خانه / گزارش سفرهای سال 84 / مسیر پیاده روی طارم – ماسوله
مسیر پیاده روی طارم – ماسوله

مسیر پیاده روی طارم – ماسوله

مسیر پیاده روی طارم – ماسوله

رودخانه پرآب قزل اوزن اولین چشم اندازی است که پس از عبور از رشته کوهی که زنجان را از منطقه طارم جداکرده است به چشم می خورد.

پس از ۱/۵ ساعت سفر از زنجان به روستای درام* ، خنکای آب رودخانه قزل اوزن خستگی را از تن به در میکند. برخلاف تصور ارتفاع رودخانه از سطح دریا زیاد نیست (حدود ۶۰۰متر).

منطقه سرسبز کنار رودخانه عمدتا زمینهای کشاورزی هستند که در آنها برنج، سیب زمینی، طالبی و انواع سیفی جات کشت شده است. معمولا آبیاری با پمپاژ و از رودخانه صورت می گیرد.

جاده ای خاکی به طول حدود سه کیلومتر ما را به روستای گمادشت می رساند. شب را در روستای سرسبز گمادشت میگذرانیم و ساعت ۶ صبح وسایل را جمع و جور کرده و حرکت می کنیم. پس از حدود ۲۰۰ متر پیاده روی در امتداد جاده خاکی، از سمت شرق جاده و در مسیر پاکوب و مشخص از جاده خارج می شویم. مسیر شیب تندی دارد و در امتداد دره به پیش می رود. بعد از ۶/۲ کیلومتر پیاده روی وارد دره بازی می شویم که سه درخت توت بزرگ با سایه ای فرهبخش و چشمه کوچکی ما را به شیرینی میوه هایش مهمان می کند. خستگی از تن دور می شود. وارد منطقه ای با درختچه های جنگلی می شویم. همچنان به سمت شمال ادامه می دهیم. باز هم شیب زیاد کوه نفس را در گرمای تابستان کوتاه می کند. ۱۲۰۰ متر پیاده روی ما را به خط الراس کوه می رساند (ارتفاع ۲۱۷۲ متر) دامنه جنو بی کوه را تراورس کرده و پس از ۲۳۰۰ متر پیاده روی از گردنه شرقی وارد مرتع بسیار زیبایی می شویم. اکنون با انبوهی از گله های بز و گوسفند روبرو شده ایم و سگ های گله مدتی است ما را متوقف کرده اند! نهار را مهمان چند خانوار چادر نشینی که تابستانها به این منطقه می آیند می شویم(به این منطقه ییلاق می گویند). امان از ملخ! شاید به سختی بتوان گام برداشت و صدای له شدن این حشرات را نشنید. پیرمردی می گفت که در سالیان دور هر ساله مراتع توسط دولت سمپاشی میشد ولی متاسفانه مدتهاست که این کار نیز فراموش شده و این حشرات آنقدر زیاد شده اند که علاوه بر نابود سازی مراتع، دامها را نیز بیمار کرده اند! متاسفانه هنوز هم کسی به فکر نیست!

شب را با شمارش ستارگان بی شمار!! آغاز کردیم. افسوس که نسیم شبانگاهی و خستگی روزانه پلکها را پیش از موعد سنگین کرد.

ساعت ۷ صبح به سمت شرق ادامه می دهیم و بعد از دور زدن دره عمیق روبروی مرتع و پس از ۳/۸ کیلومتر به گردنه ۲۴۳۵ متری می رسیم. مجددا از دامنه کوه تراورس کرده و پس از ۳/۳ کیلومتر روی گردنه شمالی مشرف به منطقه ماسوله استراحت می کنیم (ارتفاع ۲۵۲۹ متر)، از اینجا دره ماسوله نمایان است. منظره ای بس بدیع با جنگل و ابر خفته در بستر دره. شکوه پرواز یک جفت عقاب نیز مدتی سرگرممان می کند.** به سرعت از دامنه شمالی به سمت شرق پایین می آئیم. سپس ادامه مسیر به سمت شمال و بعد از ۷/۱ کیلومتر پیاده روی فرهبخش و گذر از جنگل به روستای زیبای ماسوله می رسیم. ماسوله حدود ۱۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و جز مناطق توریستی استان گیلان است. وصف تاریخی و فرهنگی آن بماند برای بعد. انبوه جمعیت! متعجبمان کرد. با کمی دقت به نگاه رهگذران می شد حدس زد که ایشان از دیدن کوله پشتی های بزرگ و وزین ما تعجب بیشتری کرده اند. برخی نیز با چند سوال کوتاه پاسخ خود را میگرفتند. درمیدان اصلی روستا مینی بوس به مقصد فومن مهیاست.*** در ساعات خاصی از شهر فومن به مقصد تهران اتوبوس وجود دارد. اگر اتوبوس را از دست دادید نگران نباشید چون اتوبوس دیگری در شهر رشت منتظر شماست.

  به دوستان و همکاران عزیز پزشک توصیه می کنم در سفرهای اینچنینی که مدتی را در مناطق صعب العبور و دور افتاده می گذرانید، کمی بیش از حد مورد نیاز دارو و کمک های اولیه پزشکی همراه داشته باشید، زیرا همیشه با کودکان و پیرانی که محتاج کمک ما هستند برخورد خواهیم کرد.

 * از زنجان اتومبیل های کرایه ای وجود دارد که با دریافت ۱۵۰۰ تومان شما را به درام می رساند.

** قبل از رسیدن به این مکان حتما تلفن همراه خود را خاموش کنید چون ممکن است صدای ناهنجار آن سکوت طبیعت

     را خدشه دار کند(پس از درام اولین محلی است که امکان تماس تلفنی وجود دارد)

*** کرایه مینی بوس از ماسوله تا فومن ۱۵۰ تومان است.

 تهیه و تنظیم: دکتر افشین ایران پور

تیرماه ۱۳۸۱

iranpour@kanoonirangardan.ir

 

 

Share

یک دیدگاه

  1. باتشکر کاش به جای متر از ساعت یاداور میشدید ودر مسیر حرکت نشانه هایی را یاداور میشدید در صورت امکان نقشه مسیر چه به صورت دستی و……اراعه میفرمودید با تشکر از شما کوهنوردان عزیز

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !