خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال87 / سفر 5 روزه-جنوب اسکاتلند-شمال انگلیس

سفر 5 روزه-جنوب اسکاتلند-شمال انگلیس

برنامه 5 روزه  – جنوب اسکاتلند، شمال انگلیس

سفری که برای این بار در نظر گرفته بودیم جنوب اسکاتلند و شمال انگلیس بود. وفا پنج شنبه ساعت 8:30 صبح از Calgary به Glasgow می رسید و فرید هم ظهر پنج شنبه از تهران بهGlasgow می رسید. من هم قرار بود از Aberdeen به Glasgow برم.

map1

صبح ساعت 5:30 راه افتادم و حدود ساعت 8:45 به فرودگاه Glasgow رسیدم. بعد از 10 دقیقه وفا رسید. از فرودگاه به داخل شهر رفتیم تا بعد از گشتی در شهر به ، ظهر به فرودگاه برگردیم.

در سفر قبلی که به  Glasgow داشتم ساختمان موزه KelvinGrove را دیده بودم ولی داخل آن نشده بودم. برای همین تصمیم گرفتیم که از موزه دیدن کنیم.

داخل موزه تنوع زیادی وجود دارد. یکی از عمده ترین دیدنی های آن حیواناتی است که در آنجا وجود دارد. نقاشی های زیبایی نیز در موزه موجود است که اغلب موبوط به سال های 1890 تا 1910 است. همچنین چندین مجسمه از صورت انسان با حالت های مختلف ساخته شده است که در نوع خود جالب است.

img_2179_resize

img_2169_resize

بازدید از داخل موزه مجانی است و برای دیدن آن بین 1 تا 2 ساعت کافی است.

بعد از دیدن موزه و خوردن یک قهوه به فرودگاه برگشتیم. فرید حدود ساعت 1 رسید ولی چون چمدانش نرسیده بود، برای گرفته آن باید فردای آن روز به فرودگاه بر می گشتیم. برای همین تصمیم گرفتیم که به جای حرکت به سمت جنوب، به Edinburgh بریم و شب را در آنجا بمانیم و بعد از دیدن شهر دوباره به Glasgow برگردیم.

قبل از حرکت به Edinburgh ، به موزه ماشین در Glasgow رفتیم. این موزه برای علاقمندان به ماشین مخصوصا ماشین های قدیمی بسیار دیدنی و جذاب است. در این موزه انواع مختلف ماشین های قدیمی، موتور سیکلت، دوچرخه و سایر وسایل نقلیه وجود دارد. همچنین قسمتی از موزه را به سبک خیابان های قدیمی درست کرده اند. برای دیدن این موزه هم حدود 2 ساعت می توانید وقت بگذارید.

img_2234

img_2232

img_2198

بعد از بازدید موزه به سمت یک Cathedral رفتیم که در بلندی شهر واقع شده است و منظره زیبایی از شهر در آنجا پیداست.

img_2253

img_2246

حدود ساعت 7 عصر به سمت Edinburgh حرکت کردیم و بعد از نیم ساعت رسیدیم. ابتدا به دنبال محلی برای خوابیدن گشتیم. در نزدیکی مرکز شهر یک محلی به عنوان BackPackers پیدا کردیم. اگرچه اینچنین محل ها دارای امکانات زیادی نیستند ولی برای شب خوابیدن تا حدودی مناسب هستند.

شب را در آنجا خوابیدیم و صبح به طرف قلعه Edinburgh رفتیم. این قلعه در مرکز شهر قرار گرفته است. تا حدود ظهر از داخل قلعه دیدن کردیم و حدود ساعت 2 بعدازظهر به سمت فرودگاهGlasgow برای گرفتن چمدان برگشتیم. خوشبختانه چمدان را بدون معطلی گرفتیم و به سمت جنوب حرکت کردیم. مقصد بعدی ما منطقه Lake District در انگلیس بود.

توضیح درباره Lake District :

منطقه Lake District یا Lakeland در شمال غربی انگلیس واقع شده است. این منطقه به دلیل وجود تعداد زیادی دریاچه و کوه از مناطق توریستی انگلیس است. در قسمت مرکزی این ناحیه یک پارک ملی نیز وجود دارد که از جمله 14 پارک ملی انگلیس است. بلندترین کوه انگلیس با ارتفاع 978 متر به نام Scafell Pike در این منطقه است.

با توجه به تاریک شدن هوا تصمیم گرفتیم که در سمت شمالی Lake District محلی را برای ماندن پیدا کنیم.

شهر Keswick در شمال این منطقه در کنار یک دریاچه به نام  Derwent Water قرار گرفته و آنجا را برای ماندن انتخاب کردیم. فاصله Glasgow تا Keswick حدود 321 مایل است. این شهر، یک شهر کاملا کوچک و توریستی است.  برخلاف کوچک بودن شهر ولی تعداد زیادیBed & Breakfast در آن وجود دارد. شب را در یکی از B&B ها گذراندیم. صبح روز شنبه ابتدا به داخل شهر رفتیم. تعداد زیادی غرفه بود که اجناس مختلفی می فروختند. سپس به طرف دریاچه رفتیم. بعد از 10 دقیقه پیاده روی به دریاچه رسیدیم. منظره دریاچه بسیار دیدنی است. یک مسیر پیاده روی در کنار دریاچه است که به طرف جنگل می رود.

pan-keswick

حدود 2 ساعتی را در کنار دریاچه سپری کردیم و دوباره به شهر برگشتیم. در این شهر چند موزه وجود دارد از جمله موزه اجناس قدیمی و موزه مداد.

ابتدا به موزه شهر که دارای اشیاء قدیمی است رفتیم. این موزه در سال 1897 تاسیس شده است و ورود به آن مجانی است.

یکی از اشیاء جالبی که در موزه وجود دارد سلیفون بزرگی است که تیغه های آن از سنگ است.

img_2304

img_2378

از دیگر موزه های شهر، موزه مداد است. در این موزه مداد بلندی وجود دارد که در کتاب رکورد گینس ثبت شده است.

تاریخچه پیدایش مداد را می توانید در این موزه ببنید. ورودی این موزه برای بزرگسالان 3 پوند و بچه ها 1.5 پوند است.

بعد از بازدید موزه، به سمت مقصد بعدی که شهر Newcastle بود حرکت کردیم. این شهر در شمال شرق انگلیس واقع شده است. در بین راه برای دیدن دیواری به نام Hadrian’s Wall به نزدیکی شهری به نام Hexhan رفتیم. این شهر در 70 مایلی شرق Keswick قرار گرفته است.

img_2393

توضیح درباره Hadrian’s Wall:

این دیوار سنگی 122 سال قبل از میلاد ساخته شده است. طول آن 117 کیلومتر می باشد و از شرق انگلیس – Newcastle – شروع می شود و تا غرب آن امتداد دارد. گفته می شود که ساخت دیوار در مدت 8 سال تکمیل شده است. این دیوار به عنوان یک حفاظ ساخته شده است.

در ادامه مسیر از شهر Hexhan عبور کردیم و بعد از 22 مایل به Newcastle رسیدیم. برای اینکه به دریا نزدیک باشیم به منطقه ای به نام Tynemouth در شرق Newcastle رفتیم.

در آنجا به دنبال یک B&B بودیم. ولی چون آخر هفته بود، اکثر آنها پر بودند تا بالاخره یکی پیدا شد و توانستیم شب در آنجا بمانیم. صبح ابتدا گشتی در این منطقه زدیم و به ساحل رفتیم. قلعه ای هم در  Tynemouth وجود دارد که به دیدن آن از بیرون اکتفا کردیم و از آنجا به Newcastleرفتیم.

در این شهر رودخانه ای به نام Tyne عبور می کند که بر روی آن چندین پل زیبا وجود دارد. در کنار رودخانه یکشنبه بازاری هم وجود داشت که منظره زیبایی درست کرده بود.

img_2457

img_2470

برای دیدن این شهر زمان زیادی لازم است. ولی به علت کمبود وقت به سمت مقصد بعدی حرکت کردیم.

بعد از حدود 60 مایل که به سمت شمال در کنار دریا حرکت کردیم به یک جاده فرعی رسیدیم که به سمت Holy Island امتداد پیدا می کند. این منطقه یک جزیره زیبایی است که دارای یک شهر کوچک و یک قلعه است. توصیه می کنم در صورتیکه این جزیره در مسیرتان هست حتما از آن دیدن کنید.

img_2502

img_2504

بعد از بازدید از جزیره و قلعه به سمت Edinburgh حرکت کردیم و بعد از طی 70 مایل به آنجا رسیدیم و سپس به سمت Aberdeen مسیر را ادامه دادیم و حدود ساعت 10 شب روز دوشنبه بهAberdeen رسیدیم.

اطلاعات مسافتی سفر:

·         Aberdeen – Glasgow : 120 مایل

·         Glasgow – Keswick : 132 مایل

·         Keswick – Newcastle : 80 مایل

·         Newcastle – Holy Island : 60 مایل

·         Holy Island – Edinburgh : 70 مایل

·         Edinburgh – Aberdeen : 130 مایل

اطلاعات هزینه ای سفر:

·         ورودی قلعه Edinburgh : 11 پوند

·         ورودی موزه مداد در Keswick : 3 پوند

·         موزه ماشین در Glasgow: مجانی

·         موزه KelvinGrove در Glasgow : مجانی

·         وردی قلعه Holy Island : 5 پوند

·         B&B : به طور متوسط شبی 25 پوند برای هر نفر

·         Hostle : بین 11 تا 14 پوند برای هر نقر

 

 

مکان های دیدنی در طول مسیر:

·         Glasgow – KelvinGrove Art Museum

·         Glasgow – Car Museum

·         Glasgow – Cathedral

·         Edinburgh – Edinburgh Castle

·         Keswick – Pencil Museum

·         Keswick – Art Museum

·         Keswick – Car Museum

·         Hadrian’s Wall – از Newcastle به سمت غرب

·         Newcastle – Tyne Bridge

·         Holy Island

·         Holy Island Castle

ماهان ادیب

کانون گردشگران جوان ایران

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !