خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال86 / سفر کوتاه به Stonehaven – اسکاتلند

سفر کوتاه به Stonehaven – اسکاتلند

امروز یعنی 7 اکتبر 2007 (15 مهر 1386)  یکدفعه به سرم زد برم Stonehaven. این شهر در حدود 15 مایل (24 کیلومتر)  در جنوب آبردین و در ساحل غربی دریای شمال قرار دارد.

800px-Stonehaven-aerial

Stonehaven شهر کوچکی است که در حدود 14000 نفر جمعیت دارد.

برای  رفتن از آبردین به این شهر می توان از جاده South Anderson Drive به سمت جنوب حرکت کنیم و در امتداد آن به جاده A90 وارد شویم. در این جاده در حدود 12 مایل که ادامه دهیم به جاده فرعی B979 می رسیم که به Stonehaven  منتهی  می شود.

وقتی به شهر رسیدم اول به بندر رفتم. ماهی گیری یکی از کارهای رایجی است که در این شهر انجام می شود. با وجود قایق های ماهیگیری و تفریحی منظره زیبایی در این بندر به وجود آمده است.

Stonehavenharbour

بعد از بازدید از بندر به سمت قلعه ای که در حدود 2 مایلی جنوب شهر واقع شده است حرکت کردم. نام این قلعه Dunnottar Castle است.

Dunnottar-Angle2

در حدود 11 ساختمان در قلعه وجود دارد که از قرن 13 تا 17 ساخته شده اند. قلعه در حدود 50 متر بالای دریا است. صخره هایی که قلعه بر روی آنها قرار دارد بسیار زیبا هستند. سنگ های آن از نوع کنگلومرا (Conglomerate) است. این نوع سنگها از سنگهای کوچکتری ساخته شده اند که در اثر مرور زمان و فشار به هم چسبیده اند و به اصطلاح سیمانی شده اند.

در ورودی این قلعه برجی به چشم می خورد که در قرن 14 ساخته شده است و به عنوان سمبولی از قدرت در زمان خودش بوده است. بخشی از ساختمان های داخل قلعه در خراب شده است و بخش دیگر سالم هستند.

800px-DUNNOTTAR_CASTLE_Large

این قلعه همچنین مورد توجه کارگردانان سینما بوده است و بخشی از فیلم هملت در سال 1990 در اینجا ساخته شده است.

بعد از دیدن از قلعه دوباره به Stonehaven برگشتم. در راه برگشت با منظره زیبایی از شهر روبرو شدم که در نوع خود زیبا است.

از دیگر جاذبه های توریستی شهر موزه Tolbooth است که ساختمان آن در حدود 400 سال پیش ساخته شده است.  همچنین استخر روبازی که در قسمت شمالی شهر قرار دارد از دیگر قسمت هایی است که توجه توریست ها را به خود جلب می کند.

              ماهان ادیب

  کانون گردشگران جوان ایران

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !