خانه / گزارش سفرهای سال85 / آبشار شیوند و دریاچه سد کارون 3

آبشار شیوند و دریاچه سد کارون 3

آبشار شیوند و دریاچه سد کارون 3

برنامه ریزی برای بازدید از مناطق طبیعی و گردشگری در فصل بهار دشوار است.تمامی ایران در این فصل زیبا و سرسبز است.به نظر می رسد که برنامه های دامنه نوردی در اوایل فصل بهار طرفداران بیشتری نسبت به فتح قلل مرتفع دارد.

یکی از برنامه های جذاب و متنوع در اوایل فصل بهار بازدید از مناطق بختیاری و بازدید از دامنه های زاگرس است.

کارون پر آب ترین و طویل ترین رودخانه داخل ایران است که شاخه های اصلی آن از قبیل خرسان،دوآب و بازفت از کوههای زاگرس بختیاری سرچشمه می گیرد.طول رودخانه کارون حدود 950 کیلومتر و وسعت حوزه آبریز آن 60000 کیلومتر مربع است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است.

طبیعت زاگرس با کوهها و صخره های منحصر به فرد و جنگلهای بلوط که در این فصل با کشتزارهای گندم و جو فرش شده است ، بسیار دیدنی است.

سد کارون 3 در 28 کیلومتری شرق شهرستان باستانی ایذه در شمال شرقی استان خوزستان و بر روی رودخانه کارون ساخته شده است.این سد بلندترین سد کشور است ( 205 متر از پی) آبگیری این سد از سال 1383 شروع شد.برخی از آثار تاریخی و باستانی که در حوزه دریاچه پشت سد قرار داشتند، قبل از آبگیری شناسایی و مستند سازی شدند و اکنون نیز بیش از 150 متر در زیر آب قرار دارند.

دریاچه کارون 3 حدود 60 کیلومتر درازا دارد و دو پل قوسی بسیار زیبا که در محور ایذه به دهدز بر روی دریاچه نصب شده است ، نمای زیبایی به این جاده داده است.

روستای شیوند یکی از 30 روستایی است که پس از آبگیری سد راه ارتباطی زمینی آن قطع شده است و تنها با استفاده از قایق می توان به آن دسترسی داشت.

5 کیلومتر بعد از سد کارون و پس از عبور از روی پلهای قوسی به سمت دهدزبه روستای رکعت در کنار جاده می رسیم. جاده فرعی کوچکی ما را تا نزدیک دریاچه هدایت می کند. همه روزه قایق هایی برای رفت و آمد اهالی روستاهای اطراف دریاچه در اینجا وجود دارد.

بارج(کشتی کوچکی که برای حمل و نقل اتومبیل و وسایل سنگین موتوری استفاده می شود)که متعلق به شرکت آب نیرواست و وظیفه حمل و نقل مسافرین و بارهای ساکنین را به عهده دارد حدود ساعت 8 صبح به سمت روستای شیوند حرکت می کند. حدود 13 کیلومتر قایق سواری بر روی دریاچه ، تجربه ای لذت بخش است، مناظر اطراف بسیار دیدنی است خصوصا اینکه هنوز در بسیاری از مناطق درختانی که تا نیمه در آب هستند را می توان مشاهده کرد. با قایق موتوری حدودا 35 دقیقه وبا بارج این مسافت 1/5 ساعته طی می شود.

روستای شیوند در کرانه غربی دریاچه قرار دارد و روستای بزرگی است که علی رغم قطع ارتباطات زمینی هنوز بسیار شاداب به نظر می رسد و زندگی در آن به زیبایی جریان دارد.

برای رسیدن به آبشار شیوند پس از عبور از روستا وارد دره ای می شویم که رود پر آبی در آن جریان دارد. بعد از حدود 2 ساعت پیاده روی و طی 5 کیلومتر در میان این دره به آبشار بلند و پر آب شیوند می رسیم که حدود 90 متر ارتفاع دارد. با کمی حوصله و حدود نیم ساعت پیاده روی می توان به بالای آبشار رسید.آبشار شیوند درست در دامنه های شرقی کوه منگشت قرار دارد.در ارتفاعات بالاتر نیز چندین آبشار به چشم می خورد که بازدید از آنها زمان بیشتری لازم دارد.

در روستای شیوند کاروانسرای قدیمی وجود دارد که در آن چاهی عجیب به عمق حدود 20 متر و قطری برابر 60متر وجود دارد که دارای 3 غار است . در محوطه وسط آن سنگچینهایی به شکل نیمدایره و تودر تو دیده می شود. چاه دیگری در نزدیکی کاروانسرا است که گفته می شود عمق آن 60 متر و قطرش 20متر است و در این روستا به زندان شهرت دارد.

روستائیان شیوند مردمانی مهربان و مهمان نواز هستند. این افراد عمدتا کشاورز هستند و درباغهای فراوان گردو ، انجیر و انار و مزارع گندم و جو مشغول کار هستند. می توانید به راحتی در اطراف روستا چادر بزنید و از محصولات ویژه که عمدتا عسل، انجیر خشک و بند شده و رب انار است به عنوان نمونه ای از سوغاتی های این روستا به منزل ببرید.

نام محل مشخصات جغرافیایی ارتفاع ازسطح دریا(متر)
روستای رکعت N:31° 45.201′

E:50° 09.093′

898m
روستای شیوند N:31°38.243′

E:50°12.547′

860m
آبشار شیوند N:31° 36.577′

E:50° 11.364′

1304

 افشین ایران پور

 “کانون گردشگران جوان ایران

                      Iranpour@kanoonirangardan.ir               

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !