خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال87 / سفر به دور اسکاتلند

سفر به دور اسکاتلند

برنامه 3 روزه در اسکاتلند

شنبه ۳ فروردین ۱۳۸۷ساعت 10 صبح از آبردین به سمت جنوب اسکاتلند حرکت کردیم. از قبل مسیر حرکت را به صورت کلی مشخص کرده بودیم. قرار بود که از آبردین به طرف جنوب تا ادینبرگ و گلاسگو حرکت کنیم و بعد از حرکت به طرف غرب  و شمال و عبور از منطقه Highland به سمت شهر Inverness برسیم و از آنجا به آبردین برگردیم.

rout

در ابتدای حرکت و بعد از طی مسافتی در حدود 15 مایل به Stonehaven رسیدیم.این شهر یکی از شهرهای دیدنی و البته کوچک است که دارای بندری زیبا است و در تابستان قایق های بادبانی زیادی در نزدیکی ساحل آن وجود دارد.

به علت باد شدید قسمتی از بندر را بسته بودند. موج های زیادی که در دریا ایجاد می شد زیبایی خاصی به ساحل می دادند.

img_1844_resize

stonhaven-nina_25_resize

بعد از دیدن شهر به سمت قلعه Dunnottar که در نزدیکی شهر است حرکت کردیم. این قلعه بر روی یک صخره قرار گرفته است و منظره بسیار دیدنی دارد.

توضیح درباره Dunnottar Castle :

     dunnottar castle-stonhaven-nina_05_resize                                  

در حدود 11 ساختمان در این قلعه وجود دارد که از قرن 13 تا 17 ساخته شده اند. قلعه در حدود 50 متر بالای دریا است. صخره هایی که قلعه بر روی آنها قرار دارد بسیار زیبا هستند. سنگ های آن از نوع کنگلومرا (Conglomerate) است. این نوع سنگها از سنگهای کوچکتری ساخته شده اند که در اثر مرور زمان و فشار به هم چسبیده اند و به اصطلاح سیمانی شده اند.

در ورودی این قلعه برجی به چشم می خورد که در قرن 14 ساخته شده است و به عنوان سمبولی از قدرت در زمان خودش بوده است. بخشی از ساختمان های داخل قلعه در خراب شده است و بخش دیگر سالم هستند.

این قلعه همچنین مورد توجه کارگردانان سینما بوده است و بخشی از فیلم هملت در سال 1990 در اینجا ساخته شده است.

بعد از دیدن قلعه به سمت Dundee ، یکی دیگر از شهرهای اسکاتلند حرکت کردیم. فاصله آبردین تا Dundee حدود 65 مایل است. این شهر دارای جمعیتی در حدود 143000 نفر است و چهارمین شهر بزرگ اسکاتلند به حساب می آید هرچند که نسبتا شهر کوچکی است!

یکی از جاذبه های تورسیتی این شهر کشتی قدیمی به نام Discovery است.

img_1872_resize

توضیح درباره کشتی Discovery:

ساخت Discovery در سال 1900 در Dundee شروع شده است و در سال 1901 به آب انداخته شده است. هدف از ساختن آن تحقیق درباره قطب جنوب بوده است. این کشتی اولین کشتی است که به اقیانوس منجمد جنوبی سفر کرده است.

در 8 ژانویه 1902 این کشتی به اقیانوس منجمد جنوبی رسیده است. در ابتدای زمستان کشتی از حرکت باز می ایستد و به مدت 2 سال در یخ های اقیانوس می ماند و سرانجام در 16 فوریه 1904 دوباره شروع به حرکت می کند.

دو پل بزرگ بر روی خلیجی که در شهر Dundee است ساخته شده است. یک پل برای عبور ماشین و یکی برای قطار.

پلی که برای عبور قطار در حال حاضر وجود دارد ابتدا در قرن 19 میلادی ساخته شده است. 2 سال بعد از ساخته شدن ، به علت یک طوفان شدید و هنگامی یک قطار در حال عبور بوده است ، تخریب می شود و 75 نفر کشته
می شوند. 7 سال بعد از این واقعه پل دوم ساخته و بازگشایی می شود.

بعد از گشتی در داخل شهر و خوردن ناهار، حدود ساعت 4 بعدازظهر به سمت شهر St Andrews که در حدود 13 مایلی Dundee است حرکت کردیم. این شهر دارای قدیمی ترین دانشگاه در اسکاتلند است که در سال 1410 تاسیس شده است و بین 10 دانشگاه برتر در بریتانیا می باشد.

img_1891_resize

در این شهر یک Cathedral  قدیمی هم وجود دارد که مربوط به قرن 12 میلادی است که البته قسمت های زیادی از آن تخریب شده است.

مقصد بعدی شهر Edinburgh بود ولی به دلیل تاریک شدن هوا و همینطور محلی که برای خوابیدن در Glasgow در نظر گرفته بودیم، مستقیما به طرف این شهر حرکت کردیم.

صبح روز بعد از یک ساختمان قدیمی یک موزه در Glasgow به نام KelvinGroveدیدن کردیم و در حدود ساعت 10 صبح به سمت Edinburgh حرکت کردیم. مسافت بین این دو شهر را در حدود نیم ساعت می توان طی کرد.

img_1911_resize

با توجه به معروفیت قلعه ادینبرگ به آنجا رفتیم ولی به علت شلوغ بودن و زمان زیادی که برای گرفتن بلیط باید صرف می کردیم، ترجیح دادیم که از داخل شهر دیدن کنیم.

در جلوی قلعه خیابانی است با ساختمان های قدیمی. یک فروشگاه لباس و اجناس اسکاتلندی در ابتدای خیابان وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. در این فروشگاه نمایشگاهی از طرز تهیه پارچه در زمان های قدیم وجود دارد.

img_1934_resize

img_1931_resize

بعد از مدتی قدم زدن در شهر و خوردن یک قهوه که در آن هوا واقعا می چسبید، به سمت ساحل شهر حرکت کردیم.

هوای بادی و سردی که در آنجا بود مانع از آن می شد بتوانیم مدت زیادی در آنجا بمانیم و فقط به گرفتن چند عکس اکتفا کردیم و به سمت مقصد بعدی که شهر Stirling بود حرکت کردیم. بعد از 35 مایل به شهر استرلینگ رسیدیم. این شهر یکی از زیباترین شهرهای اسکاتلند بود که تا به حال دیده بودم.

طبق معمول همیشه که یکی از جاذبه های توریستی، قلعه است برای پیدا کردن قلعه استرلینگ کمی جستجو کردیم تا بالاخره پیدا شد. این قلعه هم مانند همه قلعه ها در بلندی شهر واقع شده است و دارای بنای زیبایی می باشد.

خوشبختانه این قلعه شلوغ نبود و برای داخل شدن احتیاج به ایستادن در صف نبود.

img_1982_resize

img_3808_resize

توضیح درباره قلعه استرلینگ:

قلعه استرلینگ یکی از مهمترین و بزرگترین قلعه های اسکاتلند است. این قلعه از سه طرف با صخره های بلندی احاطه شده است. اغلب ساختمانهای آن مربوط به قرن 15 و 16 می باشند. جنگ های بسیاری در طول استقلال اسکاتلند در این قلعه روی داده است که آخرین جنگ در سال 1746 بوده است. بسیاری از شاه های اسکاتلند در این قلعه تاجگذاری کرده اند.

بعد از دیدن قلعه برای استفاده از روشنی هوا به سمت Loch Lomond که در 26 مایلی غرب استرلینگ است حرکت کردیم.

برای دیدن این دریاچه محلی به نام Balmaha را انتخاب کردیم که در جنوب شرقی آن واقع شده است. این محل بسیار زیبا است و دارای یک هتل و رستوران هم می باشد که برای شب ماندن بسیار مناسب است. برای رسیدن از استرلینگ به Balmaha، ابتدا داخل جاده A811 شوید، بعد از حدود 22 مایل به جاده فرعی که به سمت Drymen می رود داخل شوید تا به Balmaha برسید.

img_2040_resize

img_2059_resize

Loch Lomond بزرگترین دریاچه اسکاتلند از نظر مساحت و دومین دریاچه از نظر حجم آب است.

در سری داستان های تن تن و میلو، ویسکی مورد علاقه کاپیتان هادوک با مارک Loch Lomond است!

بعد از خوردن شام در Balmaha به سمت شهر Fort William حرکت کردیم و بعد از طی مسافت 100 مایل به این شهر رسیدیم.

Fort William در بالای دریاجه ای به نام Loch Linnhe واقع شده است و بزرگترین شهر در منطقه  Highland است. همچنین بلندترین کوه بریتانیا به نام Ben Nevis در نزدیکی این شهر قرار دارد. قله این کوه 1344 متر است.

شب را در یک B&B (Bed and Breakfast) در نزدیکی Fort William ماندیم. صبح روز بعد به سمت شمال راه افتادیم. در طول روز قرار بود که از کنار دریاچه های Loch Lochy و Loch Ness بگذریم ، به شهر Inverness برسیم و از آنجا به  Aberdeenبرگردیم.

img_2092_resize

بعد از طی مسافت کوتاهی به Loch Lochy رسیدیم. در اسکاتلند هر چه به سمت غرب حرکت کنید، با مناطق کوهستانی بیشتری روبرو می شوید که و برعکس در سمت شرق مراتع و زمینهای کشاورزی است.

بعد از عبور از Loch Lochy به شهر Fort Augustus رسیدیم که در جنوب Loch Ness قرار گرفته است.

Loch Nes دریاچه ای در اسکاتلند است که به علت داستانی که در مورد آن گفته شده توریست های زیادی از آن بازدید می کنند.

توضیح درباره Loch Ness:

img_2088_resize

این دریاچه در جنوب غربی Inverness قرار گرفته و دومین دریاچه از نظر مساحت در اسکاتلند است. (در حدود 5600 کیلومتر مربع) ولی با توجه به عمق زیادی که دارد ، بزرگترین دریاچه از نظر حجم می باشد. عمیق ترین نقطه این دریاچه حدود 230 متر است. یکی از جاذبه های توریستی این دریاچه موجودی است که گفته می شود در آن زندگی می کند به نام Nessie.

در تاریخچه آن آمده است که  St ColumbaSt Columba در قرن 6 میلادی این موجود را دیده است. هر چند که هیچگونه شواهدی از دیدن این موجود در حال حاضر وجود ندارد.

بعد از توقف کوتاهی در کنار دریاچه و خوردن چای به حرکت ادامه دادیم تا به شهرInverness رسیدیم. این شهر نیز از شهر های زیبای اسکاتلند است  که در منطقهHighlands قرار گرفته است.. در این شهر یک قلعه وجود دارد که در حال حاضر دادگستری شهر در آن قرار دارد.

img_3933_resize

img_3934_resize

بعد از گشت زدن در شهر و دیدن بازار آن، بعدازظهر روز یکشنبه به سمت Aberdeenحرکت کردیم و ساعت 5 به Aberdeen رسیدیم.

پانوشت:

·         برای تبدیل مسافت های ذکر شده از مایل به کیلومتر، عدد را در 1.6 ضرب کنید.

·         مسافت طی شده در کل سفر: 600 مایل

·         هزینه های کلی سفر به شرح زیر:

o       کرایه ماشین چهار در معمولی: روزی 25 پوند

o       بلیط ورودی قلعه ها: به طور متوسط بین 5 تا 12 پوند

o       Bed & Breakfast : شبی  25 تا 40 پوند برای هر نفر

o       بنزین: به طور متوسط به ازای هر 100 مایل ، 15 پوند

·         برای صرفجویی در زمان و راحتی در طول سفر پیشنهاد می کنم که حتما ازGPS استفاده کنید.

عکس ها توسط :

ماهان ادیب

نینا رحمانیان

ماهان ادیب

کانون گردشگران جوان ایران

                                              فروردین 1387

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !