خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال95 / سفر به جمهوری چک- زیبای ترشرو
سفر به جمهوری چک- زیبای ترشرو

سفر به جمهوری چک- زیبای ترشرو

گزارش سفر به جمهوری چک- زیبای ترشرو

 

سفر ما به کشور چک از نهم تا 16 سپتامبر 2016 یا بهتر بگم 19 تا 26 شهریور 1395 انجام شد. چون این سفر به همراه دو کودک 6 و 2 ساله بود، طبق معمول از فرودگاه اتومبیلی کرایه کردیم تا کیفیت سفرمون بهتر بشه و حداقل اتلاف وقت را داشته باشیم. همینجا لازمه مطلب بسیار مهمی را گوشزد کنم که قطعا به کمک مسافرانی که می خواهند از این گزارش سفر استفاده کنند، می آید ولی من از آوردنش در این نوشته پرهیز کرده ام! بسیاری از مکانهای دیدنی جمهوری چک، یک روز را در هفته تعطیل هستند و از اونجایی که هیچ قانون مشخصی برای آن وجود ندارد، مسافر باید این زمان را قبل از سفر چک کند و مسیر سفر را با توجه به این روزها تنظیم کند تا وقتی تلف نشود. در این سفر من مردم چک را انسانهای گشاده رویی ندیدم! مخصوصا رفتارشان با بچه ها به هیچ عنوان با کشورهای اروپای غربی قابل قیاس نیست. شاید دلیل آن هنوز بر می گردد به دوران کمونیستی.

طبق گزارش سفرهایی که تهیه می کنم، این بار نیز برای آشنا شدن با کشور چک و فرهنگ و تاریخ آن اطلاعاتی را که به نظر درست و مفید و البته ضروری هستند را از اینترنت و بیشتر از سایت ویکیپدیا دراین قسمت آورده ام، لطفا مطالعه بفرمایید تا برویم سراغ گزارش سفر:

“جمهوری چک (به چکی: Česká republika, Česko) کشوری واقع در اروپای مرکزی و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و به دنبال تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمد. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن شهر پراگ است با وجودی که عضو اتحادیه اروپا است واحد پول آن کرون است. که در زمان سفر ما هر صد دلار آمریکا را می شد با 2435 کرون عوض کرد.

جمعیت جمهوری چک ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر و زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان‌های اسلاوی است. شهر پراگ ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد. مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.

مردم چک به طور تاریخی با عنوان «بی‌اعتنا به مذهب» توصیف شده‌اند و این کشور کم‌مذهبی‌ترین مردم را در جهان دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۵٫۲ درصد پاسخی به پرسش در مورد دین خود ندادند و ۳۴٫۲ درصد نیز گفتند که بی‌دین هستند. ۱۰٫۳ درصد از مردم این کشور مسیحی از شاخه کاتولیک رومی هستند و ۹٫۴ درصد نیز باورهای دیگر را دنبال می‌کنند. در یک نظرسنجی سال ۲۰۰۵ میلادی ۱۰ درصد از مردم چک گفتند که به وجود خدا باور دارند.

جمهوری چک بنا به گزارش بانک جهانی در زمره کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته است. این کشور هم‌چنین بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و اروپای شرقی داراست. جمهوری چک هم‌چنین سومین کشور در اروپا از نظر برقراری صلح و آشتی و دموکرات‌ترین کشور در منطقه خود است.

جغرافیا: جمهوری چک کشوری محصور به خشکی است که در اروپای مرکزی واقع شده‌است و از نظر تاریخی به سه ناحیه بوهم، موراویا، و سیلزی تقسیم می‌شود. بیشتر مرزهای جمهوری چک از مناطق کوهستانی تشکیل شده‌اند. در مرزهای جنوب غرب جنگل بوهم، در شمال غرب کوهستان ارتس، و در شمال کشور ناحیه زودت و کوهستان کرکونوشه (Krkonoše) قرار گرفته است. آب‌های روان در سرزمین چک پس از گذر از دیگر کشورها به سه دریا یعنی دریای شمال، دریای بالتیک و دریای سیاه می‌ریزند. جمهوری چک سرزمین متنوعی دارد. منطقه بوهم که در غرب کشور واقع شده توسط رودهای البه (چکی: Labe) و مولداو (چکی: Vltava) آبیاری می‌شود و کوهستان‌های کم‌ارتفاع کرکونوشه و زودت آن را احاطه کرده‌اند. بلندترین نقطه کشور یعنی اسنیژکا (Sněžka) که ۱۶۰۲ متر ارتفاع دارد در همین منطقه و در مرز بوهم با لهستان واقع شده‌است. اسنیژکا در زبان چکی به معنای «برف‌پوش» است. موراویا که بخش شرقی کشور را تشکیل می‌دهد نیز منطقه‌ای پر از تپه و ماهور است. این منطقه توسط رودخانه موراوا آبیاری می‌شود و سرچشمه رود اودر (چکی: Odra) نیز در این ناحیه قرار دارد. مرز شرقی موراویا از کوهستان بسکید و کارپات سفید تشکیل شده‌است. تنها مرز چک با اتریش کوه‌های کمی دارد و عمدتاً با رود تایا (چکی: Dyje دیه) مشخص شده‌است. کم‌ارتفاع‌ترین نقطه جمهوری چک با ۱۱۵ متر ارتفاع هژنسکو (Hřensko) نام دارد و در محلی واقع شده که رودخانه البه کشور را ترک می‌کند.

سیاست: نظام سیاسی جمهوری چک یک دموکراسی نیابتی پارلمانی چندحزبی است که نخست‌وزیر در آن رئیس کشور تلقی می‌شود. پارلمان این کشور دو مجلسی است و اعضای مجلس نمایندگان ۲۰۰ نفر و اعضای مجلس سنا ۸۱ نفر هستند. در آخرین انتخابات سنای این کشور ائتلاف حاکم حزب سوسیال دموکرات چک (ČSSD)، آنو ۲۰۱۱ و اتحادیه مسیحی و دموکراتیک (KDU-ČSL) اکثریت سنا را در دست خود حفظ کردند.

فرهنگ: مردم چک به زبان چکی سخن می‌گویند. بعد از پراگ، برنو، پلزن، استراوا و لیبه رتس از شهرهای مهم این کشورند. دانشگاه بزرگ چارلز دانشجویان بسیاری را از نقاط گوناگون جهان به این کشور کوچک کشانده؛ از جمله دانشجویان زیادی از ایران که اکثراً در رشتهٔ پزشکی تحصیل می‌کند.

اقتصاد: به سبب وجود نیروی کار فوق‌العاده ماهر، این کشور به قدرت صنعتی کشورهای بلوک شرق سابق تبدیل شد. این کشور که در قلب اروپا واقع شده، دارای تابستان‌های خنک و زمستان‌های سرد و مرطوب بوده، و میزان بارندگی آن بسیار زیاد است. کشاورزی در اقتصاد کشور، نقش مهمی به عهده دارد، و عمده محصولات آن، جو و چغندر قند می‌باشد. دامداری و جنگل‌داری نیز در این کشور متداول است. کارخانه ماشین سازی شکودا، صنعت تولید آبجو و الکل و کارخانه‌های تولید کریستال کمک بسیاری به اقتصاد پویای این جمهوری می‌کند. صنعت گردشگری و طبیعت زیبای این کشور سالانه جمعیت بسیاری را میهمان خود می‌کند. از صادرات جمهوری چک، می‌توان به سنگ آهن و زغال سنگ اشاره کرد. جمهوری چک، هم اکنون، در حال گذر از نظام اقتصاد کمونیستی، به سمت بازار آزاد و خصوصی سازی صنعت و کشاورزی است.

معماری گوتیک: این سبک، سبکی مذهبی و همواره در خدمت کلیسا بوده است. آغاز پیدایش هیچ‌یک از شیوه‌های معماری را به دقت شیوهٔ گوتیک، نمی‌توان تعیین کرد. هنر معماری گوتیک در میان سالهای ۱۱۳۷ و ۱۱۴۴ (میلادی) در جریان بازسازی کلیسای سن-دنی فرانسه پا به عرصه وجود گذاشت و تا اواسط قرن شانزدهم میلادی در اروپا معمول بود. هنر گوتیک در میان دو دوره رمانسک و رنسانس واقع شده است و تا قبل از دوره مدرن گوتیک به عنوان یک صفت منفی به کار می‌رفت فیلاریته از آن به عنوان هنر فلاکت زده یاد می‌کند. سبک معماری جورجیا الهام گرفته از این سبک در سال‌های ۱۷۲۰ تا ۱۸۴۰ در کشورهای انگلیسی زبان شهرت یافت. دورهٔ گوتیک در فرهنگ جهان دوران استیلای مذهب، و بالاخص کلیسا، بر جوامع بوده. نوع ارتباطات در آن دوران به صورت عمودی تعریف می‌شده است. بدین معنا که تمام ابعاد و جنبه‌های زندگی در جهت خداوند و برای خداوند تعریف می‌شده. این الگو در معماری آن دوران خود را به صورت فلش‌های رو به بالا (به سمت خداوند) نشان داده است. دورهٔ گوتیک با ظهور اومانیسم پایان یافت. البته عده‌ای دوره رنسانس را دشمن گوتیک می‌دانند. یکی از ویژگیهای معماری گوتیک، قوس نوک تیز است. طاق از این نوع قبل از اینکه آنها در معماری قرون وسطی به کار گرفته شوند، در شرق نزدیک در پیش از اسلام و نیز معماری اسلامی استفاده می‌شد؛ و در نتیجه تصور این است که معماری شرق نزدیک و خاورمیانه الهام بخش برای استفاده از آنها در فرانسه، به عنوان مثال در کلیسای جامع Autun است، در غیر این صورت به سبک رومی هست. با این حال، بر خلاف نظریه اشاعه، به نظر می‌رسد که به طور همزمان تکامل ساختاری در قوس نوک تیز وجود داشت، که به منظور خرک زدن فاصله‌های طرح نامنظم، و یا رساندن ارتفاع خرکهای عرضی به خرکهای مورب بود. این دومی در کلیسای جامع دورهام در راهروی شبستان در ۱۰۹۳ اتفاق می‌افتد. قوس‌های نوک تیز به طور گسترده در تزئین گذرگاه طاقدار کور رومی نیز رخ می‌دهد، که در آن قوس‌های نیم دایره با یک الگوی تزئینی ساده همدیگر را می‌پوشانند، و نوکهای تیز به صورت تصادفی در طراحی پیش می‌آیند.

معماری باروک: مهم‌ترین خصوصیت معماری باروک، ساختن فضاهای منحنی و استفادهٔ فراوان از تزیینات معماری بود. هنرمندان با این‌کار، به بناها، شکوه و عظمت خاصی می‌بخشیدند. در طراحی کاخ‌های بزرگ نیز از این شیوه استفاده می‌شد. باغ کاخ ورسای که در شکارگاهی در نزدیکی پاریس و در دهکدهٔ ورسای ساخته شده است، نمونه‌ای از کابرد این شیوه است که استفادهٔ منظم از درخت گل و آب‌نما، عظمت و شکوهی وصف‌ناشدنی به بنا می‌بخشید. ایجاد فضاهای مفید و ایجاد فضاهایی که امکان تفکر را فراهم کند دو هدفی بود که معماری در قرن هفدهم اساس خود را بر آن نهاده بود. کلیساهای باروک هر دو هدف را برآورده کردند. به این ترتیب که فضاهای داخلی یکپارچه‌ای فراهم کردند تا هم برای اجتماعات بزرگ مناسب باشد و هم جایگاهی باعظمت برای مراسم مذهبی گروهی یا عبادت فردی را فراهم کند و کلیسایی مستطیل شکل با راهرویی واحد و و محوطه مرکزی گسترده بهترین راه حل ممکن به شمار می‌آمد. نمونه خوب و مناسبی از این نوع کلیسای ایل جسو است. در ابتدا نمای کلیسا به پیروی از دوره رنسانس طراحی می‌شد که شامل ساختاری دو طبقه با یک بخش مرکزی برجسته و متمایز که بالای آن یک سنتور قرار داشت می‌شد. به مرور زمان درقرن هفدهم تغییراتی مهم پدید آمد. نمای ساختمان از اینکه به شکل هم سطح ساخته شود تغییر یافت. بخش مرکزی بیش از دیگر قسمت‌های ساختمان به خیابان نزدیک شده بود برای بیان اینکه نمای ساختمان به سوی فضای زندگی شهری روی آورده است. ایجاد یکچارچگی کامل در فضا هدف نهایی معماری باروک است. بیننده از حالت تماشاچی صرف خارج شده و به جزیی از خود فضا تبدیل شده است. کلیسای سن کارلو آله کواترو فونتانه نمونه‌ای خوب از این تجربه است که به دست برومینی با دیوارهای موجدار خلق شده است. یکی دیگر از نتایج یکپارچگی فضا شناخته شدن گنبد به عنوان جزئی از فضای داخلی است. مانند گنبد سنت ایوو دلا ساپینزا در رم که حالتی مارپیچی دارد و نگاه را به سوی بالا می‌کشاند.”

گزارش سفر:

روز نخست،جمعه نهم سپتامبر:

ما از دبی و با خطوط هوایی ترکیش و با توقف کوتاهی از فرودگاه آتاتورک استانبول به پراگ رسیدیم.

بلافاصله پس از انجام مراسم چک کردن ویزا وارد محوطه فرودگاهی شدیم. ابتدا برای خرید سیم کارت اقدام کردیم که با پرداخت بیست یورو سیم کارت با 2 گیگابایت اینترنت خریدیم. سپس از شرکتی (Budget) که اتومبیل را کرایه کرده بودیم، ماشین را گرفتیم. در این سفر ما یک اتومبیل هیوندای i30 به قیمت کمی کمتر از 200 دلار برای یک هفته اجاره کردیم.

طبق برنامه بلافاصله از فرودگاه عازم قلعه Karlstejn که در 35 کیلومتری فرودگاه و در منطقه ای کوهستانی و در میان دره ای بسیار زیبا قرار دارد رفتیم. این قلعه در قرن 14 توسط کارل چهارم ساخته شده و محلی برای مخفی نگه داشتن جواهرات سلطنتی بوده است. خوشبختانه قبل از اینکه بلیط فروشی تعطیل شود ما توانستیم آخرین سانس تور داخل قلعه را بخریم(270 کرون). داخل قلعه بسیار ساده است و شاید بیشترین جذابیت آن داستانهایی باشد که توسط تور لیدر درباره قلعه حکایت می شود. فراموش نکنید که شما باید قبل از ساعت 17:30 برای خرید بلیط به قلعه برسید. همچنین برای رسیدن به قلعه باید کمی پیاده روی کنید.بازدید از این قلعه حداقل یکساعت و نیم زمان نیاز دارد. البته به این زمان باید پیاده روی کنار رودخانه را هم اضافه کنید.

https://en.wikipedia.org/wiki/Karl%C5%A1tejn

https://www.youtube.com/watch?v=dD7zUlknR48

بلافاصله به سمت مقصد حرکت کردیم. شهر کوچک Litomysl حدودا 190 کیلومتر با این قلعه فاصله دارد و با توجه به ترافیک شامگاهی کمی بیش از دو ساعت و نیم راه است. هتل Zlata Hvezda که در میدان اصلی شهر قرار دارد، هتل خوبی است خصوصا اینکه پارکینگ هم دارد. ساختمانهای قدیمی در اطراف میدان به چشم می خورد و با نورپردازی شبانه چهره میدان را زیبا کرده است. ما برای یک شب اقامت همراه با صبحانه در این هتل 65 یورو پرداختیم.

روز دوم، شنبه دهم سپتامبر:

 

بعد از صرف صبحانه به سمت قصر Litomysl حرکت کردیم که با پیاده روی کوتاهی به آن می رسیم. در خیابان علاوه بر ساختمانهای رنگارنگ و قدیمی که تاریخ ساخت بسیاری از آنها بر رویشان نوشته شده است، شاهد نقاشی های دیواری بودیم که امروزه به آنها Street Art می گویند.

 برای بازدید از این قصر که در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده باید در تور داخل قصر ثبت نام کنیم.


تور انگلیسی زبان فقط در سانسهای محدودی برگزار می شود و به همین دلیل ممکن است بیش از یکساعت معطل شوید تا تعداد به حد مورد نظر برسد. جالب اینجاست که وقتی تور شروع شد به هر کدام از ما جزوه ای به زبان انگلیسی دادند که به ترتیب محلهای بازدید در آنها مشخص شده بود و توضیح مختصری هم در آن آورده شده بود. راهنمای تور فقط چند کلمه در حد نام اشیا و یا اتاقها می گفت و ما بقی را خود بازدید کننده می بایست از روی جزوه دنبال می کرد. این داستان در تمام مکانهایی که تور برای بازدید داخل بناها بود داشتیم.

قیمت تور برای هر نفر 120 کرون است و تقریبا برای بازدید از این قلعه یکساعت زمان نیاز است.

http://wikitravel.org/en/Litomy%C5%A1l

https://www.youtube.com/watch?v=LA3qDULpB-o

قبل از ظهر Litomysl را ترک کردیم. مقصد شهر کوچک Zdarnad Sazavou است که 90 کیلومتر فاصله دارد و این مسیر زیبا را در کمتر از یک ساعت می توان طی کرد. کلیسا St John Church در لیست میراث جهانی ثبت شده است. محوطه خارجی کلیسا که با دیوار احاطه شده، ستاره ای شکل است. این کلیسا بر روی تپه کوتاهی ساخته شده است.

https://en.wikipedia.org/wiki/Pilgrimage_Church_of_Saint_John_of_Nepomuk

برای بازدید از این کلیسا نیم ساعت زمان و 110 کرون پول نیاز است داخل کلیسا بسیار ساده است ولی طبیعت اطراف بسیار زیباست و ارزش وقت گذاشتن بیشتر را دارد. همچنین قبرستان کنار کلیسا هم دیدنی است.

 به سمت شهر Olomouc حرکت کردیم. فاصله 125 کیلومتری را در کمتر از دو ساعت طی کردیم. در این فصل سال در بیشتر جاده های بین شهری می توان درختان سیب را در کنار جاده یافت که برخی سیبهای بسیار خوشمزه ای هم دارند. در میدان مرکزی شهر ستونی 35 متری به نام Holy Trinity وجود دارد که در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده است. بر روی این ستون سنگی مجسمه های سنگی و همچنین چند مجسمه طلایی از حضرت مریم و عیسی وجود دارد. این ستون در فاصله سالهای 1716 تا 1754 ساخته شده است و به سبک باروک است.

در همین محوطه ساعتی آسترونومیکال در سال 1950 ساخته شده است که راس هر ساعت عروسکها و اشیائی که در آن قرار دارند به گردش در می آیند.

 در گوشه دیگر از میدان حوض و فواره ای قرار دارد که با مجسمه حیوانات دریایی از قبیل ماهی، دلفین و لاکپشت مزین شده است.

https://www.youtube.com/watch?v=R9Y5eWfDU4s

هوا رو به تاریکی بود که به سمت شهر Zlobice به راه افتادیم. فاصله 50 کیلومتری را کمتر از یکساعت طی کردیم . شب را در مسافرخانه Wellness Penzion Kromeriz Zlobice اقامت کردیم. بابت یک شب با احتساب صبحانه 40 یورو پرداختیم.

روز سوم، یکشنبه یازدهم سپتامبر:

به شهر Kromeriz که در نزدیک Zlobice است رفتیم. قصر و قلعه این شهر در لیست میراث جهانی ثبت شده است. محوطه قصر که باغ بسیار یزرگ و زیبای است اکنون به مکان پیاده روی و تمدد اعصاب ساکنین تبدیل شده است. ورودیه باغ رایگان است ولی اگر برای گشت و گذار در این باغ از اتومبیلهایی که چند واگن به آنها وصل شده و همانند تور کوچکی مناطق و داستانهای جای جای باغ را برای شما توضیح می دهد، استفاده کنید باید مبلغ کمی بپردازید که با توجه به بزرگی باغ و زمان محدود، قطعا ارزشش را دارد.

قصر در قرن 17 ساخته شده و دکوراسیون داخلی و همچنین تابلوهای نقاشی و نقاشهای دیواری و سقفی آن بسیار زیباست. کتابخانه قدیمی داخل قصر بیش از 4000 کتاب بسیار قدیمی دارد. ورودیه 180 کرون است و برای بازدید از آن حدودا یکساعت و برای بازدید از باغ قصر نیز یکساعت زمان نیاز است.

https://www.youtube.com/watch?v=gAXTo6Dwu9c

میدان مرکزی شهر با فواره داخل آن از مکانهای دیدنی شهر است. در گوشه ای از محوطه میان و روی کف زمین نقاشی سه بعدی جالبی کشیده شده بود که برای دقایقی سبب سرگرمی بازدید کنندگان می شد.

 باغ گیاهشناسی نیز در نزدیک مرکز شهر قرار دارد که قدمتی از قرن هفدهم دارد و جزء میراث جهانی است. این باغ که گونه های مختلفی از گیاهان و گلها را در خود جای داده طراحی جالبی نیز دارد و به اشکال هندسی و قرینه ساخته شده است. بازدید از این باغ نیز به یکساعت زمان نیاز دارد.

بعد از صرف نهار به سمت شهر Brno که 66 کیلومتر و حدودا یکساعت با Kromeriz فاصله دارد حرکت کردیم و مستقیم سراغ ویلا Tugendhat را گرفتیم. این ویلا که در باغ کوچکی ساخته شده است به سبب شکل مدرن سازه و وسایلی که در آن استفاده شده، در سال ساخت آن یعنی 1930 بسیار معروف بود.معمار این بنا  Ludwig Mies van der Rohe است که از آرشیتکتهای بسیار معروف است. همچنین این ساختمان محل بسیاری از تصمیم گیری های سیاسی بوده است از قبیل مقر گشتاپو، محل استقرار قوای شوروی در بعد از جنگ جهانی دوم و همچنین در ۲۶ اوت ۱۹۹۲ واتسلاو کلاوس و ولادیمیر مچیار، رهبران سیاسی چکسلواکی در این ویلا ملاقات کرده و سند جدایی چک و اسلواکی را در این مکان امضا کردند. این ویلا در لیست میراث جهانی قرار دارد. ورودیه آن 50 کرون و زمان بازدید حدودا یکساعت و نیم است. در نظر داشته باشید که برای خرید بلیط تور داخل ساختمان با توجه به محدودیت فضا، بهتر است که رزرواسیون را اینترنتی یا با تلفن انجام دهید.

http://rezervace.spilberk.cz/list

http://whc.unesco.org/en/list/1052/video

شهرBrno از شهرهای بزرگ و زیبای جمهوری چک است که حداقل دو ساعت برای گشت و گذار و لذت بردن از معماری شهری آن پیشنهاد می شود. اگر فرصتتان اندک است پیشنهاد ما پیاده روی در حدفاصل  Cabbage market تا میدان Namesti Svobody است.

https://www.youtube.com/watch?v=9lklJMAUb7k

ما فرصت نکردیم از Capuchin Monastery بازدید کنیم ولی ظاهرا به سبب 150 مومیایی که در آنجا است مکانی دیدنی است.

سپس به سمت دریاچه و منطقه Lednice حرکت کردیم. در این منطقه که جاده از میان دریاچه عبور می کند Landscape بسیار زیبایی را بوجود آورده که در لیست میراث جهانی ثبت شده است.

قصر Lednice هم در صورت وجود زمان کافی از مکانهای دیدنی این منطقه است. درختان زغال اخته در این فصل سال به بار نشسته اند و در جای جای شهر وجود دارند. به سبب نزدیکی این منطقه با شهر Brno (حدودا 60 کیلومتر) بسیاری از اهالی Brno برای خود ویلایی در این منطقه دست و پا کرده اند. به فاصله کوتاهی از Lednice شهر کوچک Voltice قرار دارد که قصر Voltice از بناهای مهم این شهر نقلی است.

http://whc.unesco.org/en/list/763/video

ادامه مسیر به سمت شهر Trebic است حدودا مسیر 100 کیلومتری را در یکساعت و نیم طی می کنیم. شب را در هتل آپارتمان U Cerneho Orla اقامت می کنیم به قیمت 79 یورو به همراه صبحانه.

روز چهارم، دوشنبه دوازدهم سپتامبر:

هتل ما خوشبختانه در میدان اصلی شهر، کنار رودخانه و در نزدیک محله قدیمی قرار دارد. بنابراین با کمی پیاده روی وارد محله قدیمی یهودیان می شویم . یهودیان از قرن 14 میلادی به تدریج به این شهر وارد شدند و در زمان جنگ جهانی دوم اجتماع بسیار بزرگ و مهمی در این شهر داشته اند. خانه های قدیمی همچنان حفظ شده اند و این محله را به همراه کلیسا مرکزی شهر در لیست میراث جهانی قرار داده است.

قبرستان یهودیان این شهر که بر روی تپه قرار دارد، بزرگترین قبرستان یهودیان در جمهوری چک است و حدودا 11000 قبر در این قبرستان شناسایی شده است که قدیمی ترین آنها به نیمه اول قرن 17 بر می گردد.

http://whc.unesco.org/en/list/1078/video

شهر Telc نمونه زیبایی از شهرهای قرون وسطایی است که در فاصله کمی از Trebic قرار دارد(35کیلومتر) و حدود 40 دقیقه ای به آن می رسیم. قسمت قدیمی شهر توسط دریاچه و رودخانه احاطه شده است. میدان اصلی شهر با خانه های رنگارنگ و قدیمی به خوبی حفظ شده است. این ساختمانها به سبک باروک و رونسانس هستند و به زیبایی در یک خط ساخته شده اند و نمایی ویژه به میدان مرکزی شهر داده اند. برخی از این خانه ها قدمتی از قرن 16 میلادی دارند.

 برج کلیسا St James حدود 60 متر ارتفاع دارد و از فراز آن نمایی زیبا از شهر زیبای Telc را می توان شاهد بود. نمای برخی از خانه ها با نقاشی های زیبایی مزین شده است. بافت تاریخی شهر Telc در لیست میراث جهانی ثبت شده است.

https://www.youtube.com/watch?v=VzHpHnLTnaA

 بعد از نهار این شهر را به مقصد روستای Slovonice ترک کردیم (25 کیلومتر). خانه های مجاور میدان شهر درست مثل میدان شهر Telc هستند و بازدید از این روستا را توجیه پذیر می کنند.

بلافاصله به سمت شهر Trebon حرکت کردیم، مسیر زیبای 50 کیلومتری را در کمتر از یکساعت طی کردیم. در این منطقه تعداد زیادی دریاچه وجود دارد که برخی از آنها مصنوعی هستند و به عنوان حوضچه های پرورش ماهی از آنها استفاده می شود. شهر Trebon هم به واسطه چند تا از این دریاچه ها احاطه شده است. برای گردش در اطراف و مرکز شهر شاید بهترین وسیله استفاده از واگنهایی است که به صورت تور، دور مکانهای دیدنی شهر حرکت می کنند. ما مسیرمان را از اطراف یکی از دریاچه ها شروع کردیم و وارد میدان اصلی شهر شدیم. در این شهر هم ساختمانهای رنگارنگ به سبک رونسانس و باروک را می توان دید که نمایی بسیار زیبا به بافت قدیمی شهر داده است.

https://www.youtube.com/watch?v=J2h-ervBugc

شب را در هتل مدرن و زیبای Garni با قیمت 74 یورو برای یک شب با صبحانه گذراندیم.

روز پنجم، سه شنبه سیزدهم سپتامبر:

از Trebon به سمت شهر Ceske Budejovice حرکت کردیم(30 کیلومتر). شاید دیدنی ترین منطقه این شهر نیز همان مرکز شهر و بافت قدیمی و همان ساختمانهای رنگارنگ به سبک رونسانس و باروک است. البته میدان مرکزی شهر بسیار بزرگتر است و به میدان Premysla معروف است.

در گوشه ای از میدان برج 72 متری به نام Black Tower قرار دارد که از فراز آن می توان شهر را بهتر مشاهده کرد. ورودیه آن 30 کرون است و برای رسیدن به بالای از باید 225 پله بالا رفت. این شهر خواستگاه آبجو معروف “بادوایزر” است و یکی از کارخانه های آن نیز در همین شهر قرار دارد و با رزرواسیون اینترنتی می توان یکی از تورهایی را که برای بازدید آن برنامه ریزی شده، خریداری کرد. آبجوسازی یکی از صنایع مهم جمهوری چک است، خواستگاه چندین برند معروف آبجو از این کشور است و گفته شده که اهالی این کشور مصرف سرانه آبجو بالایی در اروپا دارند.

https://www.youtube.com/watch?v=pQh3zBF1TdY

بعد از 25 کیلومتر و نیم ساعت رانندگی به شهر معروف و توریستی Ceske Krumolov رسیدیم. قسمت اصلی شهر بر روی تپه ای قرار دارد که توسط رود Vltava احاطه شده است. یونسکو بافت تاریخی این شهر را در سال 1992 به لیست میراث جهانی اضافه کرد. این شهر بعد از پراگ، توریستی ترین شهر جمهوری چک است. از آنجایی که تردد اتومبیل در بسیاری از قسمتهای قدیمی شهر ممنوع است، باید اتومبیل را در خارج از بافت مرکزی شهر پارک کرد و طبعا با توجه به اینکه مرکز شهر بر روی تپه قرار دارد و کف خیابانها هم سنگفرشی است، لذا برای خانواده هایی که بچه کوچک دارند کار کمی سخت می شود. به هر حال باید خود را به میدان Nemesti Svornosti رساند ستون یادبود قرن 17 و ساختمانهای اطراف میدان تعداد زیادی بازدیدکننده را در کنار خود نگه داشته است.

قلعه شهر با برج آن از دیدنی هایی است که نباید از لیست بازدید حذف شوند. نمای شهر از فراز برج قلعه بسیار زیبا و فراموش نشدنی است ورودیه قلعه 100 کرون و بازدید از برج 50 کرون است.

http://whc.unesco.org/en/list/617/video

در مسیر برگشت به سمت پراگ از روستای Holasovice که در 25 کیلومتری Ceske Krumolov دیدن کردیم. این روستای بسیار کوچک که ساختمانهای رنگارنگش در قرون 18 و 19 ساخته شده است. در وسط روستا یک استخر هم ساخته شده است که نمای زیبایی به این روستا داده است. این روستا نیز در لیست میراث جهانی ثبت شده است. برای بازدید از این روستا نیم ساعت کافی است.

https://www.youtube.com/watch?v=ej_4UOmHJ3c

هوا تقریبا تاریک شده بود که به سمت پراگ حرکت کردیم ، مسیر 160 کیلومتری را در کمتر از 2 ساعت پیمودیم و وارد شهر رویایی پراگ شدیم و سر راست به سمت هتل رفتیم. هر چند هتل در فاصله کوتاهی از مرکز شهر قرار داشت اما یافتنش حتی با استفاده از GPS همچین آسان نبود. چرا که این هتل زیبا داخل باغی بود که برای ورود به آن باید از درب مجزایی وارد می شدیم. نهایتا بعد از اینکه وسایل را داخل اتاق گذاشتیم برای صرف شام از هتل خارج شدیم. ساعت از 11 شب گذشته بود که وارد مرکز شهر شدیم. شهر پراگ را برخلاف بسیاری از شهرهای اروپایی شهری زنده و پویا یافتیم. بافت قدیمی شهر پراگ در لیست میراث جهانی به ثبت رسیده است. پس از صرف شام به هتل برگشتیم.

قیمت غذا در جمهوری چک نسبت به کشورهای اروپای غربی بسیار ارزانتر است مثلا اگر یک پرس غذا در سوئیس 30 یورو باشد و همان غذا در اتریش 20 یورو، شما می توانید همان غذا را در جمهوری چک با 10 یورو میل کنید.

هتل محل اقامت ما در پراگ Silenzio نام داشت و ما بابت سه شب اقامت به همراه صبحانه و پارکینگ  275 یورو پرداختیم یعنی تقریبا شبی 92 یورو.

روز ششم، چهارشنبه 14 سپتامبر:

صبح ابتدا به بازدید مهمترین منطقه توریستی پراگ یعنی” قلعه پراگ” رفتیم. برای اینکار تصمیم گرفتیم تا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم تا هم از مشکل یافتن محل پارک راحت شویم و هم تجربه سفر درون شهری با مترو و تراموا را هم داشته باشیم. بلیطهای مترو و تراموا شبیه هم هستند و در هر دو مکان می توان از آنها استفاده کرد البته با توجه به قیمتی که بابت بلیط می پردازید شرایط استفاده از آن می تواند متفاوت باشد. ساده ترین شکل آن بلیطهایی است که برای سفر به مدت نیم ساعت(24 کرون)یک ساعت و نیم(32 کرون) و به شکل نامحدود اعتبار دارد و اشکال دیگر مثل بلیطهای روزانه یا هفتگی و یا …. است. بچه ه ای زیر 6 سال مجانی و برای 6 تا 14 سال نیم بها است.

قلعه پراگ همانند شهر کوچکی است که توسط برج و باروی قلعه احاطه شده است و در گذشته نه چندان دور مردم در داخل آن زندگی می کردند. امروزه برای بازدید از هر قسمت آن باید مبلغ مجزایی پرداخت کنید که با توجه به درخواست شما مکانهای مورد نظر بر روی بلیطی که خریداری می کنید درج می شود. برخی قسمتها هم بلیط فروشی جدا دارند. بلیطی که ما تهیه کردیم برای بازدید از قصر، قلعه، کلیسا سنت جورج، Golden Line، Powder Tower و کلیسا St Vitus بود که 350 کرون بابت آن پرداختیم. بازدید از قلعه از محوطه حیاط اول شروع می شود که از طریق آن وارد حیاط دوم می شویم. St Vitus Cathedral در این محوطه قرار دارد که قطعا یکی از زیباترین و غنی ترین بناهای اروپای مرکزی است.

ساخت این بنا در قرن 14 توسط چارلز چهارم شروع شد و پس از 600 سال به پایان رسید. پنجره های چوبی با شیشه های رنگی، بسیار زیبا هستند. نقاشی های بسیار نفیسی علاوه بر نقاشیهای دیواری در محوطه کلیسا وجود دارند.مجسمه بزرگی از جنس نقره هم در گوشه ای از کلیسا قرار دارد که نظر بازدید کنندگان را به خود جمع می کند. در سردابه کلیسا که اکنون برای بازدید عموم بسته است، تابوت چارلز چهارم، Wenceslas چهارم و برخی دیگر از پادشاهان نگهداری می شود.

قصر سلطنتی قدیمی، حدود 1000 سال قدمت دارد. تراس معروفی دارد که از آنجا می توان شهر و رودخانه Vltava و همچنین پل مهروف چارلز را مشاهده کرد.

برج ناقوس کلیسا، که ورودیه آن 150 کرون است 297 پله دارد. این ناقوس بزرگترین ناقوس در جمهوری چک است. از فراز برج شهر زیبای پراگ را می توان مشاهده کرد.

Golden lane کوچه ای است که خانه هایی کوچک در آن ساخته شده است که ابتدا در قرن 16 مورد استفاده محافظان قلعه بوده ولی با گذشت زمان به افراد مختلف از جمله هنرمندان سپرده شده است. مثلا کافکا -نویسنده مشهور- مدتی را در یکی از همین خانه ها گذرانده است. اکنون بیشتر آنها تبدیل به موزه و یا نمایشگاه شده اند.

Rosenberg Palace در داخل محوطه قلعه قرار دارد و امروزه نمایشگاهی از سکه و جواهرات در آن دایر است. ورودیه آن 150 کرون است.

کلیسا St George که با آجر قرمز مشخص است در قرن 10 ساخته شده و در قرن 19 مرمت اساسی شده است. سردابه این کلیسا مقبره پرنس بولسلاو دوم است.

در گوشه ای از محوطه داخلی قلعه، بنایی استوانه ای شکل به نام Powder Tower قرار دارد که امروزه تبدیل به موزه نظامی شده است و ادوات و لباسهای محافظین قلعه را در آن به نمایش گذاشته اند.

بازدید از قلعه پراگ با توجه به علاقه افراد بین 3 تا 4 ساعت زمان نیاز دارد.

https://www.youtube.com/watch?v=uRBK_cFjeh0

از قلعه به سمت پل چارلز حرکت کردیم. چون قلعه بر روی تپه ساخته شده است لذا مسیر سرپایینی است. خیابانها باریک و خانه ها و مغازه های این منطقه همه قدیمی هستند.

پل چارلز که پلی سنگی با عرض 9 متر و طول 500 متر است در قرن 14 بر روی رودخانه   Vltava با دو دروازه سنگی در طرفین پل ساخته شد. از این دو دروازه که در حقیقت برجهای کوچکی هستند می توان بازدید و منظره ای متفاوت را از فراز آنها مشاهده کرد. تعداد 30 مجسمه سنگی که بیشترشان در قرون 17و 18ساخته شده اند بر کناره های پل نصب شده است. این پل اکنون فقط برای تردد عابرین پیاده قابل استفاده است و مهمترین مرکز توریستی شهر به حساب می آید. دستفروشان، نوازندگان و هنرمندان نقاش بر روی پل و اطراف آن بساط می کنند و سرگرمی جالبی را برای عابران فراهم کرده اند.

https://www.youtube.com/watch?v=-fX6VGG7wOM

بعد از صرف نهار از کوچه و پس کوچه ها به میدان مرکزی شهر می رسیم که به Old Town Square معروف است شاید معروفترین بنای این میدان Astronomical Clock باشد. این ساعت که در سال 1410 ساخته شده است، در نوع خود قدیمیترین ساعت موجود در جهان است. اشکال و با نمادهای مختلفی از قبیل ماه، ستاره و نمادهای مذهبی مزین شده است.

در گوشه دیگر میدان، کلیسا Tyn قرار دارد که به سبک گوتیک در قرن 14 ساخته شد. دو برج این کلیسا قرینه نیستند و یکی حجیمتر از دیگری ساخته شده است و گفته می شود که نمایی از مرد و زن هستند. برخی مدعی هستند کلیسایی که در کارتون زیبای خفته (ساخته شده توسط شرکت والت دیزنی) وجود دارد، برگرفته از این کلیسا است.

با غروب خورشید شکل دیگری از فعالیت در پراگ آغاز می شود. اطراف پل چارلز مملو از توریست است و رستورانها و کافه های اطراف تا نیمه شب باز هستند. همینطور که در این منطقه قدم می زنید، پیشنهادهای وسوسه کننده ای درباره کنسرتهای مختلف موسیقی کلاسیک دریافت می کنید که اگر اهل موسیقی باشید به سختی می توانید تسلیم آنها نشوید!

روز هفتم، پنجشنبه 15 سپتامبر:

مجددا با تراموا خودمان را به مرکز شهر رساندیم و اینبار از میدان Wenceslas برنامه خود را آغاز کردیم. این میدان بزرگ و مستطیل شکل 60 متر عرض و 750 متر طول دارد.

در قسمت جنوبی میدان مجسمه فردی که سوار بر اسب است خودنمایی می کند. این مجسمه متعلق به St Wenceslas است که در قرن دهم قدیس ایالت Bohemia بود. این میدان شاهد اتفاقات بزرگی در تاریخ این کشور است. مثلا در سال 1918 جمهوری چکسلواکی تشکل خود را در این میدان جشن گرفت و در سال 1989  فروپاشی کمونیسم در این مکان اعلام شد. هم اکنون نیز این میدان محل تشکلهای مدنی و اعتراضی در پراگ است. اطراف این میدان علاوه بر چند موزه و گالری، پر است از کافه و رستورانهای مختلف که به همراه فروشگاهها و برندهای معتبر و معروف، مکان مناسبی را برای وقت گذرانی توریستها ایجاد کرده است. پیاده روی در کوچه و خیابانهای اطراف و تماشای ساختمانها و مغازه ها بسیار جذاب است و حتما توصیه می کنم حداقل یکساعت را برای این منظور در نظر بگیرید. با رسیدن به میدان قدیمی تصمیم می گیریم تا با خریدن یک تور درون شهری در وقت خود صرفه جویی کنیم. ولی متاسفانه چند دقیقه پس از حرکت کردن ،اتومبیل تور در پشت ترافیک متوقف می شود. متوجه می شویم که دلیل ترافیک تصادف دو اتومبیل گرانقیمت است که به هیچ وجه حاضر نیستند تا آمدن پلیس راه را باز کنند و از آنجایی که خیابان بسیار باریک است امکان تغییر مسیر نیز نمی باشد. لذا راننده پولمان را پس می دهد و ما پیاده مسیر مورد نظر را طی می کنیم. قبرستان قدیمی یهودیها و محله قدیمی یهودیها در نزدیک این منطقه قرار دارد که در صورت وجود زمان کافی می توان از آنها بازدید کرد. با گذر از یکی از پلها که بر روی رود  Vltava قرار دارد به سمت دیگر رود می رویم و محله قدیمی آنسوی رود را هم تا پل چارلز طی می کنیم و اینبار به بازدید کلیسا St Nicholas میرویم این کلیسا در قرن 18 و به سبک باروک ساخته شده و گفته می شود موتزارت در سال 1787 با ارگ این کلیسا نواخته است یعنی همین ارگی که هم اکنون در کلیسا موجود است (ورودیه 70 کرون و زمان بازدید نیم ساعت).

 سپس در یکی از رستورانهای مجاور کلیسا نهار خود را صرف می کنیم. برای آخرین بار از پل چارلز عبور می کنیم. درست در کنار پل، شرکت Prague Venice مسیر قایقرانی بر روی رود Vltava و کانالهای اطراف رود را پیشنهاد می دهد. قیمت این تور 290 کرون است و تقریبا یکساعت زمان می برد. تا شروع زمان تور شما فرصت دارید از موزه Chales Bridge بازدید کنید که ورودیه آن برای افرادی که این تور را خریده اند مجانی است.در این موزه با طریقه ساخت و تاریخچه پل آشنا می شوید که بسیار جالب است. قایقها ،شما را به سفری 45 دقیقه ای بر روی رود می برند، از زیر پل چارلز عبور می کنید و پل را از منظر دیگری که بسیار زیباست مشاهده می کنید. چند کانال کوتاه هم در اطراف رودخانه وجود دارد که جالب توجه است. این تجربه را به بازدید کنندگان از پراگ توصیه می کنم.

https://www.youtube.com/watch?v=BFKzX7u-3yg

هوا تاریک شده بود که برای تماشای یکی از کنسرتهای کلاسیک به یکی از کلیساهای اطراف پل چارلز رفتیم. برای من جالب بود که از کلیسا غیر از عبادت استفاده دیگری هم می کردند!

روز هشتم، جمعه 16 سپتامبر:

بعد از تسویه حساب با هتل به سمت شهر Kutna Hora پراگ را ترک کردیم. این مسیر تقریبا 80 کیلومتر است و حدودا یکساعت زمان نیاز دارد. ابتدا سراغ کلیسایی رفتیم که داخل آن با استخوانها و اسکلت مردگان تزیین شده است. این کلیسا که نامش Sedlec Ossuary است، قدمتش به قرن 14 برمی گردد ولی دکوراسیون استخوانی آن از سال 1870 شروع شد. تخمین میزنند که این استخوانها مربوط به 40هزار نفر باشد ورودیه آن 90 کرون است و حداقل نیم ساعت برای بازدید آن زمان نیاز است.

با پیاده روی کوتاهی به کلیسا جامع یا Sedlec Cathedral می رسیم. این کلیسا که بسیار ساده به نظر می رسد در حقیقت قدیمی ترین کلیسا در منطقه Bohemia است و در فاصله سالهای 1290 تا 1320 ساخته شده است. این کلیسا یکبار در سال 1421 کاملا در آتش سوخته و تا 279 سال بعد از آتش سوزی کاملا ویرانه بوده است ولی با در قرن 18 مجددا با سبک بروک و گوتیک توسط معمار معروف Jan Blazej Santini بازسازی می شود. در قسمتی از طبقه دوم کلیسا می توانید بنای اولیه را مشاهده کنید.نقاشی های ارزشمندی در این کلیسا نگهداری می شود. این کلیسا در لیست میراث جهانی ثبت شده است. ورودیه آن 50 کرون است و نیم ساعت برای بازدید کافی است.

Cathedral of St Barbara یکی از زیباترین بناهای سبک گوتیک در این منطقه است. ساخت این بنا در سال 1388 شروع شد ولی نهایتا تکمیل شدن آن بیش از 500 سال طول کشید.

 در داخل کلیسا، شاید چیزی که بیش از حد جلب توجه می کند، شیشه های رنگی و نقاشیهای بسیار زیبایی روی آنهاست که داستانهای مذهبی را روایت می کنند. این شیشه ها در پنجره هایی قرار دارد که بسیار بلند ساخته شده اند و چون دور تا دور کلیسا هستند، نور کافی و رنگی را در طول روز به داخل کلیسا منتقل می کنند.

معماری نمای کلیسا بسیار ویژه است. از تراس مجاور حیاط کلیسا می توان نمای زیبایی از شهر و تاکستانهای اطراف را مشاهده کرد.

در قسمت شمالی کلیسا خیابانی در مجاورت ساختمان گالری مرکزی Bohemia وجود دارد که امروزه فقط مسیر پیاده روی است و در یک سمت آن 13 مجسمه به سبک باروک به شکل ردیفی و شبیه مجسمه هایی که بر روی پل چارلز وجود دارند، قرار داده شده است. دومین مجسمه که پیاله ای در دست دارد متعلق به St Barbara  است و به این سبب به این خیابان Barborska می گویند.

 کاتدرال سنت باربارا نیز در لیست میراث جهانی قرار دارد. برای بازدید از این مجموعه که ورودیه آن 85 کرون است، یکساعت زمان نیاز دارید.

Kutna Hora شهر بسیار قشنگی است که برای یک روز کاملا می تواند برنامه شما را پر کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=mAUYM4bIrIA

ما شهر Kutna Hora را به سمت فرودگاه پراگ ترک کردیم. حدود ساعت 4 بعدازظهر با فرودگاه رسیدیم  و اتومبیل را تحویل دادیم. در این سفر ما حدود 1200 کیلومتر در جاده های کشور جمهوری چک رانندگی کردیم.

با پرواز ساعت 19:45  پراگ را به مقصد دبی و با توقف کوتاهی در فرودگاه استانبول ترک کردیم.

افشین ایران پور

کانون گردشگران جوان ایران

iranpour@kanoonirangardan.ir

 

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !