خانه / دسته‌بندی نشده / گزارش سفر کلاردشت، مازیچال، کُت، شورزمین
گزارش سفر کلاردشت، مازیچال، کُت، شورزمین

گزارش سفر کلاردشت، مازیچال، کُت، شورزمین

به نام تنها نامی مانا

برنامه: کلاردشت، مازیچال، کُت، شورزمین

حرکت: پنج شنبه ۲۶ مرداد ۹۶ ساعت ۶ صبح از پارک نوشین

برگشت: جمعه ۲۷مرداد۹۶ حدودساعت ۱۱ شب

وسیله نقلیه: اتوبوس و وانت نیسان

هدف سفر :دیدار از ییلاق مازیچال و مناظر و چشم اندازهای اطراف

وعده های غذاییدو وعده صبحانه یک وعده شام و دو وعده ناهار

اقامت: یک شب کمپینگ در چادر

هزینه : 110 هزار تومان

وسایل لازم: کفش مناسب کوهنوردی، زیرانداز، هد لامپ، چراغ قوه، کلاه،عینک آفتابی، لباس گرم ،بادگیر،پانچو،سرشعله و کپسول کارت ملی،پول نقد،کیسه خواب، چادر قابلمه و کتری سفری، قاشق و چنگال و بشقاب، وسایل و خوراکی های شخصی، دارو در حد نیاز شخصی، فوم برای زیر انداز کیسه خواب ، کلاه گرم

روز اول پنجشنبه 1396/5/26

1

عکس شماره 1 – صبح روز پنجشنبه

و اما آنچه گذشت :

بعد از چند روز انتظار نهایتاً زمان حضور 6 صبح روز پنجشنبه 26 مرداد 1396 در محل پارک نوشین پایین تر از میدان صادقیه فرا رسید(عکس شماره 1 ) و اعضای ثبت نام کرده در این برنامه که 40 نفر بزرگسال و  یک دختر کوچولوی ناز به نام باران بود  یکی یکی سوار اتوبوس لوکس آقا مرتضی شدند که برای اولین بار با ما همسفر بودند و زمان حرکت ما در حدود ساعت 6:30 آغاز شد مسیری به مسافت حدود 201 کیلومتر و حدود 4 ساعت و 30 دقیقه بدون محاسبه ترافیک تا روستای مازیچال(عکس – 2) ، که به نظرم میاد تا الآن دوستان داخل اتوبوس چشماشون گرم خواب شده و در  هوای خنک صبحگاهی دارن مناظر شهری تهران رو نظاره میکنن یک فرصتی باشه تا برای شما  مختصری از کلاردشت و جاذبه ها و روستاهاش بگم:

2

عکس – 2 جاده چالوس

3

عکس – 3 نقشه راه از فلکه اول صادقیه تا روستای مازی چال

موقعیت جغرافیایی کلاردشت :

کلاردشت با ارتفاع 2600 متری سطح دریا در ناحیه‌ای در استان مازندران و ۴۸ کیلومتری شهر چالوس واقع شده و دشتی بر فراز کوه‌ها است. وسعت این منطقه در حدود ۱۵۰۹ کیلومتر مربع است.این ناحیه از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس‌آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است. مردم کلاردشت به زبان مازندرانی سخن می‌گویند و مردم غیر مهاجر کلاردشت در واقع به گویشی از زبان مازندرانی صحبت می‌کنند. وعده‌ای خواجوندی اند که کردی سخن  می‌گویند.کلاردشت دو جاده ارتباطی مهم دارد.

4

عکس شماره 4-نمایی از کلاردشت مرکزی

جاده نخست در جاده چالوس از مرزن آباد در ۲۵ کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و با مسیری ۲۰ کیلومتری که از میان تپه‌هایی که بر دامنه‌شان گندم و جو کاشت می‌شود به کلاردشت می‌رسد. جاده دوم از عباس‌آباد واقع در جاده کناره خزر، در بین راه چالوس و تنکابن منشعب شده و با طول ۲۵ کیلومتر پس از گذشتن از جنگل‌های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه مکارود به غرب کلاردشت می‌رسد. در منطقه کلاردشت ۴۵ قله با ارتفاع بیش از ۴۰۰۰ متر قرار دارد که نمونه کم‌نظیری را بوجود آورده است. علم‌کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر بلندترین آن‌هاست مرکز کلاردشت «حسن کیف» بوده و در ده زیبای رودبارک در زیر قله علم کوه با رودخانه‌ای پرآب و زیبا به نام سردآبرود  و ویلاهای متعدد از محل‌های مهم و جاذبه‌های گردشگری ویژه منطقه به شمار می‌رود. کلاردشت در ایران به بهشت گمشده معروف شده و هرساله به دلیل زیبایی طبیعی و بی‌نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع و به ویژه درفصل تابستان پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

5

عکس شماره 5- نمایی از ییلاق های جنوبی کلاردشت

آثار تاریخی گنجینه کلاردشت

در سال ۱۳۱۸ ه.ش به هنگام پی‌کنی به منظور احداث قصر اجابیت در گنج تپه روستای اجابیت کلاردشت تعدادی ظروف زرین و مفرغین و سفالین کشف و به گنجینه کلاردشت معروف گردید. اشیاء مکشوفه سفالی شامل قمقمه، کوزه، بشقاب و ظروف لوله دار و ریتون بود و ظروف زرین مجموعه فوق شامل جام و خنجر و … و در مجموعه به وزن ۵۷۴٫۷۹ گرم در ابتدا به عنوان پشتوانه اسکناس با خزانه بانک ملی تسلیم و در سال ۱۳۲۲ به موزه ایران باستان (موزه ملی) تحویل گردید. در بین اشیاء مکشوفه جام زرین استوانه‌ای شکل با نقش سه شیر با سر برجسته از لحاظ تکنیک ساخت قابل مقایسه با جام مارلیک است. روی هم رفته گنجینه کلاردشت بیانگر فرهنگ و هنر پیشرفته منطقه در هزاره‌های دوم و اول ق.م و ارتباط گسترده آن با مناطق گیلان و حسنلو آذربایجان و سیلک کاشان و نیز لرستان است.

6

عکس شماره 6-جام زرین استوانه‌ای شکل با نقش سه شیر

آب و هوا

وجود رشته کوه‌های البرز در کناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن گردیده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال کشور می‌شود. بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات کلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است که هوای کلاردشت در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک‌تر و مطبوع‌تر است. هوا در کلاردشت مه نسبتاً دایمی دارد و دمای آن در برخی از روزهای سرد زمستان به حدود منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسد. در شب‌های تابستان نیز گاه مردم به استفاده از لباس گرم نیاز دارند. جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، کوه‌های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس‌آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، کوه‌های کم ارتفاع و روستاهای دامنه این کوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های این منطقه‌ است.

7

عکس شماره 7-چهار فصل کلاردشت در یک عکس

8

عکس شماره 8- هوای ابری و بارندکی در کلاردشت

9

عکس شماره 9- نمای زیبا از مزارع کشاورزی در کلاردشت

10

عکس شماره 10- نمایی زیبا از پاییز در کلاردشت

11

عکس شماره 11- نمای زیبا ی زمستانی کلاردشت

آبادی های کلاردشت :            

کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است. برخی از آبادیهای مهم کلاردشت که بیش از ۱۰۰ خانوار جمعیت دارند عبارت‌اند از

  • حسن کیف –قسمت مرکزی کلاردشت
  • کردیچال(اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب در این روستا احداث شده و همچنین دومین مدرسه کلاردشت پس از لاهو در سال ۱۳۰۶در این روستا تأسیس شد. کردیچال بعد از شکر کوه قدیمی‌ترین محل محسوب می‌گردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را می‌سازد) از برزگترین طایفه این منطقه خاندان فقیه نصیری را می‌توان نام برد و پس از آن طایفه‌های انگورج تقوی و قرایاق زندی بیش‌ترین تعداد را دارند به طوری که محله‌ای به همین نام (انگریج محله) و (قرایاق محله) درکردیچال وجود دارد.
  • وَلْوال

12

عکس شماره 12- نمای زیبا ی کلبه ای روستای درکلاردشت-مازی چال

جنس خاک

جنس خاک شهر کلاردشت و نواحی اطراف از نظر تقسیم بندی خاک ها و روند تکامل آنها جز خاک های برون جنگلی بهم خورده می باشد که در سطح زمین در طبقات پایین،سنگریزه ای و زاویه دار جز خاک های واریزه ای است. بطور کلی خاک این اراضی عمیق و بافت خاک تقریباً یکنواخت و رسی شنی توأم با سیلت نسبتاً زیاد است. ذرات آهک به صورت پودر در طبقات خاک پراکنده بوده و در اعماق پایین تر به صورت ذرات سفت شده مشاهده می گردد. از نظر ساختمان فیزیکی،خاک تکامل نسبتاً زیادی داشته و در سطح زمین به صورت دانه ای و در طبقات پایین به صورت مکعبی و منشورهای متوسط می باشد.

13

عکس شماره 13- شش تیپ از انواع خاکها

با توجه به این طیقه بندی کلاردشت دارای خاکی از نوع 1 و 4 می باشد. این واحد ها پوشیده از جنگل است و محدوده آن دشت های حاصلخیزی همچون کلاردشت وجود دارد که در ارتفاعات عمدتاً جنگل های انبوه واقع شده است و با قطع درختان جنگل در دامنه ها و دره ها،زمین های زراعتی دیم ظاهر شده اند.

14

عکس شماره 14- مثلث  انواع خاکها

پوشش گیاهی

درختان،درختچه ها و بوته های جنگلی منطقه کلاردشت

15

عکس  شماره 15 – میوه درخت بلوط (در گویش محلی مازی  نامیده میشود)

16

عکس شماره 16- درخت کهنسال بلوط

جدول درختان و گیاهان بوته ای کلاردشت مازندران

نام محلی نام فارسی نام محلی نام فارسی
ازار

اسبه ال

اسبه دار

اغوز دار

افرا

ال

المدلی

انار

انجیل

انجیلی

اوجا

پلت

تادانه

تسکا

سیوال

سیوتلی

سیومازی

سیوولیک

سیوهلی

شیردار

فِک

کرات

کرزل

کنس

گالش انگور

درخت آزاد

ال سفید

سپیدار

درخت گردو

افرا

ال

بارانک

انار

درخت انجیر

درخت انجیر

اوجا

شبیه افرا

داغداغان

توسکا

ال سیاه

سیاه تلو

بلوط سیاه

زالزالک وحشی سیاه

گوجه وحشی سیاه

نوعی اهرا

بید

خرنوب

ممرز

ازگیل

گالش انگور

تل سف

تمیش دونه

جل

چر

چنار

راش

رز

زرشک

سرخ دار

سرخ ولیک

سرخ هلی

سِف

سک گل

گلی کک

ملج

مازی

نمدار

کرمازی

واانجیلی

ورگن

ولیک

ون

هلی

همرو

نوعی سیب وحشی

تمشک

جل

نمدار

چنار

راش

مو وحشی

زرشک

سرخ دار

زالزالک وحشی قرمز

گوجه وحشی قرمز

سیب

گل سرخ وحشی

گوجه سبز درشت

ملچ

بلوط

نمدار

بلوط سفید

انجیر وحشی

سیاه تلو

زالزالک

زبان گنجشک

گوجه سبز

خوج

ادامه شرح سفر
خوب مثل اینکه دوستان همسفر ما به دلیل اشتیاق سفر امروز دیشب رو خوب نخوابیدن ولی خوب دیگه هر چی باشه الان حدود ساعت 7:30 صبح است و موقع صرف صبحانه با توجه به برنامه زمانبندی 30دقیقه برای صبحانه در نظر گرفته شد و  منویی شامل عسل و خامه و نیمرو و املت و چای داغ در اختیار دوستان قرار گرفت و پس از صرف صبحانه  همراه همسفران و با  انرژی مضاعف به مسیر پر پیچ و خم جاده ادامه دادیم انگار که مسیر طولانی جاده مثل یخ در وجود گرم همسفران آب شد و بلاخره ساعت 12:40 به سه راهی مرزن آباد –کلاردشت رسیدیم و طی اعلام سرپرستان گروه قرار شد از بازار روز محلی به مدت 15 الی 20 دقیقه آب و مایحتاج احتمالی و مورد نیاز تهیه بشود که در بدو پیاده شدن از اتوبوس یکی از هندوانه و خربزه فروشان ابتدای بازار به رسم مهمان نوازی و البته بازاریابی برشهای از هندوانه را تعارف دوستان نمود که جای شما هم خالی ….

در فضای مسقف وحلالی بازارچه کلاردشت غرفه های محلی وجود داشت که انواع میوه و سبزی و فرآورده های گوشتی و لبنی و …را عرضه می کردند و با هیاهوی رفت و آمد مردم و بوی میوه محلی و سبزیجات با نم و نسیم خنک  داخل بازار فضایی به یادماندنی و خاطره انگیز از بازار میوه و تره بارتهران قدیم رو تداعی میکرد البته با این تقاوت که لهجه مازندرانی فروشندگان و کشاورزان  زینت دیگری به آن بخشیده بود.

17

عکس شماره 17- عکس میوه خیار گرگو (Gorgoo) یا همان هندوانه ابوجهل میوه‌ای تلخ‌ مزه ای است از راسته کدوئی‌ها و فلفل های تند و رنگی

18

عکس شماره 18- عکس خربزه های طلایی رنگ  در پشت وانت بار

 بعد از زمان 20 دقیقه توقف و خرید و درست در زمان شنیده شدن بانگ  اذان ظهر مسجد کلاردشت همگی سوار بر اتوبوس به طرف منطقه حسن کیف به راه افتادیم تا بنا به هماهنگی با نیسانهای آبی رنگ جهت تعویض وسیله نقلیه  و ادامه مسیر به ابتدای جاده خاکی 48 کیلومتری مازیچال در جاده کردمحله یه سمت طویدره (tovidarreh) برسیم که تردد اتوبوس در آن غیر ممکن بود و قبل از آن تهیه هیزم از هیزم شکن جوان در میانه راه  در منطقه گویتره ( gavitar ) نیز انجام شد تا جهت روشن کردن آتش در کمپ، آسیبی از طرف ما به طبیعت و درختان وارد نشود البته که در آن نقطه از مازیچال (محل کمپ)در بالای ابرها  درختی وجود نداشت .به هر حال در ابتدای جاده خاکی همگی به کمک هم کلیه وسایل و ادوات و …را بار یکی از نیسان ها  نمودیم و الباقی نفرات بر پشت 2 نیسان دیگر تجربه دیگری از سواری را تجربه کردند که برای بعضی از دوستان تازگی داشت.

19

عکس شماره 19- حرکت نیسان ها در جاده خاکی در جنگلهای مازیچال

و در چشم بر هم زدنی وارد منطقه جنگلی مازی (به گویش محلی مازی معنای درخت بلوط) شدیم و مسیر پرپیچ و خم از میان درختان بلوط و بوی نم و علف تازه  همه را به آغوش طبیعت زیبای چال یا گودال بلوط برد و پس از توقف در ایست نگهبانی محیط زیست که منجر به بررسی مدارک و مجوزهای عبور شد و صدای غرش نیسانها در سکوت پرندگان جنگل ما را از جنگل مازی (بلوط ) بر فراز قامت کوهستان و مرز بین آسمان آبی مه آلود و شاخه های درختان کهنسال در زمینی به نسبت مسطح با خاکی نرم و پوشش اندک گیاهان سرما کشیده  به نقطه اوج زیبای رساند و اقیانوسی از ابر در انتظار تن خسته همسفران بود دیگر زمان اهمیت نداشت چرا که سکوت اقیانوس ابر آن را از یاد همگی برده بود برای لحظه ای بسیار اندک کلیه وسایل و ادوات در محل پیاده سازی شد و با اولین تنفس عمیق گویی دود و غبار زندگی شهری به همراه نیسانهای آبی ما را ترک کرد و در منطقه کُت ( به زبان محلی یعنی بالا) کمپ کردیم. ابرهای زیبای مازیچال دستان خود را همچون حلقه ای به دور تا دور چادرهای رنگین انداخت و فرصتی را ایجاد کرد تا همگی بر سر سفره ناهار جمع شوند و گرسنگی خود را برطرف سازند .

20

عکس شماره 20- کمپ و چادرهای همسفران درظهر روز اول-منطقه کُت

اندکی پس از برپایی چادرها همه دوستان به سمت روستا و بافت مسکونی مازیچال رفتند تا دیداری با اقیانوس داشته باشند و بگویند که چه دلتنگ و عاشق در انتظار دیدار قلب طبیعت  بودند و به یادگار تعدادی عکس با او گرفتند و بوی قهوه پخت شده در ظرف قهوه جوش مسی در فضای کوهستان و مناظر نایاب عجب خاطره ای بر  جا گذارد….

21

عکس شماره21- منظره ای زیبا از غروب روز اول بر فراز کوهستان و اقیانوس ابرها

22

عکس شماره 22- نمایی لند اسکیپ از کمپ و چادرهای همسفران

2324

عکس شماره23- قهوه جوش و آتش کمپ

پس از بازگشت، آتشی با هیزمهای خریداری شده برپا شد و سیب زمینی های خریداری شده در دل آتش تنها رها شدند …. دیگر بهانه ای نبود تا در کنار هم و به شکرانه وجودش غذایی مهیا و مهمانی طبیعت را تکمیل نکنیم و شام گروهی از آنجا شروع شد که بادمجان های  کبابی داخل آتش که سیب زمینی های تنها مانده در زیر دغال ها را تماشا می کردند لباس عزا را از تن در آوردند و لباس گوجه فرنگی های های قرمز رنگ عاشق را پوشیدند و بهترین عطر سیر تازه رنده شده را به خود زدند و در انظار ورود تخم مرغهایی بودند که کل مسیر را بی صبرانه نشکستند تا میرزا قاسمی خوشمزه ای را به اهالی کمپ ما تقدیم کنند و سبزی های تازه زینت بخش سفره ای شد که در زیر آسمان پر ستاره آن شب مزه ای از سر سبزی و بوی نان لواش و دود آتش را به خاطره ها افزودند .

چندی نگذشت که  دلتنگی آسمان برای زمین فزونی گرفت و باد و باران با چشم بر هم زدنی خودشان را به خاک و آتش رساندند و منجر شدند که همگی همسفران به داخل چادرهای خود بروند و در این میان گویی  پلنگ و خرس و شوکا و گرگ و روباه و خرگوشهای محلی و عقابها وقرقاولان مازندرانی و طیهو و فلامنکو و دیگرحیوانات به مهمانی جنگل بلوط مازی چال دعوت بودند و آن شب خبری از آنها نشد حتی اردک ماهیان دریاچه ولشت هم نبودند و  گویی همه خبر داشتند که با بارش باران دمای هوا به شدت کاهش می یابد و وزش باد خستگی ناپذیر تر از همیشه خواب را از دوستان خواهد ربود و باعث می شود همسفران از همه جا  بی خبر در لابلای کیسه های خواب فرو بروند و تا طلوع خورشید روز جمعه که نوید روزی آفتابی و گرم را به ارمغان می آورد به رویاهای خوب فکر کنند.

25

عکس شماره24- آسمانی ابری در شب اول سفر

روز دوم جمعه 96/5/27

ساعت 7 صبح جمعه روز 27 مرداد  بوی کنده های چوبی نیم سوز و بوی علف باران خورده و خاک نمناک و نسیم کوهستانی سرد شرایطی بود که همسفران  کمپ را به صرف  چای و پنیر و نان و …دعوت میکرد و تن خسته دوستانی که تا به صبح در جدال با طوفان بیدار بودند را نوازش میداد.

26

عکس شماره 25- کمپ و چادرهای همسفران درساعت 7 صبح روز دوم

پس از صرف صبحانه قرار به بازدید از دل ابرهای جنگلی و منطقه شورزمین بود که حدود ساعت 10  صبح از محل کمپ شروع و در امتداد دهکده مازی چال ادامه پیدا کرد و گپ مختصری با اهالی خونگرم آنجا منجر به نوشیدن از آب چشمه زلال روستا با آبی گوارا شد و دامهای بومی در حال چرای در مراتع نشانه ای از این بود که روستاییان با دامداری و تولید محصولات لبنی روزگار می گذرانند و درختان بلوط و سیب وحشی و آلوچه های محلی و بوته های زرشک درکنار راه های جنگلی زینت بخش خانه های روستاییان بود و چه دلپذیر تنفس در این ییلاق زیبا و زندگی بدور از تکنولوژی …

27

عکس شماره26 – پیاده روی گروهی

28

عکس شماره27 – آلوچه مازندرانی محلی(سرخه هلی)

29عکس شماره 28- بوته های زرشک وحشی

30

عکس شماره 29- سیب تل سف نوعی سیب  وحشی

31

عکس شماره 30- چرای دامهای محلی در مراتع

32

عکس شماره 31- کلبه ای جنگلی  بر بالای ابرهادر منطقه شورزمین

ساعت حدود 13:30 به محل کمپ بازگشتیم  وصرف ناهار در زیر آفتاب تابنده کوهستانی  لحظه های خوبی را در ذهن همسفران به یادگار گذاشت و کم کم جمع آوری چادرها و تمیز کردن کل منطقه از هر گونه آلودگی احتمالی  توسط دوستان همسفر صورت پذیرفت و با صدای وزش باد در واقع مه و ابر دره مازیچال با چشمانی نمناک خود را برای بدرقه همسفران گروه  آماده میکرد ….

33

عکس شماره 32- درختان  جنگلی  بر بالای ابرهادر منطقه مازی چال

با صدای نزدیک شدن غرش نیسانهای مازنی که کم کم بازگشت به زندگی شهری را یاد آور می شد , حدود ساعت 15:30 همگی سوار بر نیسانها به سمت کلاردشت حرکت کردیم.

34

عکس شماره 33- راه جنگلی در کلاردشت

پس از رسیدن به اتوبوس و قراردادن وسایل سفر در آن به سمت کلاردشت حرکت نمودیم و برای شیرین تر شدن طعم سفر سری هم به شیرینی و بستنی فروشی کاکا با قدمت 35 سال زدیم و پس از آن به سمت تهران از جاده چالوس حرکت نمودیم . حدود ساعت  20:40 در محل توقفگاه آش کده کندوان دوستان غدایی تهیه و نوش جان کردند و دقیقا ساعت 23:00 طبق برنامه همگی در تهران و مقصد انتهایی به سلامتی و دل خوش و خاطره ای تکرار نشدنی رسیدند و فقط سوالاتی باقی ماند و آن اینکه:

روزها فکر من اینست و همه شب سخنم              که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود؟    به کجا می روم؟ آخر ننمایی وطنم

مانده ام سخت عجب، کز چه سبب ساخت مرا       یا چه بوده است مراد وی ازین ساختنم

جان که از عالم علوی است، یقین می دانم            رخت خود باز برآنم که همانجا فکنم

کانون گردشگران جوان ایران
www.kanoonirangardan.ir/

 سفر 9611# مازیچال، کلاردشت

شاهین احمدخان ایروانی و نغمه خالدی

shahinairavani@gmail.com 

Share

2 دیدگاه

  1. Thank you so much, really I enjoyed

  2. بسیار کامل و زیبا بود. مرسی

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !