خانه / میراث جهانی / منطقه حفاظت شده پانتانال (Pantanal)
منطقه حفاظت شده پانتانال (Pantanal)

منطقه حفاظت شده پانتانال (Pantanal)

برزیل/ سال ثبت در لیست میراث جهانی:2000

 

منطقه حفاظت شده پانتانال

منطقه حفاظت شده پانتانال (Pantanal)  شامل مجموعه ای از مناطق حفاظت شده با مساحت کلی 187.818 هکتار می باشد که در برزیل مرکزی- غربی و در جنوب غربی ایالت Mato Grosso واقع است. این مکان 1.3 درصد ناحیه پاناتل برزیل را در بر گرفته است و یکی از بزرگ ترین اکوسیستم های تالابی آب شیرین در جهان می باشد. سرچشمه های دو رودخانه اصلی منطقه، رودهای Cuiaba و Paraguay، در این محل قرار دارند و فراوانی و تنوع زندگی گیاهی و جانوری آن چشم نواز است.

حدود ۸۰ درصد از دشت‌های سیلابی پانتانال در فصل‌های بارانی به زیر آب می‌رود که باعث تغذیه مجموعه گیاهان آبزی و تنوع زیستی و گونه‌های زیاگان این منطقه می‌شود.

 

 

 

منطقه حفاظت شده پانتانال

بزرگترین تالاب جهان، بیش از ۷۰۰۰۰ مایل مربع وسعت دارد و بیشتر آن در ایالت ماتو گروسو دو سول (Mato Grosso do Sul) برزیل قرار گرفته است و بخش هایی از آن در بولیوی و پاراگوئه هستند. اینجا مجموعه ایست بی نظیر متشکل از دریاچه، رودخانه، مرداب و جنگل که گیاهان و جانوران زیادی در آن ها زندگی می کنند. جانورانی همچون یوزپلنگ نادر و گریزپا، صدف های غول پیکر، گوزن و طوطی دم بلند آمریکای جنوبی. پانتانال یکی از با اهمیت ترین تالاب های دنیاست، اگر چه کمتر از دو درصد آن به طور رسمی محافظت می شود و ما بقی آن زمین هاییست که مالک دارند. احداث اکولوژهای کایمن (caiman) اولین عملیات اکوتورسیم در جنوب پانتانال بود. برنامه های زیادی برای محافظت از یوزپلنگ های این منطقه اجرا می شود.

بهترین زمان مناسب برای سفر به این منطقه: فصل گرما بهترین فصل برای سفر به این منطقه است. یعنی ماه های فروردین تا شهریور. در فصول سرد، احتمال مسدود شدن راه های این منطقه وجود دارد.

 

 

 

منبع: سایت میراث جهانی

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !