خانه / میراث جهانی / ناحیه کوهستانی بلوی بزرگ

ناحیه کوهستانی بلوی بزرگ

استرالیا

ناحیه کوهستانی بلوی بزرگ

Greater Blue Mountains Area

تاریخ ثبت: 2000

ناحیه کوهستانی بلوی بزرگ شامل 03/1 میلیون هکتار فلات آهکی، دره‌ و سراشیبی‌ است که توسط جنگل‌های اکالیپتوس مناطق معتدل احاطه شده است. این محوطه که در بر گیرند‌ه‌ هشت منطقه‌ حفاظت شده است به خاطر سازگاری وگوناگونی تکاملی اکالیپتوس‌هایش که در وضعیت جغرافیایی مابعد گندوانا (نام قاره‌ای فرضی که حدود سی میلیون سال پیش با تکامل زمین تبدیل به اقلیم‌های آفریقا استرالیا و آمریکای جنوبی و شبه قاره هند شد) در قاره استرالیا به صورت منفرد باقی مانده‌اند، قابل توجه است. کوهستان بلوی بزرگ 91 گونه اکالیپتوس در خود جای داده است و علاوه بر این به‌خاطر تنوع ساختاری و اکولوژیکی نادر اکالیپتوس‌هایش که به تنوع زیست‌گاه‌شان برمی‌گردد، قابل توجه است. محوطه با داشتن10% از گیاهان عروقی و تعداد زیادی از گونه‌های نایاب یا در معرض خطر تصاویر زیبایی از گوناگونی بیولوژیکی در استرالیا در معرض دید می‌گذارد، ناحیه کوهستانی بلوی بزرگ در برگیرنده‌ گونه‌های بومی و باارزش، مانند کاج ولمی است که درکمتر نقطه‌ای از جهان به جا مانده‌اند.

دلایل ثبت

معیارهای دوم و چهارم: پوشش گیاهی اکالیپتوس‌های استرالیایی به خاطر توانایی‌شان در سازگاری و تکامل‌ در وضعیت جغرافیایی مابعد کندوانا به صورت منفرد در قاره استرالیا به عنوان ارزشی جهانی و استثنایی شناخته می‌شوند. این محوطه تصویری جامع و متوازن از زیست‌گاه‌های اکالبپتوس‌ها را در خود جا داده است؛ از اسکروفیل‌های (خانواده‌ای از گیاهان همیشه سبز که برگ‌های سخت و محکم و معمولاٌ کوچک و ضخیم دارند) مرطوب و خشک و خلنگزار‌های مالی (نوعی اکالیپتوسِ بوته‌‌ای بومی استرالیا) گرفته تا باتلاق‌ها و مناطق مرطوب و علف‌زار‌های بومی. ناحیه کوهستانی بلوی بزرگ 90 گونه اکالیپتوس دارد (13% از کل گونه‌های اکالیپتوس‌های جهان) و گونه‌هایی از هر چهار خانواده اصلی اکالیپتوس‌ها در این‌جا به‌ چشم می‌خورند.

سطح بومیت در این منطقه با مشاهده 114 گونه گیاه بومی بالااست و همچنین 120 گونه گیاه کمیاب و در معرض خطر بر اساس آمار دولتی در این محوطه دیده شده است. محوطه گونه های زیادی از گیاهان در معرض خطر را که در حال تکامل هستند پوشش داده (ولمی آ، میکروستروبوس، آکروفیلوم) که درکمتر جایی از جهان به جا مانده‌اند.

 http://www.environment.gov.au/heritage/worldheritage/sites/blue/index.html

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !