خانه / میراث جهانی / پارک ملی تیکال
پارک ملی تیکال

پارک ملی تیکال

پارک ملی تیکال

Tikal National Park

گواتمالا

سال ثبت در لیست میراث جهانی/1979

پارک ملی تیکال

 

در میان جنگلی انبوه و سرسبز یکی کانون های اصلی تمدن مایایی قرار دارد که از قرن ششم قبل از میلاد تا قرن دهم بعد از میلاد ساکنان مختلفی را به خود دیده است. پارک ملی Tikal در استان Peten در شمال گوآتمالا قرار دارد و بخشی از ناحیه جنگلی بزرگی است که «جنگل مایایی »  هم نامیده می شود و تا مکزیک و بلیز هم ادامه می یابد. این ناحیه بالغ بر دو میلیون هکتار وسعت دارد و شامل چندین ناحیه حفاظت شده است . این پارک جنگلی ازمعدود سایت هایی است که هم از نظر طبیعی و هم فرهنگی قابل توجه است. از نظر طبیعی طیف بسیار گسترده ای از گیاهان و حیوانات را در بر می گیرد و از نظر فرهنگی جایگاه تمدنهای مختلفی در بازه زمانی هزار وششصد سال می باشد.

پارک ملی تیکال

  خود Tikal  یکی از مراکز مهم سیاسی، اقتصادی و دفاعی مهم در دوران تمدن مایاها بوده است. ناحیه مسکونی آن حدود ۴۰۰ هکتار بوده و در برگیرنده بناهای تاریخی متعددی از جمله قصرها، معابد، نیایشگاه ها، زمین های بازی،‌جاده ها و میدان های متعدد که با سطوح شیب دار قابل دسترسی بود می باشد. همچنین در لابلا و اطراف این امکان باقیمانده ساختمانهای مسکونی قابل مشاهده است. بسیاری از این ساختمانها تزیینات خود را حفظ کرده اند و کنده کاری های روی سنگ و نقاشی های تصویری آنها نمایشگر تاریخ شهر و رابطه آن با مراکز اطراف مانند شهرهای مهم مکزیک و بلیز می باشد. ناحیه مسکونی اصلی که حدود ۱۲۰۰ هکتار می باشد و “Aguadas” نامیده می شود دارای ذخایر آب بوده و مرکز شهری و پر جمعیت محسوب می شده است.

پارک ملی تیکال

حدود ۲۵ مرکز اقماری در اطراف این شهر وجود داشته اند که هم نقش تولید محصولات کشاورزی برای جمعیت شهری مرکزی را داشته اند و هم نقاط توقف در مسیر تجاری با کشورها وشهرهای مجاور بوده اند.  این ناحیه تمدن و فرهنگ قابل توجهی داشته و این را در تنوع و زیبایی خیره کنند آثار هنری و معماری به جا مانده می توان به راحتی مشاهده کرد.

منبع:سایت میراث جهانی

مترجم: نازنین سهامی

پارک ملی تیکال

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !