خانه / اخبار گردشگری / قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد نماد تمبر مشترک ایران و مراکش می‌شود

قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد نماد تمبر مشترک ایران و مراکش می‌شود

معاون فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: قلعه فلک‌الافلاک در خرم‌آباد به عنوان نماد تمبر مشترک ایران و مراکش چاپ می‌شود.

“محمد عزیزی” در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: براساس تفاهم نامه معاونت فرهنگی و ارتباطات سازمان میراث فرهنگی کشور و مسوولان کشور مراکش، از میان قلعه‌های باستانی و با قدمت، قلعه فلک الافلاک برای چاپ بر روی تمبر انتخاب شده است.

وی اظهار داشت: ازآنجا که این قلعه تاریخی دارای قدمت بسیاربالا، کاربری مناسب و داشتن سازه معماری با اهمیت می‌باشد، برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

عزیزی یادآور شد: در راستای مبادله سوژه‌های میراث فرهنگی با سایر کشورها معاونت میراث فرهنگی کشور در پاسخ به درخواست شورای تمبر مبنی بر انتخاب موضوعی مشترک بین ایران و مراکش، قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد را به عنوان نماد ایران برای چاپ تمبر مشترک معرفی کرد.

درلرستان که پیشینه تاریخی ‪ ۴۰‬هزار ساله دارد، آثار تاریخی و باستانی فراوانی ازدوره‌های گذشته باقی مانده که از جمله قلعه فلک‌الافلاک است.

این قلعه در منابع مکتوب، بنامهای دژ “شاپور خواست”، “سابر خواست” و “خرماباد” و “فلک‌الافلاک” نامگذاری شده است.

مساحت قلعه پنج هزار و ‪ ۳۰۰‬متر مربع است و فضای داخل بنا بر چهار تالار به نسبت بزرگ حول دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !