monkeys)  ، انواعی از گربه های وحشی(Ocelot)  ،جگوارها و کروکدیلهای آمریکای جنوبی (Caymans) است.

توضیحات تکمیلی:

    این سایت شامل پارک ملی و ذخیرگاه ملی در استان میسیونز (Misiones Province) ,واقع در شمال شرقی آرژانتین است. رودخانه Iguazu در مرز شمالی ذخیره گاه و پارک و همچنین در مرز جنوبی پارک ملی Iguazu  در سایت میراث جهانی برزیل شکل میگیرد.

گسترش آبشارهای Iguazu در مرز بین آرژانتین و برزیل است. این آبشارها بیش از 80 متر ارتفاع و 3 کیلومتر پهنا دارند و از تعداد بسیار زیادی آبشار های کوچک تر درست شده که حجم زیادی از آب را اسپری  میکند. بدین سبب به یکی از تماشائی ترین نقاط دنیا تبدیل شده است.

     پوشش گیاهی در مناطق نیمه گرمسیری مرطوب با گیاهان داردوست و درخت زی  غنی  پوشیده شده است. اگر چه این جنگلها از تنوع گونه ای کمتری در مقایسه با قسمتهائی از پاراگوئه و برزیل برخوردار هستند با این وجود متجاوز از 2000 گونه گیاه آونددار در این منطقه شناسائی شده است.

جانوران تیپیک این منطقه شامل خوک خرطوم دار(Tapir) ،مورچه خوار(Tamandua) و راکون هستند.این منطقه غنی از انواع مختلفی از گونه های پرندگانی است که نیمی از گونه های ویژه آرژانتین را شامل می شوند.گونه های از پستانداران در معرض خطر، از قبیل جگوار ، نوعی گربه وحشی (Ocelot)و گربه ببر و تعدادی از گوشتخواران و نیز مورچه خوار غول پیکر وسگ آبی برزیلی هستند. پریماتها نیز شامل Black-capped capuchin و میمون زوزه کش سیاه هستند. همچنین تعدادی اردک های ماهیخوار برزیلی و گونه ای از کروکدیل پوزه پهن نیز در لیست جانوران در معرض خطر جای دارند.

     اولین ساکنین ناحیه سرخپوستان کاین گان گوس ها Caingangues بودند که نام اگوازو Iguazu (آب بزرگ) را آنها ابداع کردند. این قبیله بوسیله توپی گوآرانیز ها Tupi-guaraniesرانده شدند.

     اولین اروپائیی که به این منطقه وارد شد یک اسپانیائی بنام Don Alvar Nunes Cabeza de Vaca  در سال 1541 بود که باعث شد 10 سال بعد استعمارگران اسپانیائی و پرتغالی وارد این منطقه شوند.

 علی اکبر کاوسیان   m.kavousian@gmail .com

Iguazu falls. Iguazu National Park. Misiones. Argentina

Iguazu falls. Iguazu National Park. Misiones. Argentina

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !