خانه / حیات وحش / گراز در جنگل حرا

گراز در جنگل حرا

مشاهده گراز در جنگل های حرا

طاهر قدیریان (کارشناس حیات وحش): در تاریخ 8/1/86 همراه حسن شریفی (از بومیان منطقه) جهت انجام مطالعه زیستگاه موش سیاه (Rattus rattus) به جنگل های حرا واقع در بخش خمیر رفتیم. در ساعت 10 صبح، 3 راس گراز در محل تلاقی جنگل با دریا مشاهده و عکس برداری شدند.
لازم به ذکر است تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر حضور گراز در جنگل های مانگروی ایران وجود نداشته است.
با دنبال کردن رد پاها مجددا 2 راس از گرازها مشاهده شدند. با توجه به تراکم رد پاها در اطراف شاخ و برگ های روی هم ریخته شده گیاه حرا که حفره ای در میان آن بود احتمال می رود این محل لانه بوده باشد.
منطقه حفاظت شده حرا جزء یکی از 9 ذخیره گاه زیست کره ایران است که در استان هرمزگان، حد فاصل جزیره قشم و بندر خمیر قرار دارد. این منطقه شامل اجتماعات خالصی از درختان حرا است که در معرض جزر و مد قرار دارند. مشاهده انجام شده در بخش دلتایی منطقه حفاظت شده حرا در بخش خمیر صورت گرفته است.
جنگل های بخش خمیر به علت عدم قطع سرشاخه های حرا توسط جوامع محلی، واجد درختان متراکم و انبوهی بوده که دارای امنیت نسبی برای گونه های حیات وحش است. علی رغم جزر ومدی بودن این منطقه، این ناحیه هرگز به خشکی متصل نمی شود و همواره با آب احاطه شده است. مشاهده گراز در این منطقه دلالت بر مهارت این موجودات در شناگری دارد.
همچنین در سایر جزایر اطراف، رد پای گراز و روباه(Vulpes vulpes) به دفعات مشاهده شده است.

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !