قشم

قشم

اینجا قشم است

قطار تهران-بندرعباس شاید بهترین گزینه برای مسافرانی باشد که قصد سفر به جزیره قشم را به غیر از مسیر هوایی دارند.قطار ،روز بعد حدود ساعت 10 صبح به بندرعباس می رسد.افرادی که می خواهند فاصله بندرعباس – قشم را  از راه دریایی طی کنند چند گزینه دارند،یا از اسکله شهید باهنر با لنج و کشتی های پیشرفته عازم قشم شوند یا از طریق اسکله شهید حقانی با قایق موتوری یا اتوبوس دریایی خود را به قشم برسانند.البته ما قایق موتوری و اتوبوس دریایی را تنها در زمانی که دریا آرام است پیشنهاد می کنیم.کرایه قایقهای موتوری نفری 1800 و اتوبوس دریایی 2000 تومان است.

جزیره قشم حدود 1500 کیلومتر مربع وسعت دارد و با 90 هزار نفر جمعیت بزرگترین جزیره ایران است.طول این جزیره 125 کیلومتر و عرض آن بین 10-25  کیلومتر متغیر است.مرتفعترین نقطه جزیره 397 متر ودر جنوب غربی قرار دارد.شهر قشم که درمنتهی علیه شرقی جزیره قرار دارد تا بندرعباس 22 کیلومتر فاصله دارد که این فاصله را اتوبوسهای دریایی حدوداً نیم ساعته طی می کنند. اتوبوسهای دریایی قایقهایی با ظرفیت 19 نفر هستند که با اتاقی از جنس پلاستیک سقف شده اند این اتوبوسها دو موتور قوی دارند که می توانند به حداکثر سرعتی معادل 65 کیلومتر در ساعت حرکت کنند .

شهرستان قشم شامل جزایر هنگام، هرمز، لارک و قشم است و این شهرستان بیش از 110 روستای مسکونی دارد که مهمترین آنها درگهان، رمکان ،لافت، سوزا، سلخ و دولاب هستند. قریب به اتفاق مردم این جزیره مسلمان هستند و بیش از 95 درصد آنها اهل تسنن هستند . گویش مردم قشم ترکیبی از واژه های فارسی، عربی، هندی است.

دو جذر و مد در مدت شبانه روز در اطراف جزیره قشم رخ می دهد که میانگین اختلاف بلندی آنها 2 تا 3 متر است. شوری آب دریا 35 گرم در لیتر است.

ما بعد از رسیدن به شهر قشم با هماهنگی محلی که انجام داده بودیم عازم هتل بهشت شدیم. بعد از استقرار و استراحت کوتاه سفر سیاحتی خود را شروع کردیم.

در فاصله 11 کیلومتری از شهر قشم از جاده جنوبی بر بالای تپه بزرگ خربس مقبره شیخ شاه شهید قرار دارد . از بالای این تپه که به ساحل جنوبی مشرف است

*از سخنان دوست و همسفر جوان ما:مارال فخارنیا

می توان کرانه های زیبای قشم را تا چند کیلومتر مشاهده کرد. مجموعه پلاژهای سیمین درست در روبروی این تپه قرار دارد. غارهای تاریخی خربس  در داخل یک تپه رسی که از سمت دریا بریده و فرسوده شده است قرار دارد.  تعدادی حفره و سوراخ بزرگ وجود دارد که تا چندین متر در داخل دیواره ادامه یافته و برخی از آنها هم به هم متصل شده اند. به سبب نرمی جنس این دیواره ها، صورتکها و اشکال جالبی از حیوانات در آنجا حجاری شده اند که به نظر می رسد در سالیان اخیر ایجاد شده اند و به تدریج نیز دارند از بین می روند. در دیواره های داخلی و خارجی غارها پوسته های دوکفه ای های مختلف به وفور یافت می شود.

گفته می شود که این غارها در گذشته پناهگاه ساکنین جزیره در برابر حمله دشمنان بوده است.

برای بازدید این دو قسمت حدود یک ساعت زمان لازم است.

 در ادامه جاده ساحلی جنوبی به روستای برکه خلف که در فاصله 5 کیلومتری ازساحل قرار دارد می رویم . 3 ـ 2 کیلومتری پس از روستا به یکی از زیباترین جلوه های طبیعت یعنی دره ستاره ها می رسیم. اهالی محل به این دره لقب استارافتیده داده اند. این دره در واقع در نتیجه فرسایش آب های سطحی و رگبارهای فصلی ایجاد شده است و اشکال عجیبی از مخروط های نوک تیز، ستونکهای فرسایشی، ستونها، تیغه ها و دیوارهای نواری شکل را که ارتفاع برخی به 20 متر هم می رسد تشکیل داده اند، در هنگام عبور از کف دره و از لا به لای این عوارض طبیعی حس غریبی به ما دست می دهد، اگر فردی را چشم بسته به این مکان بیاورند شاید گمان کند در سرزمینی غیر از کره زمین قرار دارد. با صعود از یکی از دیواره ها منظره جالبتری در پیش روی ما قرار می گیرد. تمامی دره ها، ستونکها و سایر اشکال عجیب و غریب و راههای ارتباطی آنها به یکباره در زیر پای ما قرار دارند. به راحتی می توان افرادی را که در این لابیرنت پیچ در پیچ به دنبال یکدیگر می گردند را دید شاید هر کدام برای یافتن یکدیگر مجبور باشند نیم ساعت به دور خود بچرخند در حالی که بیش از چند ده متر از یکدیگر فاصله ندارند. به همین دلیل اهالی معتقدند که با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح است و از تردد در آن خودداری می کنند.

بازدید اجمالی از این منطقه زیبا به بیش از یکساعت زمان نیاز دارد.

 جزایر ناز که دو جزیره کوچک در کرانه جنوب شرقی جزیره قشم است در زمان جذر به ساحل می چسبند و حتی می توان با اتومبیل وارد آنها شد. تنها چند اتاق که مربوط به ماهیگیران است در آن وجود دارد. این جزایر در 26 کیلومتری شهر قشم قرار دارند. غروب آفتاب را در ساحل تماشا کنید.

موزه تنوع زیستی و ژئوپارک قشم در کنار بازار بین المللی ستاره قرار دارد که مجموعه جالبی از جانوران، گیاهان، برخی فسیل ها و همچنین تصاویر زیبایی از مناطق طبیعی جزیره قشم است.به راستی زحمت زیادی برای جمع آوری این نمونه ها و همچنین اطلاعات مفیدی که به صورت پوستر بر دیوارها نصب شده است،کشیده شده است.

برنامه روز دوم بازدید از منطقه ژئوپارک قشم بود.این منطقه که وسعتی معادل یک سوم جزیره ( حدود 500 کیلومتر مربع ) را شامل می شود. نخستین ژئوپارک در ایران است که کار ثبت آن در کمیته فرهنگی سازمان ملل از 4 سال گذشته شروع شده است. نخستین عامل ثبت چنین منطقه ای وجود پارک جنگلی حرا در 120 کیلومتری غرب جزیره بود که با وسعتی معادل 200 کیلومتر مربع بزرگترین جنگل دریایی جهان به حساب می آید. این جزیره به عنوان یکی از 53 ذخیره گاه زیست کره ( بیوسفر ) جهان در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ذخایر زیست کره مناطقی هستند که نمونه مشابهی در هیچ جای دیگر دنیا ندارند و باید تحت مراقبت قرار گیرند. از دیگر مناطق قابل توجه این ژئوپارک می توان به گنبدنمک با غارهای طبیعی نمک، چشمه های آب معدنی، تنگه چاهکوه، تنگه عالی، دره تندیس ها و فلات بام قشم اشاره کرد علاوه بر این وجود بیش از صد گونه پرنده و تخم گذاری لاک پشت های دریایی باعث شده که غرب جزیره به عنوان بهترین مکان برای ثبت ژئوپارک در جزیره محسوب شود. تنگه چاهکوه در حوالی روستای چاهو شرقی قرار دارد ازسمت جاده جنوبی بعد از 101 کیلومتر به جاده فرعی و خاکی باریکی در قسمت جنوبی جاده اصلی می رسیم که این جاده خاکی حدود 2 کیلومتر بعد به انتها می رسد از این منطقه باید حدود 5/1 کیلومتر را به سمت جنوب ادامه مسیر دهیم تا وارد تنگه چاهکوه شویم. در ابتدای تنگه دو حلقه چاه مشاهده می شود که در ایام بارندگی از آب باران پر می شوند و جهت مصارف عمومی استفاده می شود. ورودی دره U شکل است و هر چه به سمت جنوب پیش می رویم دره کم پهناتر می شود و به شکل V در می آید طوری که در برخی از جاها به سختی می توان از آن عبور کرد. جنس دیواره ها عمدتاً از ماسه سنگ آهکی سست است و به دلیل وجود، میان لایه های مارن قرمز، سیلیت و آهک، شاهد انحلال و فرسایش شدید در این بخش ها هستیم به نحوی که در تمامی طول دیواره دره، حفره های متعدد کوچک و بزرگ به شکل نیم کروی، قاشقی و طاقچه ای نمایان هستند. در یکی از این حفره ها استخوانهای متعددی وجود داشت که به دلیل صعب العبور بودن آن می شد حدس زد که توسط برخی پرندگان شکاری یا لاشخور به آنجا آورده شده است. در طول دره اصلی و دره عمود برآن کانال باریک جوی مانندی دیده می شود. دیواره های اطراف این دره بیش از 30 متر ارتفاع دارند در حالی که عرض آن در جاهایی به کمتر از 5/0 متر می رسد و عبور از آن بسیار دشوار است. تنگه چاهکوه از مناطقی است که برای هر بازدید کننده ای بسیار شگفت آور است ونظیر آن را کمتر می توان در جایی پیدا کرد.

بازدید از این منطقه حدود 2 ساعت وقت لازم دارد.

روستای طبل که در مسیر برگشت از سمت جاده شمالی قرار دارد. روستایی است که با رسیدن به آنجا برای رفتن به سمت جنگلهای حرا باید حدود 3 کیلومتر را به سمت شمال ادامه مسیرداد تا به اسکله قایقهای موتوری برسیم برای گردش در جنگلهای حرا بهترین زمان وقتی است که آب در مد کامل باشد تا بتوان از آبراه هایی که در میان این درختان تا کمر در آب فرو رفته قرار دارند، عبور کرد. این جنگل ها که به مانگرو، نیز شهرت دارند بیشتر از درختان حرا و چندل تشکیل شده اند. این جنگلها در حد فاصل جزیره قشم و بندر خمیر و با وسعتی  حدود 20 هکتار قرار دارند. حرا نوعی درخت آبشورزی در اندازه های 3 تا 6 متر است که در هنگام مد دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود در هنگام جذر آب ریشه های متعدد آن را که از گل سر بر آورده اند را می توان به راحتی مشاهده کرد.

این گیاه به کمک خاصیت تصفیه ای که در پوست آن وجود دارد بخش شیرین آب دریا راجذب و نمک آن را دفع می کند. گل حرا بسیار کوچک ولی بسیار معطر است مردم بومی اعتقادات مختلفی درباره جنگل حرا دارند. بعضی معتقدند که در این جنگلها اژدها زندگی می کند یا مثلاٌ جاهایی در این جنگلهاست که به آن « مول » می گویند یعنی جایی در دریا برای ترساندن مردم. گیاه حرا علاوه برمواد خوراکی دارای ارزش غذایی معادل یونجه و جو است به همین دلیل دامداران از آن برای تغذیه دامهایشان استفاده می کنند. این گیاه مصارف دارویی و صنعتی نیز دارد.

جنگل های حرا زیستگاه گونه های مختلفی از پرندگان چون اگرت ساحلی، اگرت کوچک، فلامینگو، حواصیل، پلیکان، انواع سلیم، کفچه نوک، کاکایی، لک لک، مرغابی، عقاب و دوزیستانی چون لاک پشت سبز، خرچنگ، ماردریایی، قورباغه و انواعی از ماهی ها است. نوعی ماهی که به “گل خورک” معروف است علاوه بر داخل آب در سواحل گلی اطراف آب نیز وجود دارد و با باله های طرفی خود که به مثابه دستانش عمل می کند در ساحل گلی حرکت می کند. این ماهی ها غذای مناسبی برای پرندگان هستند. تنها پستانداری که در این منطقه زندگی می کند نوعی موش آبی است که بر روی درختان حرا لانه سازی می کند.

بازدید از جنگلهای حرا و گردش دریایی آن حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد.

روستای لافت که بافت قدیمی با انبوه بادگیرهای آن معروف است

 دارای حلقه های چاه آب فراوان در پشت قلعه نادری است. تپه سنگی مرجانی مشرف به این چاه ها آب باران را به گودال محل چاه ها هدایت می کند. این چاه ها در دامنه این تپه سنگی قرار دارد و چون کف آن ها به لایه های گچی ختم می شود لذا آب را برای مدت طولانی نسبتاً سالم و خنک نگه می دارد. گفته می شود تعداد این چاهها به تعداد ایام سال کبیسه (366 )حلقه بوده و مردم در هر روز از سال دهانه یکی از آنها را باز و از آن استفاده می کردند. در حال حاضر حدود 60 حلقه از این چاهها وجود دارد که کمابیش هنوز از آب آنها استفاده می کنند. نام این چاهها تل آو ( تل آب ) به معنی آب برگرفته از شب تل ( تپه ) است که بعضی به غلط و به دلیل ارزش بسیار آب در قشم به آنها چاههای طلا می گویند.

بازدید از روستای لافت حدود 1 ساعت زمان نیاز دارد.

لافت کهنه که اسکله لافت در آن قرار دارد و کوتاهترین فاصله دریایی بین جزیره و قشم و سواحل جنوبی است(کمتر از 1800 متر) 7 کیلومتر با لافت فاصله دارد.برق جزیره قشم توسط یک دکل فشار قوی عظیم از نزدیک این محل وارد جزیره می شود.قرار است در همین محل پل معلقی احداث شود تا رفت و آمد به جزیره تسهیل شده و با اتومبیل صورت گیرد.

برای بازدید از یک کارگاه لنج سازی به یکی از این کارگاهها در 20 کیلومتری روستای لافت رفتیم و از نزدیک مراحل ساخت لنج های مسافری و باری را دیدیم.

در نزدیک روستای توریان که در 40 کیلومتری لافت به سمت قشم قرار دارد یکی از درختان زیبای لور که به آن انجیر معابد هم می گویند قرار دارد.این درخت همیشه سبز که ریشه های هوایی متعددی دارد، خانه درختی خانواده دکتر ارنست را به ذهن می آورد.در روستای توریان کبابی معروفی وجود دارد که کبابهای بز آن بسیار خاص است و خوردن حداقل 5 سیخ آن را به همه توصیه می کنیم!(سیخی 350 تومان!!).

قلعه قدیمی و مخروبه ای در انتهای شمال شرقی جزیره قشم و در شهر قشم وجود دارد که به قلعه پرتغالی ها معروف است.این قلعه در سال 1621 میلادی به دستور پادشاه اسپانیا در مسیر بندر قشم ساخته شد و در سال 1622 به دست سپاهیان ایران فتح شد و امروز نیز آثار دیوار خارجی آن باقی است.قلعه مذکور دو حصار و برجهایی در چهارگوش دارد.در پشت حصار بیرونی قلعه از سنگهای مرجانی و ملات گچ و ساروج است. در مجاورت این بنا رستورانی وجود دارد که غذاهای دریایی جالبی از قبیل خوراک خرچنگ ،کوسه و هشت پا دارد!امتحان کنید

روز سوم را به بازدید از جزیره هنگام اختصاص دادیم.

این جزیره در 53 کیلومتری جنوب شهر قشم قرار دارد و سه روستا به نامهای  هنگام جدید(105 خانوار)هنگام کهنه(10 خانوار)و قیل ( 5 خانوار) دارد.بزرگترین قطر جزیره 9 کیلومترو بین هنگام جدید و کهنه است.ساکنان این جزیره به صیادی اشتغال دارند و ماهی های هوور، شیر،سنگسر و قباد بیشترین صید آنان را تشکیل می دهد.اخیرا نیز حوضچه های دریایی پرورش ماهی در اطراف جزیره احداث شده، این حوضچه های شناور که قطرآنها حدود پنج متر است و دیواره و کف آنها از تورهای ریز بافتی تشکیل شده اند اجازه عبور آب دریا را به سادگی می دهند . هر بار حدود 5000 بچه ماهی از انواع ماهی های شانک و جوهرو در آن ریخته شده و پرورش می یابند.در اطراف این حوضچه ها تعدادی اگرت،پرستوی دریایی، کاکایی و سایر مرغان ماهیخوار را می توان مشاهده کرد.عروس دریایی هم از آبزیان جالبی است که در اطراف این حوضچه ها دیده شد.

 اهالی جزیره هنگام بر خلاف قشم اکثرا شیعه هستند و از زیارتگاههای ایشان می توان به قدمگاه امام حسن(زیارت سفید) قدمگاه امام حسین(زیارت سرخ) و قدمگاه امام رضا و بی بی شهربانو اشاره کرد.

برای رفتن به هنگام باید از اسکله کوچکی که بعد از روستای شیب دراز قرار دارد استفاده کرد.سواحل هنگام آب بسیار زلال و شفافی دارد و چون این سواحل مرجانی کم عمق است به راحتی می توان ماهی های رنگارنگ،انواع توتیا ، ستاره دریایی و خرچنگهای کوچک و بزرگ را در بین مرجانها مشاهده کرد. اگر عینک شنا همراه داشته باشید مجانی می توانید از یک آکواریوم بی نظیر دیدن کنید.

دسته های 30-35 تایی از دلفین های بازیگوش را بین قشم و هنگام دیدیم که وجود قایقهای ما نه تنها آنها را فراری نداد که حس کنجکاوی و بازیگوشی آنها را تحریک کرد. به راحتی به قایقها نزدیک می شدند و حتی از زیر قایق عبور می کردند.

 در ساحل غربی جزیره چند لاکپشت غول پیکر را دیدیم که به سرعت در آب شنا می کردند.سواحل صخره ای جزیره  از داخل دریا واقعا شگفت آور است.موجهای دریا باعث فرسایش صخره ها تا ارتفاع حدود یک متری شده اند و دالانی را در زیر صخره ها ایجاد کرده اند.

ساحل جنوبی هنگام ، ساحلی  ماسه ای است و بخاطر شیب کمی که دارد مناسب ورزشهای آبی است.

در سواحل جنوبی  ستونکهای سنگی وجود دارد که متاسفانه در مواقعی از آنها به عنوان هدفهای گلوله ها و موشکهای نظامی استفاده شده است و آسیبهای بسیاری به این میراث طبیعی ما وارد کرده است.هنوز هم آثار سنگرهای نظامی را در سواحل جنوبی می توان دید.

هنگام کهنه که 10 خانوار جمعیت دارد ، روستای متروکی است که روزگاری زندگی به شکل فعال در آن جریان داشته است.فانوس دریایی هنگام در جنوب غربی جزیره قرار دارد.

نقش حنا ،از هنرهای جالبی است که زنان و دختران هنگام دارند.

درباره تنوع زیستی جزیره قشم:

 گیاهان:

درخت لور یا انجیر معابد:درختی همیشه سبز با تاج بزرگی است که ریشه های هوایی متعدد دارد،میوه های آن نارنجی رنگ و خوشمزه است.

استبرق:درختچه ای است که برگهای متقابل با گلهای بنفش رنگ دارد.

چندل:درختی است که در منطقه جنگلهای حرا  و در حد فاصل دریا و خشکی می روید.به این درخت تیمار نیز می گویند.ریشه های هوایی کمانی شکل دارد، برگهای آن سبز متمایل به قهوه ای و چرمی شکل است.گل آن کرم رنگ متمایل به زرد یا سبز است.

آکاسیا:درختی خاردار با برگهای شانه ای و گلهای کروی طلایی است .گلهای معطر زرد رنگ با شهد فراوان که مورد علاقه زنبور عسل است.

کهور:درخت نسبتا بزرگی است با برگهای شانه ای و ساقه های آویخته و نیام های باریک زرد و یا گاهی ارغوانی رنگ.گل آن زرد مایل به سبز است بدون دمگل و مجتمع در سنبله های طویل مخروطی.شاخ و برگ آن غذای دامها و گلهای آن دارای شهد زیاد برای زنبور عسل است.از چوب آن استفاده های مختلفی می کنند.

کرت:چوب محکم و بادوامی برای لنج سازی دارد. درختی به ارتفاع 5تا 12 متر است. دارای شاخه های خاردار است برگها به صورت دو سری شانه ای وجود دارند.

کُنار:درخت زیبا و خارداری است که میوه های خوشمزه ای دارد و برگهای آن دارای خواص دارویی است به این گیاه سدر هم می گویند.

حرا:ارتفاع این گیاه 6 متر است.این گیاه در خورهای کنار دریا به وفور می روید و به خوبی رشد می کند. در پوسته این گیاه،بر حسب قانون اسمز،یک نوع تصفیه انجام می شود(درخت آب شور دریا را جذب می کند و نمک آن را پس می دهد)گلهای زرد شهدآلود حرا غذایی بسیار مطلوب برای زنبور عسل و پرندگان است.

 پرندگان:

بلبل خرما:حدود 20 سانتی متر است. سر و گلویی سیاه دارد  که لکه بزرگ سفیدی در ناحیه گونه اش وجود دارد.سطح پشتی قهوه ای روشن و سطح شکمی خاکستری است،پوشپرهای زیر دم زرد نارنجی است.

ماهی خورک سینه سفید:حدود 30 سانتی متر است.منقار و پاهای قرمز روشن دارد.شکمش به رنگ بلوطی است.چانه ، گلو و وسط سینه اش سفید رنگ است.بیشتر در سوراخ درختها،دیواره ساحلی رودخانه ها و دیوار ساختمانها آشیانه می سازد.

پرستوی دریایی:دم دو شاخه دارند حدود 40 سانتی متر طول بدن آنهاست.برخی سر و پاهای سیاه دارند.برای شکار حشرات سطح آب مرتب نوک خود را به سطح آب نزدیک می کنند.

کاکایی صورتی:نوک قرمز با انتهای خمیده دارد و پاهای قرمز رنگ پره دار دارد

کرکس مصری:در هنگام پرواز دم سفید رنگ سه گوش با بالهای دراز مستقیم و به رنگ سیاه و سفید دارد.سر و گردنش را انبوهی از پرهای کوتاه و فشرده می پوشاند.اغلب به صورت 2تا3 تایی مشاهده می شود.در آشغال و زباله به جستجوی گوشت و مواد حیوانی دیگر مشغول می شود.حدود 60 سانتی متر طول دارد.

اگرت ساحلی:از نظر پر و بال به دو شکل دیده می شود. شکل تیره آن که فراوانتر است دارای پر وبال سیاه مایل به سربی  است در حالی که چانه و گلو به رنگ سفید است.هر دو شکل منقار زرد مایل به سبز دارند.حدود 60 سانتی متر طول دارد.

سلیم:منقار، پاها و نوار چشمی سیاه رنگ دارد و دو لکه یا طوق تیره در طرفین و بالای سینه دارد.حدود 16 سانتی متر است.بیشتر در سواحل دریاهایی که شنی یا ماسه ای است زندگی و زاد و ولد می کند.

آبچلیک :پاهای بلند با نوک دراز مستقیم یا کمی خمیده دارد.پرنده ای پر سر و صدا و محتاط است.در هنگام اضطراب مرتب سر خود را بالا و پایین می برد.در بین علفهای انبوه ،در کنار مردابها و چمنزارهای مرطوب آشیانه می سازد.حدود 35 سانتی متر طول دارد.

گیلانشاه:نوک دراز و خمیده به سمت بالا دارد.پاهای بلند آنها در موقع پرواز به خوبی از حد دم تجاوز می کند.اندازه آن حدود 40 سانتی متر است

پستانداران:

دلفین بینی بطری:حدود 4 متر طول دارد،به صورت اجتماعی در گروههای کوچک و بزرگ زنذگی می کند.حیوانی بسیار بازیگوش است و اغلب از ماهی های کوچک،میگو و خرچنگ تغذیه می کند.در بهار و تابستان جفتگیری می کند .مدت بارداری 12 ماه است و نوزادی به طول حدود یک متر به دنیا می آورد که تا یکسالگی او را شیر می دهد.حدودا 25 تا 30 سال عمر می کند.

شغال:جثه کوچکتر از گرگ دارد رنگ آن حنایی و دم تیره دارد.در موقع دویدن معمولا دم را پایین و بین پاها نگه می دارد.اغلب مجاور مناطق مسکونی و جاهایی که زباله ریخته می شود زندگی می کند.غالبا شبگرد است. به صورت انفرادی و گاهی گروهی زندگی می کند.معمولا لانه ندارد و در گودالها یا سوراخهای طبیعی زندگی می کند.در اوایل غروب شغالها به صورت دسته جمعی زوزه هایی شبیه فریاد انسان می کشند.اغلب از زباله های شهری و روستایی ،لاشه حیوانات استفاده می کند، گاهی نیز از میوه ها تغذیه می کند.

روباه معمولی:تشخیص این حیوان بعلت داشتن دم بلند و پشمالو و نوک سفید آسان است.پوزه باریک گوشهای بزرگ و سیخ که پشت آنها سیاه یا قهوه ای است.روباه حیوان زیرکی است و علاوه بر جوندگان کوچک و مواد غذایی شهری و روستایی از میوه هم تغذیه می کند.در ترکمن صحرا روباههای بسیاری را می توان در مزارع هندوانه مشاهده کرد.

بی مهرگان:

کیتونها:از نرم تنان هستند که بدن به صورت پشتی-شکمی مسطح شده است.سطح پشتی برجسته و دارای 8 صفحه آهکی است که روی یکدیگر را می پوشانند.رنگ آنها تیره و همرنگ با صخره هایی است که روی آنها زندگی می کنند.حدود 5 سانتی متر اندازه دارند.در اکثر مواقع ثابت هستند و فواصل کوتاهی را جهت تغذیه حرکت می کنند.تغذیه از جلبکها انجام می شود.

خرچنگ منزوی:به دلیل نداشتن اسکلت خارجی در بخشهای عقبی بدن، درون صدف شکم پایان زندگی میکنند.بعضی گونه ها به منظور استتار،اسفنجها یا شقایق های دریایی را روی پشت خود قرار می دهند.

مرجانها و شقایقهای دریایی:مرجانها از زیباترین و جذاب ترین موجودات دریازی هستند.هیدرهای گیاه مانند،شقایق های دریایی،عروسهای دریایی،مرجانهای شاخی نظیر بادبزن دریایی و مرجانهای سخت که در طی صد ها سال آبسنگهای بزرگ و جزایر مرجانی را ساخته اند،انواعی از آنها را تشکیل می دهند. اغلب در دریاهای کم عمق و صاف که نور کافی برای فتوسنتز دارند زندگی می کنند.بسیاری از ماهی ها و جانوران دریایی در سواحلی که مرجانها دارند زندگی می کنند.

ستاره های دریایی:بذن آنها از یک صفحه مرکزی و بازوها که عموما 5 عدد هستند،تشکیل شده است.دهان در سطح زیرین قرار گرفته و شیارهایی در طول هر بازو وجود دارد که در کناره های آن، خارهای متحرک قرار دارد.

لاک پشتها:

لاک پشت سبز و لاک پشت منقارعقابی از لاک پشتهای بزرگ خلیج فارس هستند که نسل آنها در معرض خطر است.این لاک پشتهای دریایی عمدتا برای تخمگذاری به سواحل جنوبی جزیره قشم و هنگام می آیند.وزن برخی از این لاک پشتها به بیش از 100 کیلو می رسد.این جانوران در آب برخلاف خشکی به سرعت حرکت می کنند.

افشین ایران پور

کانون گردشگران جوان ایران

iranpour@kanoonirangardan.ir

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !