خانه / میراث جهانی / شهر باستانی دوبرونیک (Old City of Dubrovnik)

شهر باستانی دوبرونیک (Old City of Dubrovnik)

شهر باستانی  دوبرونیک   -(Old City of Dubrovnik)

کرواسی/1979

این شهر که  به  مروارید  آدریاتیک  مشهور است  ،  در ساحل دالماتیان قرار دارد و از قرن سیزدهم به بعد مهم ترین نیروی دریایی مدیترانه محسوب گردید و اگرچه به شدت در زلزله سال 1667 آسیب دیده اما در حفظ آثار زیبای گوتیک ، رنسانس و باروک در کلیساها ، صومعه ها ، کاخ ها و چشمه ها ، به موفقیت خاصی دست یافت. هر چند که دوباره  طی  سالهای 1990 در اثر درگیرهای مسلحانه آسیب دیده است ، اما هم اکنون برنامه مرمت بخش عظیمی از آن ، توسط یونسکو در دست اجرا  می باشد.

توضیحات بیشتر

این شهر که  به  مروارید  آدریاتیک  مشهور است  ،  در ساحل دالماتیان قرار دارد و از قرن سیزدهم به بعد مهم ترین نیروی دریایی مدیترانه محسوب گردید و اگرچه به شدت در زلزله سال 1667 آسیب دیده اما در حفظ آثار زیبای گوتیک ، رنسانس و باروک در کلیساها ، صومعه ها ، کاخ ها و چشمه ها ، به موفقیت خاصی دست یافت.

old-town-dubrovnik2

این شهر طی نیمه اول قرن هفتم توسط گروهی پناهنده  از اپیداروم که در جزیره سکنی گزیدند و آن را لوسا  نامیدند ، به وجود آمد. نام لاتین لوسا  برگرفته از کلمه راگوسا به معنی صخره است که تا قرن پانزدهم مورد استفاده قرار داشت.

در مقابل این جزیره ، گروهی از اسلاوها نیز به نام دوبرونیک ، که برگرفته از کلمه دوبروا در زبان کروات به معنای جنگل بلوط  بود ، در پای کوه سرد اقامت گزیدند . بعدها در قرن 12 ، مسیر آبی که  بین این دو جزیره  وجود داشت و آنها را از هم جدا می ساخت، پر شد و همین امر باعث اتحادشان  گردید. اما پس از اتحاد و استقرارشان این شهر تحت حمایت امپراتوری بیزانس ، پس از جنگهای صلیبی چهارم در سالهای( 1358-1205)  بعد از میلاد تحت حاکمیت ونیز ،

و بر اساس پیمان و معاهده موسوم به  زادار در سال 1358 بخشی از پادشاهی کرواتی مجارستان شد ، و پس از آن بود که دولت جمهوری آزاد در قرون پانزده و شانزدهم به اوج خود رسید.

اما بحران اقتصادی در امور حمل و نقل مدیترانه و به خصوص، زلزله مصیبت  بار آوریل سال 1667 ، بیشترین آسیب ها را  بر ساختمان های عمومی وارد ساخت و منجر به  تخریب رفاه این جمهوری  شد . زمین لرزه قدرتمندی که به  عنوان نقطه عطفی در توسعه شهر محسوب گردید.

old_town-dubrovnik

دوبرونیک نمونه مناسب و برجسته ای از شهری حفاظت شده  با خیابانی منظم در اواخر قرون وسطی به حساب می آید. در میان آثار برجسته قرون وسطی ، بناهای به یاد ماندنی دوران رنسانس و باروک با استحکاماتی شکوهمند؛ دروازه های تاریخی مانند سالن شهر یاTown Hall   که هم اکنون کاخ پیشوا ( Rector’s Palace     نام دارد و قدمتش از قرن 11  تا هنگام تکمیل آن توسط راهبان فرقه فرانسیس در قرن 14 می رسد و در حال حاضراز نظر ظاهری شبیه به سبک آثار دوران باروک  می باشد ، صومعه عظیم دومینیکن ؛ کلیسای جامع که پس از زلزله سال 1667 بازسازی شد ، خانه آداب  و رسوم یا اسپانزا و تعدادی دیگر از کلیسای سبک باروک  مانند آن چه در سنت بلیز (حامی مقدس شهر) ، هر یک

بیانگر و حاکی از واقعیت ماندگار  کار دست  پس از سالیان دراز می باشند.

منطقه اصلی میراث فرهنگی جهانی تنها شامل دفاع از شهر و موسسات شهری بود ، اما بعدها گستره آن بیشتر حومه صنعتی قرون وسطی را در بر گرفت.

برنامه گسترش بناهای قرن پانزدهم  از جمله قلعه لوریجناک که بر صخره ای بنا شده است  که به احتمالی دراوایل قرن یازدهم  ساخت آن آغاز شده بوده و ظاهر امروزی اش را مدیون قرون پانزده و شانزده می باشد.

همچنین قلعه لازارتس  که دراوایل قرن هفدهم  جهت مقابله با  ورود مرض طاعون  ساخته شد تا از ورود خارجی های حامل این بیماری به داخل  جزیره  جلوگیری شده باشد ، ساخت یک سری خانه های کوچک در اواخر قرن پانزدهم  ، جهت محافظت از بندر در برابر تند بادهای جنوب شرقی ، و نیز ساخت قلعه رویلین که قدمت آن به سال 1449 بازمی گردد و بنا به فرمان حاکم  آن دوره با حفر خندق هایی جهت مقابله با ورود دشمن در بخش شمالی ، ایجاد شده بود.

جزیره لوکرام درپانصد متری از ساحل و بخش جنوب شرقی دوبرنیک قرار دارد و در سال 1023 با وجود صومعه بندیکت به یکی از مکان های خاص  جمهوری دوبرونیک تبدیل گردید و طی قرن ها به طور موفقیت آمیزی گسترش یافت که  تا اواخر قرن 15 به ساخت مکانی برای سرایندگان سنت جوستیا در پادوآ انجامید.

کشور فرانسه درطول اشغال این  جزیره در اوایل قرن 19 فرانسه شروع به مرمت قلعه سلطنتی  کرد که توسط اتریشی ها در سالهای 1830 تکمیل گشته و به پایان رسید.در سال 1859 پادشاه اتریش ماکسیمیلیان آرشیدوک ( بعد از امپراطور مکزیک ) به قصد ساخت یک ویلا به سبک کلاسیک بر روی خرابه های صومعه بندیکت خریداری کرد که فقط بخش کوچکی از ساخت آن تکمیل شد.

old-town-dubrovnik-tourist-map

تهیه کننده: الهام اخوان

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !