خانه / گزارش سفرهای سال88 / سفر نوروز 1388

سفر نوروز 1388

سفر نوروز 1388

غرب استانهای یزد و کرمان

طول مسیر3736 کیلومتر

ابرکوه، سیرجان، بافت، جیرفت،

منطقه حفاظت شده بهرام گور، پارک ملی قطرویه، منطقه حفاظت شده باغ شادی، منطقه شکار ممنوع توت سیاه

4-13 فروردین 1388

norouz88triproute

سرپرست سفر: افشین ایران پور، امیر حسین خالقی حمیدی

 

گزارش: سحر آراسته، مهدی کاوسیان

عکس ها: مهدی کاوسیان، افشین ایران پور

بخش  1: ابرکوه، باغ شادی یزد،توت سیاه،بهرام گور

شب اول – 4 فروردین
مبدا مقصد محل اقامت مسافت طی شده جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
تهران(ساعت حرکت)

21:30

(4 فروردین)

یزد(ساعت رسیدن)

8:00

(5 فروردین)

اتوبوس آقا داوود! 670 کیلومتر

کل

 

مسافت670 کیلومتر
توضیحات
ساعت 9:30 شب با اتوبوس بنز 502 آقا داود حرکت می کنیم و قرار است که کل سفر با این اتوبوس انجام گردد. دو ردیف از صندلی های اتوبوس برداشته شده اند تا در سفر طولانی بتوان گاهی از کف اتوبوس برای استراحت و گاهی درست کردن غذا استفاده کرد. شاید اتوبوس راحت و مدرنی نباشد اما راننده آن همراهی خوب و مطمئنی است که برای سفرهای طولانی نظیر این مسافرت که ممکن است مسیرهای خاکی و غیر قابل پیش بینی هم به آن اضافه شود، ما را در راه نمی گذارد. این مسئله از راحت بودن برای مسافرتهای گروه هایی مانند ما خیلی مهم تر است.

تعداد افراد گروه 26 نفر و قرار است یکی از دوستان هم در سیرجان بپیوندد. تعدادی از آنها نیز تازه وارد هستند اما در جلسه توجیهی قبل از سفر با بقیه آشنا شده اند.

روز اول – 5 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
یزد(ساعت حرکت)

7:30

 

منج، محیط بانی منطقه توت سیاه (ساعت رسیدن)

21:00

 

یزد – تفت 24 کیلومتر

تفت – ابرکوه 127 کیلومتر

ابرکوه- صفاشهر
110 کیلومتر

صفاشهر-بوانات
56 کیلومتر

بوانات- منج

32 کیلومتر

 

 

 

 

منطقه حفاظت شده توت سیاه

 

1- عقابکوه

2- سرو ابرکوه 16:30

3- خانه آقازاده

17:00

4- مسجد جامع

18:00

 

 

 

1-   —-

2- 15 دقیقه

3- 30 دقیقه

4- 15 دقیقه

 

 

کل مسافت 350 کیلومتر

 

توضیحات
بعد از توقف کوتاهی در یزد به سمت ابرکوه حرکت می کنیم در مسیر غبار محلی که از صحرای عربستان می آید کل فضا را پر کرده است و انتهای دامنه های زاگرس همانند سایه هایی محو دیده می شود. ناگهان در میان این غبار وهم آلود کوهی به سان عقاب قد علم کرده و در برابرم خودنمایی می کند. نام کوه را جویا می شوم درمیابم که نامش به درستی عقابکوه گذاشته شده است.

به ابرکوه می رسیم و در پارکی به ناهار مشغول می شویم. پس ازصرف ناهار در کنار همان پارک به صورت اتفاقی به زورخانه ای به نام پوریای ولی بر خوردیم، و همسفران با استفاده از وسایلی چون کباده و میل دلی از عزا درآوردند. در آخر هم مرشد به جمع پیوست و با خواندن شعر و نواختن ضرب و زنگ شور، حالی به این گروه ورزشکار مبتدی داد و خلاصه جوگیر شدن و شنا رفتن با هر زنگ مرشد، کار به دست و بازویشان داد و تا دو روز کوفتگی در بدنشان ماند.درپایان به علت استقبال از پویان در زورخانه قرار شد نام آنجا را به پویان ولی تغییر بدهیم!

norouz88mk_004

سرو ابرکوه: از دیدنی های کم نظیر طبیعی دنیا سرو کهن سال ابرکوه می باشد. عمر این درخت زیبا که در فهرست آثار ملی طبیعی قرار دارد به بیش از 4000 سال تخمین زده می شود. حمدالله مستوفی در سال 740هـ.ق از آن در کتاب نزهت القلوب یاد کرده است. ارتفاع این سرو شگفت انگیزو بسیار دیدنی 25 متر و دور تنه آن 11.5 متر است. سرو در فرهنگ ایرانی مظهر شکوه، آزادگی و همچنین زیبایی ، رهایی ، بلند بالایی و مناعت طبع می باشد و در شعر ایرانی با ترکیب سرو آزاده، سرو روان، سرو خرامان و سرو سهی در توصیف طنازی معشوق آمده است.

هرگزم نقش تو از لوح دل و جان نرود                       هرگز از یاد من آن سرو خرامان نرود (حافظ)

norouz88mk_011

موضوع دو تابلوی بسیار مشهور ونگوگ با نامهای “شب ستاره ای” و “مزرعه گندم با درخت سرو” بوده است که از گرانقیمت ترین تابلوهای جهان هستند.

نام علمی این گونه Cupressus sempervirens و نام زیر گونه Var.horizontalis می باشد و در ایران در مناطق کوهستانی زاگرس و معمولا به صورت تک درختهای زیبا دیده می شود.

wheatfiledwithcypresses

خانه آقازاده: این خانه با مساحتی بالغ بر851 متر مربع مربوط به دوره قاجار است. این خانه دارای چند بخش بیرونی و اندرونی بوده و به صورت حیات مرکزی طراحی شده است. بنای مذکور با گچ بری های ظریف و زیبا و مقرنسهای گچی و غیره تزئین شده است. قسمت ویژه و شاخص بنا بادگیر دو طبقه و کلاه فرنگی بوده که در نوع خود بی نظیر است. ارتفاع بادگیر 18 متر و مساحت آن 18 متر مربع است . در دهانه بادگیر 19 عدد دریچه تنظیم هوا وجود دارد به طوریکه با بادگیر دومی ارتباط داشته و هماهنگ می شود. بادگیر و کلاه فرنگی به ترتیب حکم خنک کنندگی و نور رسانی فضای زیرین و تالار خانه را دارد.

norouz88mk_023

مسجد جامع ابرکوه: این مسجد در خیابان اصلی شهر قرار دارد. این مسجد در زمانها ی مختلفی تجدید بنا شده است. تاریخ بنای اولیه مشخص نیست با توجه به این که سمت اصلی با قبله تفاوت زیادی (بیش از 30 درجه) دارد به نظر می رسد که پایه های اصلی به آتشکده های قبل از اسلام نیز برسد. جالب است که قبله دومی وجود دارد که قبله اول را تا حدودی تصحیح می کند اما هنوز با قبله واقعی تفاوت دارد. در ایوان جنوب شرقی مسجد فعلی کتیبه ای به صورت گچبری وجود دارد که این بخش را به قرن هشتم هجری نسبت می دهد. گمانه های باستان شناسی در جنوب شرقی بنا ، تاریخ بنای اولیه را به قرون اول تا چهارم هجری تخمین می زنند. در میان صحن مسجد فضایی چلیپا شکل است که در میان یک صخره طبیعی ایجاد شده است. در این بخش سفالهای مربوط به دوره پارتی کشف شده اند.

محرابی در شبستان جنوب غربی وجود داشته که در سال 1316 به موزه ملی منتقل شده است.

norouz88mk_034

از دیگر آثار تاریخی ابرکوه می توان به خانه صولت (زندیه)، گنبد عالی (قرن پنجم)، یخچال خشتی اشاره کرد که دراین سفر به دلیل کمبود وقت موفق به دیدن آن نمی شویم. ظاهرا باید وقت بیشتری به ابرکوه اختصاص می یافت. لازم به ذکر است که این شهر در مسیر یزد به شیراز قرار دارد و می تواند در مسیرهای گردشگری برای گردشگران خارجی قرار گیرد. یک مسیر پیشنهادی برای کسانی که می خواهند ده روز در ایران بگذرانند و از سایتهای اصلی تاریخی ایران بازدید کنند می تواند به شرح زیر باشد.

تهران – اصفهان – نایین – یزد – ابرکوه – شیراز – تهران که مسیر رفت تهران – اصفهان و برگشت شیراز به تهران با هواپیما و بقیه مسیر با اتوبوس انجام گیرد. ابرکوه می تواند برای بازدید نیمروزی از یزد به شیراز مورد استفاده قرار گیرد.

روز دوم – 6 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
منج،

محیط بانی منطقه توت سیاه

(ساعت حرکت)

9:00

باغ شادی

(ساعت رسیدن)

16:30

 

منج-مروست
47 کیلومترمروست-هرات
52 کیلومترهرات- باغ شادی
92 کیلومتر
 

 

 

منطقه حفاظت شده باغ شادی

1-      غار کان گوهر در منطقه توت سیاه 9:30

2-      قلعه مروست شهرستان خاتم 13:30

3-      خندق سنگی

4-      گوزن زرد ایرانی، منطقه حفاظت شده باغ شادی 17:00

1-      غار کان گوهر 2ساعت

2-      قلعه مروست 1ساعت

3-      خندق سنگی 30دقیقه

4-      گوزن زرد ایرانی 1ساعت

کل مسافت
191 کیلومتر
توضیحات
1-      از منطقه حفاظت شده ی توت سیاه با حدود 2کیلومتر پیاده روی به غار کان گوهر می رسیم. در غار 60-70 متر پیش روی می کنیم. از آنجا به بعد دهلیزها و راههای گربه روی زیادی وجود دارد و ادامه راه نیاز به وسایل کاملتر غارنوردی از جمله طناب و چراغ مطمئن دارد. به گفته محیط بان منطقه می توان در غار تا حدود دو ساعت هم پیش رفت. در غار تعدادی خفاش و همچنین آثارباقی مانده از تشی شامل تیغ آن دیده می شود. با قهوه ای شدن دستم که به سنگ های غار کشیده می شود می فهمم که سنگ های غار با اکسید آهن پوشیده شده اند.

kaangoharafshin_o

2-      قلعه مروست: بقعه تاریخی – مذهبی و گنبدی که در دوره ی ایلخانی بوده و در شهر مروست از شهرستان خاتم قرار دارد.

norouz88mk_064

3-      بعد از دیدن قلعه پیاده به سمت خندق سنگی رفتیم که بخشی از شهر روی آن بنا شده است.

norouz88mk_0657

4-      از مروست به سمت هرات، از هرات به سیاهوئیه و از آن جا به باغ شادی رفتیم.

باغ شادی منطقه ای است حفاظت شده و اخیرا در حال تبدیل شدن به محل نگهداری گونه در معرض خطر انقراض گوزن زرد ایرانی با (با نام انگلیسی Persian Fallow Deer و نام علمی Dama Dama mesopotamica ) می باشد. گوزن زرد ایرانی در ابتدا در زیستگاه زاگرسی و همچنین در بین النهرین می زیسته و در آنجا منقرض شده است. در سال 1336 در منطقه دز و کرخه در خوزستان توسط یک زیست شناس آلمانی به نام ورنر ترنزه شناسایی شده و سال بعد آقای اُپل (صاحب کارخانه اتومبیل سازی معروف اپل) دو عدد از آنان را برای پرورش به باغ وحش اختصاصی اش در کشور آلمان می برد. در سالهای بعد تعدادی دیگر زنده گیری به مناطقی چون دشت ناز در مازندران و به جزیره اشک دریاچه ارومیه منتقل شدند و تحت حفاظت قرار گرفتند. از آن پس سعی شده است که تعدادی از این گوزنها به مناطق دیگر ایران از جمله باغ شادی در یزد منتقل شوند. منطقه باغ شادی که مجموعا 10000هکتار است که از 4000 هکتار آن محافظت می شود وشامل سه حصار کشی است. یک منطقه یک هکتاری، یک منطقه 70 هکتاری و بیرون آن یک منطقه 200هکتاری حصار کشی شده وجود دارد. در سال 1385 شش راس گوزن به منطقه منتقل شده است. و یکی از گوزنهایی که به منطقه وارد شده بود تلف شده است . 3 راس از گوزنها در اردیبهشت سال گذشته در همین جا به دنیا آمده اند و تعداد آن به هشت عدد رسیده است. دو راس از گوزن ها نر و بقیه ماده هستند. یکی از نرها پس از غلبه بر گوزن نر دیگر با ماده ها جفت گیری کرده است و اکنون تعدادی از ماده ها باردار هستند و احتمالا در اردیبهشت بچه های خود را به دنیا خواهند آورد. به گفته محیط بان فصل جفت گیری آنها شهریور و مهر بوده است. سن بلوغ این گوزنها 5/1 سال می باشد.درحال حاضر گوزنها در یک هکتاری هستند و قرار است که امسال به منطقه 70هکتاری برده شوند.

norouz88mk_0741

گوزن زرد ایرانی Persian Fallow Deer

ما با رعایت پوشش استتاری و پوشیدن لباسهای همگون با طبیعت به گوزنها نزدیک می شویم و آنها را از پشت حصار ها از فاصله حدود60-70 متری مشاهده می کنیم. گوزنها از دیدن ما هم کنجکاو و هم مضطرب شده اند و مدام بالا و پایین می روند. در این فصل خالهای زرد معروف گوزنها مشخص نیست. همچنین شاخ زیبا و بزرگ گوزنهای نر که در زمستان می افتد و دوباره هر سال در می آید، در این موقع از سال (فروردین) هنوز خوب رشد نکرده . با اندکی دقت نرها به لحاظ اندازه شاخ و همچنین اندازه هیکلشان از ماده ها مشخص می گردند. آقای حسین عباسی محیط بان سخت کوش و علاقه مند منطقه سخت نگران وضعیت گوزنهاست و از ما می خواهد سریعتر محل را ترک کنیم؛ زیرا این اضطراب و حرکاتی که در اثر اضطراب انجام می دهند ممکن است به گوزنهایی که در ماه های آخر بارداری هستند آسیب برساند. ما هم سریعتر عکس هایمان را می گیریم و این دردانه‌های کمیاب را رها می کنیم. آقای عباسی توضیح می دهد که این گوزن ها بسیار حساس هستند و در اثر کمترین احساس خطر سعی به فرار و کوباندن خود به حصارها می کنند که باعث زخمی شدنشان می شود. صحبتهای او درباره منطقه و گوزن ها دلنشین است. او دانشجوی محیط زیست هم هست و سعی می کند در کنار کار سنگین خود مطالعه در دانشگاه را نیز ادامه دهد. از حرفها و رفتار خجولانه اش احساس مسولیت می بارد. ای کاش این احساس در سرتاسر ایران و نزد همه مشاهده می شد تا ایران به گلستان تبدیل شود.

 

این منطقه از پوشش گیاهی متنوع و غنی برخوردار است. دیدن این جنگل زیبا در منطقه کویری یزد خیره کننده به نظر می رسد.

منطقه شامل جنگل تنک زاگرسی، بادام کوهی، درخت بَنه، اِفِدرا ، گوَن گاوی، اَرژَن و کِیکُم است.

همچنین این منطقه از نظر گونه های پرندگان نیز بسیار غنی و متنوع است. در فاصله زمان کوتاهی که صبح قبل از حرکت وقت بود گونه های سهره گلی، سهره سبز، چک چک ابلق، چشم سنگ دم سرخ، بلبل مشاهده شد.

norouz88mk_099

سهره گلی (سهره سینه سرخ) Linnet (Carduelis cannabina)

متاسفانه این جنگل در سالهای اخیر دچار آتش سوزی های متعددی شده است که بیشترین عامل آتش سوزی عامل انسانی بوده است. انجام اقدامات احتیاطی ساده ای نظیر خاموش کردن آتش قبل از ترک محل کمپینگ می تواند از تخریب این منطقه زیبا و منحصر به فرد که قرار است زیستگاه گوزن زرد ایرانی شود جلوگیری کند.

شب را در منطقه و ساختمان محیط بانی می مانیم. تعدادی در اتاق به بحث پیرامون نحوه حفظ محیط زیست می گذرانند و تعدادی در کنار آتش به زمزمه آهنگهای خاطره انگیز.

 

روز سوم – 7 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
باغ شادی

(ساعت حرکت)

9:00

سیرجان (ساعت رسیدن) 21:00  باغ شادی- قطرویه
187 کیلومتر+ 60 کیلومتر داخل پارک2- قطرویه-سیرجان 95 کیلومتر
 

سیرجان خانه خواهر زیبا (یکی از دوستان کانون)

 

1- منطقه حفاظت بهرام گور، پارک ملی شده قطرویه و دیدن گور ایرانی ساعت 13:30

 

 

 

 

حدود 3 ساعت

کل مسافت
342 کیلومتر
توضیحات

1- منطقه حفاظت شده بهرام گور به مساحت 410000 هکتار است که پارک ملی قطرویه به مساحت 40000 هکتار در میان آن واقع شده است. در حال حاضر بیشترین جمعیت گور ایرانی (با نام انگلیسی Persian Wild Ass و نام علمی Equus onager) در این منطقه زندگی می کنند. گور ایرانی به لحاظ جثه شبیه الاغ اهلی می باشد اما با گوشهای کوتاهتر و رنگ زرد مایل به نارنجی در پشت و لکه های سفید زیبا در زیر تنه، کنار کفل و گونه آن زیبایی خاصی با آن بخشیده است. این پستاندار بزرگ که روزگاری در دشت های ایران پراکنده بود امروزه از گونه های در آستانه خطر انقراض به شمار می رود. در آخرین سرشماری که پاییز سال 1387 در منطقه حفاظت شده بهرام گور 300 راس گور ایرانی دیده شده است. به غیر از این منطقه تعدادی کمتری هم در پارک ملی توران یافت می شود.

norouz88mk_213

گور ایرانی Equus onager) Persian Wild Ass

در این بازید موفق شدیم 112 راس گور مشاهده کنیم که در نوع خود کم نظیر بود و هیجان زیادی را برای گروه ایجاد کرد. این تعداد گورخر در گله های 12 تایی، 3 تا 6 تایی و یک گله بزرگ 80 تایی مشاهده شدند. لازم به ذکر است که در این منطقه پستانداران بزرگ دیگری نظیر کل و بز ، جبیر و پلنگ نیز زندگی می کنند. به گفته مسوول محیط بانی منطقه آقای محمد حسینی در آخرین سرشماری که در پاییز گذشته انجام شده است حدود 670 راس کل و بز در منطقه دیده شده است. همچنین 6 قلاده پلنگ نیز در نواحی مختلف مشاهده شده است. در این بازدید همچنین یک عدد جبیر نیز دیده شد. علاوه بر آن پرنده های هوبره (یک عدد در حال پرواز)، هدهد، چکاوک، تیهو، چک چک، سنگ چشم، باقرقره نیز مشاهده شد. پوشش گیاهی منطقه نیمه بیابانی است و درخت بنه و بوته های قیج، درمنه و کاروان کش به وفور در آن یافت می شود. همچنین در بعضی مناطق چشمه سارها باعث پدید آمدن نیزار هم شده اند.

norouz88mk_175

هوبره ای در حال پرواز Houbara Bustard, Chlamydotis undulata

بهرام و گورهایش در شرق شیراز،بعد از دریاچه بختگان ونی ریز را برای زندگی انتخاب کرده اند.منطقه بهرام گور از مناطق حفاظت شده ای است که ورود به آن نیاز به مجوز ندارد.اگر می خواهید خیلی دنبال گورها نگردید بهتر است دست دست نکنید و بعد از سپیده راه بیافتید. راحت ترین راه هم برای پیدا کردن رد گورها چشمه های منطقه است که تعدادشان هم کم نیست و درست از کنار چشمه ها رد پای گورها معلوم است.

اما واقعا امکان دسترسی به گورها آسان است!

ایرانگرد سوییسی به نام سون هدین که 102 سال پیش با کاروان از آذربایجان تا سیستان را طی کرد و یکی از اهداف سفرش در کویرهای ایران بازدید وتهیه عکس از گورخر ایرانی بود،با اینکه هفته ها را در کویر ایران گذراند ولی موفق به دیدن این گور نشد،هر جا که به این نوع حیوان نزدیک میشد دسته گورخرها فرار میکردند و بسیار تیزپاتر از کاروان شتری بودند،او به ناچار برای شکارچیان جایزه چشم گیری تعیین کرد تا در طول اقامتش در طبس برای او یک گورخر ایرانی شکار کنند ولی باز هم به هدف خود نرسید.در طی گزارش هایش از جاهایی که ردپای این گورخر را دیده بود و یا از محلی هایی که شنیده بود که آنجا زیستگاه گورخر است، گزارشی تهیه کرده که میتوان آنرادرصفحات 208و454 کتابش کویرهای ایران ترجمه دکتر پرویز رجبی مشاهده کرد.

نکته جالب توجه این است که در آن سال نیز گورخر ایرانی حیوانی نایاب بوده و سون هدین در مورد لزوم حفاظت از این گونه حیوانی تاکید کرده است. بیایید با هم فکر کنیم که 102سال پیش چند نفر ایرانی به فکر گورخر ایرانی بوده است!!!

با مسوول محیط بانی که هم صحبت می شویم دل پری از جوانهای جدید محیط بان دارد. او از دوست ما امیر حسین خالقی سوالهایی راجع به نام مکانهای مختلف منطقه می کند و از این که امیر حسین نامها را می داند متعجب می شود و می گوید بعضی از محیط بانهای اینجا این نام ها را نمی دانند!

2- سیرجان: بچه ها خوشحال اند چون امشب به حمام می رسیم! ساعت 9 شب به سیرجان می رسیم. شوهر خواهر زیبا در ورودی شهر منتظرمان است و مهمان نوازی را از همان ابتدا کامل کرده است. پس از رسیدن و مستقر شدن در خانه خواهر زیبا ، رفتن به حموم و اونم از نوع نمره اش بهترین خبری بود که افشین به ما داد!

سفر نوروز ۸۸ –  بخش دوم :  سیرجان – جیرفت – بندر عباس – شهر بابک

روز چهارم- 8 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت مقصد مبدا
سیرجان

10:00

جیرفت

18:30

سیرجان-بافت
108 کیلومتربافت-درب بهشت
88 کیلومتر

درب بهشت – جیرفت
90 کیلومتر

 

 

مدرسه راهنمایی شبانه روزی

(علی ابن ابی طالب)

1-     بادگیر چپقی (سیرجان) 10:00

2-     ماکت ناوچه پیکان (سیرجان) 10:30

3-     باغ سنگی ساعت 12:00

4-     درخت چنار بزنجان 14:00

1-     15 دقیقه

2-     15دقیقه

3-     1 ساعت

4-     15 دقیقه

کل مسافت

286 کیلومتر

توضیحات

1- بادگیر چپقی: این بادگیر بر بالای یک خانه کوچک در مرکز شهر واقع است. این بادگیر شامل چندین مسیر لوله ای شکل است که به جهتهای مختلف کشیده شده است. وجه مشخصه آن شکل خاص آن است که شباهتی با هیچ یک از بادگیرهای این شهرو دیگرشهرهای کویری ندارد و ظاهرا ابداع معمار است که احتمالا صاحبخانه هم بوده.

norouz88mko (83)

2- ماکت ناوچه پیکان: این ماکت بزرگ که در وسط یکی از میدان های سیرجان قرار گرفته یادبودی است که برای تفنگداران دریایی که در جنگ ایران و عراق به شهادت رسیده اند و دلیرانه از میهن دفاع کرده اند بنا شده است. سیرجان یکی از پایگاه های مهم تفنگداران دریایی ایران است. ناوچه قهرمان پیکان پس از نبردی قهرمانانه که منجر به بسته شدن پایانه های صدور نفت عراق و از بین رفتن 50 تا 80 درصد نیروی دریایی عراق در 7 آذر 1350 مورد اصابت تعدادی موشک قرار گرفت و غرق شد. در این نبرد 5 فروند ناوچه اوزا و 4 قایق اژدر افکن p4 و شش فروند میگ 23 توسط ناوچه پیکان از بین رفت. (مرجع سایت میلیتاری، انجمنهای تخصصی ارتش)

برای عکس یادگاری روی آن می رویم که بچه ها و سردمدار آنها پویان شروع به حرکات ژانگولر می کنند. ظاهرا موشک انداز این ماکت می تواند استفاده های دیگری هم داشته باشد!

norouz88mko (87)

3- باغ سنگی: ” در مسیر سیرجان به بافت جایی به نام باغ سنگی وجود دارد. پس از 3 کیلومتر جاده خاکی به آن می رسیم وقتی از اتوبوس پیاده می شم یادم می ره که در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی سیرجان هستم و فکر می کنم وارد موزه هنرهای معاصر شده ام و نمایشگاهی از هنرهای انتزاعی می بینم. جلوتر می روم با سنگ قبری مواجه می شوم که شعری روی آن نوشته شده و متعلق به درویش خان اسفندیار پور هست:

یادگار آن گلستانی که او از دست داد           لاجرم از سنگ و چوب او بوستانی ساخته

باغ سنگش را دیگر ظالم نمی گیرد از او       با چنان امید او عمری چنین پرداخته

اطرافم را که نگاه می کنم با وجود خشک بودن درختها و سنگهایی که با مفتول های زنگ زده به اونها آویزون شده گرمای خاصی رو می گیرم. به بقیه نگاه می کنم و فکر می کنم همه از دیدن اونجا احساس خوبی دارن. به سمت خانه درویش خان می رم. می شنوم که دولت برای نگهداری باغ به آنها حقوق می ده.”

norouz88mko (93)

این باغ که در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قراردارد به دست فردی ناشنوا معروف به درویش خان گنگ (نام فامیلی او اسفندیارپور بوده) که حرفه اش کشاورزی بوده، حدود 35 سال پیش ساخته شده. . ظاهرا انگیزه او برای ساخت این باغ عجیب نوعی اعتراض به حکمرانان وقت که زمین های او را تصاحب کرده اند، بوده است. این باغ برای او شاید یادگار گلستانی است که وی روزگاری از دست داده و به قول خودش بوستانی از سنگ و چوب می سازد که دیگر ظلم قادر نیست باغ سنگی او را به تاراج ببرد. درویش خان در فروردین 1386 درگذشته است و در کنار همان باغ به خاک سپرده شده است. پرویز کیمیاوی دو فیلم مستند و بلند در سالهای 54 و 84 به نامهای( باغ سنگی و پیرمرد) و( باغ سنگی) درباره او و باغش ساخته است.

4- چنار بزرگ بزنجان: در بزنجان شهر کوچکی در 8 کیلومتری بافت به سمت شرق قرار گرفته که در آن درخت چنار بسیار بزرگ و شگفت انگیزی وجود دارد. این چنار به قطر پایه تقریبی 5 متر با یک دهانه توخالی به شکل مخروط که ورودی آن یک دالان مثلثی شکل به ارتفاع حدود 3 متر و قاعده 2 متر است.

norouz88mko (125)

در مسیر بافت به جیرفت منطقه کوهستانی بهر آسمان و پس از آن رشته کوه جبال بارز شروع می شود. شهر رابُر ابتدای این منطقه کوهستانی است که در آن اقلیم منطقه به یکباره از منطقه کویری به منطقه سردسیر کوهستانی تبدیل می شود. در رابُر و منطقه درب بهشت درختهای گردو بسیاری که نشانه منطقه سردسیری و کوهستانی دیده می شود که دیدن آن ها پس از درختهای پسته سیرجان تا بافت که نشانه منطقه گرم کویری در کمتر از 100 کیلومتر بسیار بدیع و منحصر به فرد است. جالب تر آن که پس از گذر از ناحیه دلفارد که در آن عطر شکوفه های درختان بهار نارنج – که در این فصل غوغا می کنند- به جیرفت شهری گرم و مرطوب آنهم باز در کمتر از 100 کیلومتر می رسیم. به راستی که این مسیر بسیار زیبای 286 کیلومتری سیرجان تا جیرفت آیینه تمام نمای استان چهار فصل کرمان که به خودی خود می تواند کشوری با اقلیم حیرت آور فرض شود. در وصف این منطقه باید از پارک ملی خبر که 50 کیلومتری جنوب بافت قرار دارد و منطقه ای سرسبز و چشم نواز و سرشار برای حیات وحش به شمار می رود اضافه نمود که متاسفانه به دلیل فرصت کم وقتی برای بازدید از آن وجود ندارد. در این پارک ملی گونه های کل و بز، جبیر، کاراکال، یوزپلنگ و پلنگ و پرنده های هوبره، دراج، کبک، تیهو وعقاب طلایی یافت می شود.

در مسیر درب بهشت تا دلفارد تک سروهای کوهی در دامنه ها و شیب های این کوهستان دلبری و چشم نوازی می کنند. متاسفانه به نظر می رسد تعدادی از این سروها که به استواری شهره اند در وضعیت مناسبی قرار ندارند و به نظر می رسد که این درختها که در گذشته جنگلی را شکل می داده اند تنها و بی کس مانده اند.

norouz88mk_270

از دلفارد به جیرفت گرمای هوا احساس می شود. گرمایی مطلوب و دلپذیر گروه که شبهای گذشته در منج ؛ باغ شادی و حتی سیرجان شبهای سردی را گذرانده است به تابستان سفر می کند. “جیرفت شهری که دوستش داریم” جمله ای که در نزدیکی کمپ هلال احمر در ورودی شهر خود نمایی می کند.

ستاد راهنمای گردشگری نوروزی نیز به مسافران بروشورهای معرفی جیرفت و منطقه را ارائه می کند و همچنین آنها را به اقامتگاه های نوروزی هدایت می کند. چند سالی است که در بیشتر شهرهای ایران معمول شده که در نوروز مدرسه هایی را برای مسافران آماده و تجهیز کنند .البته آماده کردن عبارت است از جمع کردن صندلی و نیمکتها و تجهیز عبارت است از انداختن یک تکه موکت. ما یکی از همین مدرسه ها را می گیریم. برای ما بهشت حساب می شود از بس که شبهای قبل در جاهای تنگ خوابیده ایم. همین طور حیاط بزرگ آن با زمین فوتبال، والیبال و بسکتبال که یادآوری خاطره های خوش کودکی است. مدرسه ای که ما در آن اسکان پیدا می کنیم شبانه روزی است، پس خوشبختانه در آن دوش هم پیدا می شود. بعضی ها برای شب دوم پشت سرهم حمام می گیرند که دیگر کاری شاهانه است!

سعی کردیم خودمان را زودتراز 7 به مدرسه برسانیم تا تلویزیون پیدا کنیم و بازی فوتبال ایران و عربستان که مهمترین بازی برای صعود ایران به جام جهانی است را ببینیم. موفق می شویم . با گل اول ایران به هوا می پریم و پرچم ایران را تکان می دهیم اما دو گل در آخر بازی آب سردی است که روی همه ما، نه روی همه ایرانی ها می ریزد و این عربها هستند که در ورزشگاه آزادی برای اولین بار سجده شکر به جا می آورند.

 

روز پنجم – 9 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
جیرفت

9:45

جیرفت

19:00

جیرفت – سد جیرفت 40 کیلومتر

سد جیرفت – جیرفت 40 کیلومتر

شهر دقیانوس 3 کیلومتر

 

 

 

مدرسه شبانه روزی (علی بن ابی طالب)

1- موزه جیرفت 10:00

2- هلیل رود 11:00

3- سد جیرفت 13:00

4- روستای آهوگان14:30

5- شهر دقیانوس 18:00

1- یکساعت

2- 15 دقیقه

3-30 ال 60 دقیقه

4- —

5- دو ساعت

کل مسافت 86 کیلومتر
توضیحات

1-پیشینه جیرفت (سرزمین سبزواران) : دشتهای جیرفت و رودبار در جنوب شرق استان کرمان چه از نظر زیست محیطی و چه به لحاظ موقعیت جغرافیایی تمامی ویژگیهای لازم را برای شکل گیری و شکوفایی فرهنگها و تمدنهای باستانی را داشته است. هلیل رود در این زمینه نقش اصلی داشته و نقطه اوج این تمدن در هزاره سوم پیش از میلاد در منطقه ای به طول 400 کیلومتر بوده است. کیفیت کار هنرمندان این دوره به ویژه در ابزارهای تزیینی سنگی بسیار قابل توجه است .

norouz88mk_296

این منطقه در دوره پیش از اسلام همواره منطقه ای مهم به شمار میرفته است. در دوره اسلامی حوزه هلیل رود یکی از مناطق پر شکوه ایران بود. شهر قدیم جیرفت در کنار هلیل رود از ابتدای ظهور اسلام تا دوره سلجوقی بسیار پر رفت و آمد بوده . بازتابی از این شکوه را در موزه باستان شناسی جیرفت میتوان دید. از آثار با ارزش این موزه ابزار سنگی دوره پیش از تاریخ جیرفت است که امروزه در همه موزه های جهان میتوان آنها را نیز مشاهده کرد. ظروف و ابزار مفرغی، نیز از آثار جالب توجه موزه است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

2-هلیل رود: رود هلیل رود به جازموریان میریزد و تنها رود دایمی منطقه است. در حال حاضر

یک سد بر روی رود ساخته شده که اکنون آبگیری نشده است. تمام اشیای تاریخی که در سالهای گذشته کشف شده در ساحل این رود کشف شده اند که مربوط به 5000 سال پیش است.

3-سد جیرفت: گفته میشود این سد اولین سدی است که ایرانیان معاصر ساخته اند.

مشخصات سد:ارتفاع سد از پی133متر/ارتفاع از کف رودخانه 128متر/طول تاج سد 250متر/ضخامت پی سد 290000متر مکعب/ظرفیت دریاچه 425میلیون متر مکعب/مساحت دریاچه 10/4 کیلومترمربع

norouz88mko (216)

یکی از دوستان محلی میگوید چند سالی است که خشکسالی آمده و سد کم آب شده است. در همین حال که برای من از خشکسالی صحبت میکند، نگاهم به پرستوهایی است که در کناره های دیوارهای سد دیده میشوند. ناخداگاه نگاهم به آسمان جلب میشود و متوجه ابر سیاهی که بالای سر ماست میشوم و دیگر بی توجه به حرف دوستمان به این فکر میکنم که به زودی باران خواهد بارید. در این میان صدای افشین را میشنوم که می گوید سوار شید، سوار شید. در راه رسیدن به اتوبوس قطرات باران را که روی صورتم جا تر میکند احساس میکنم. باران شروع شد. در مسیر برگشت باغ مرکبات با درختان پرتقال پر میوه وجود دارد. در همین حین که نگاهم به سوی باغهای سر سبز بیرون است سر و صدای بچه ها که در حال خوشحالی هستند را همراه با این شعر میشنوم: تنها توی جیرفت ، به به چه قشنگه، جوجه توی جیرفت ، میریم لب چشمه، با ده کیلو جوجه، با گروه ویژه ، آخ جون ، آخ جون. بعد از چهار روز که زمان کمی برای پختن غذا داشتیم ، گروه ویژه که شامل مسعود، امیر قربانی ، علی فرهاد زاده و شادی هست مشغول درست کردن جوجه هستند. با ورود امیر قربانی معروف به امیر جوجه، گروه خوشحال میشه که میتونه بعد از چهار روز یک غذای خوب بخوره.

4-روستای آهوگان: در مسیر برگشت در سد جیرفت توقفی برای نهار در منطقه بسیار زیبای آهوگان داریم ( روزگاری اینجا آهو زیاد داشته ولی دیگه الان خبری از آهو نیست) و با گرمای برخورد محلی ها مواجه شدیم. شما چاه آب دارید: بله 150 متر زدند تا به آب برسند که 90 متر آن خشکی است. درختای باغ میوه چیه؟ انواع مرکبات که پایه آنها بکرایی است … در حال شنیدن حرفهای این محلی هستم که صدای تعداد زیادی بزغاله را میشنوم که از کودکستانشان به سمت مادرانشان میروند که شیر بخورند. نهار با گروه ویژه به همراه نون تیری که پشت ساج درست میشود و با دستان خود محلی ها درست شده بود خیلی چسبید. با شکم سیر به سمت شهر دقیانوس به راه می افتیم.

5-شهر دقیانوس:در فاصله5کیلومتری جیرفت، شهر قدیم جیرفت که به نام شهر دقیانوس مشهور شده، قرار گرفته است. این شهر تا اواخر دوره سلجوقیان از شهرهای آباد ایران بوده است. طی سه فصل کاوشهای باستان شناسی در این منطقه بقایای چند منزل مسکونی،حمام و مسجد شهر نمایان شده است. کف مسجد را از زیر خاک در آورده اند که از خشت ساخته شده است. زمین پر است از تکه های سفال خرد شده که بازدید کنندگان برای تفریح آنها را با خود میبرند. این امر برای کار باستان شناسان در آینده ایجاد مشکل میکند.

norouz88mko (231)

ساعت 16:30 به سمت کهنوج راه می افتیم ولی نه انگار جوجه گروه ویژه خیلی چسبیده . تصمیم تغییر کرد ، برمیگردیم جیرفت .

ستاد نوروزی مدرسه ای را به ما معرفی کرد به نام مدرسه علی ابن ابیطالب،مدرسه ای با حیاط بزرگ و تعداد کلاسهای زیاد و از همه مهمتر مجهز به چند دوش حمام،آنچه که بیشتر از همه ما را هیجانزده کرده بود زمین فوتبال آن بود.به سرعت یک توپ فوتبال چهل تکه تهیه کردیم و مشغول بازی شدیم.این توپ چهل تکه باعث شد که کیفیت بازی ها نسبت به قبل بالا برود.در این دوره از بازیها حضور بانوان در وسط میدان فوتبال اتفاق جدیدی بود که در بین آنها چند چهره ی مستعد فوتبال هم کشف شد.این بازی منجر به مصدوم شدن هر 15 نفر شد و البته حسام آقای گل مسابقات شناخته شد.

روز ششم – 10 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
 

 

جیرفت

8:45

 

 

بندرعباس

20:00

جیرفت – کهنوج 115 کیلومتر

کهنوج-قلعه گنج70 کیلومتر

قلعه گنج-چاهداد خدا63 کیلومتر

چاهداد خدا-منوجان 92کیلومتر

منوجان-بندر عباس 164کیلومتر

 

بندرعباس

( دفتر کار پدر رژاوا )

1-     کُنار صندل 10:00

2-     چاه‌داد خدا 16:00

1-     یک الی 2ساعت

2-     یک ساعت

کل مسافت:504 کیلومتر
توضیحات
1- تپه های کنار صندل: تپه های کنار صندل که شامل دوتپه ی شمالی و جنوبی می باشد، در حال حاضر توجه تمامی باستان شناسان را به خودشان جلب کرده است. از آن جهت که کتیبه ای در کنار صندل، درون دژ (تپه جنوبی) کشف شده که احتمالا مربوط به هزاره ی سوم پیش از میلاد است و اگر این کتیبه خوانده شود تمام فرضیات پیشین باستان شناسی را دگرگون می کند. اکنون دانش باستان شناسی می گوید که جنوب شرقی ایران از زمان هخامنشی وارد دوره تاریخی شده ولی اگر این خط واقعا مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد باشد نه تنها به این معنی است که در این زمان در جنوب شرقی ایران وارد دوره تاریخی شده است، بلکه سابقه ی پیدایش خط را از بین النهرین به حوزه ی جازموریان انتقال می دهد( باید گفت که خط شرط اول ورود به دوره ی تاریخی است).

کاوش در این منطقه در هیاتی مشترک از باستان شناسان ایرانی و اروپایی از سال 80-81 شروع شد.

norouz88mk_537-1

تپه جنوبی (حاکم نشین): در تپه کنار صندل جنوبی بقایای یک قلعه است که در مرکز شهر دنیای باستان احداث شده است و بخشی از حصار و فضاهای معماری مسکونی شهرنشینی در آن جا آشکار شده است.

این تپه در فاصله ی 135متری تپه شمالی است و به تپه حاکم نشین معروف است. در شرق آن بخش های صنعتی، از جمله کوره های پخت و سازه های حراتی دیگر وجود داشته است.

چندی پیش کارگری در حیاط خانه اش که نزدیک همان تپه جنوبی بوده است لوحی پیدا می کند که در پی آن باستان شناسان آن جا را حفاری کردند و 2لوح دیگر به دست آوردند. اولین لوح که قدیمی تر از همه است شامل علائم هندسی است و در آن نقطه وجود ندارد. به لوح دوم نقطه اضافه شده است و لوح سوم از شکل علائم هندسی ساده در آمده و شامل یک سری علائم ترکیبی می شود. از طریق اشیاء اطراف لوح ها قدمت آن ها را حدس می زنند واین اشیا نشان می دهند که این لوح ها مربوط به 3000سال قبل از میلاد است، ولی با توجه به پخته شدن این لوح ها گویی این لوح ها بایگانی شده اند و احتمال دارد که حتی بیشتر از 3000سال قبل از میلاد قدمت داشته باشند.

norouz88mko (302)

لوح های کشف شده در کنار صندل تا کنون خوانده نشده است. در گذشته قراردادهایی که بین دو دولت بوده به دو خط نوشته می شده است. اگر لوح های هم زادی برای لوح های کنار صندل کشف شود که خط لوح دوم رمز گشایی شده باشد می تواند نقطه امیدی برای خواندن کتیبه های جیرفت باشد، ولی تاکنون چنین کتیبه ای کشف نشده است (خط میخی باستان را نیز از روی متون مشابه میخی، ایلامی و آرامی خواندند.).

در این تپه یک مجسمه قرار دارد که مردی عضلانی در حالتی که مشت هایش را مقابل سینه در هم فشرده است و با دامنی قرمز رنگ که پایین آن با نواری از نقوش مثلث های سیاه تزیین شده است، ایستاده است. ناحیه فوقانی بالای سینه از بین رفته است. جنس دیوار و مجسمه از خشت است وبرای ایجاد رنگ روی دامن از خشت سرخ استفاده شده است.

norouz88mko (304)

باران به شدت می بارد، این سوال برایم پیش می آید که چرا سایت را مسقف نکرده اند و راهنما جوابی جز گفتن این که باران دو پله باستانی را خراب کرده است ندارد.

تپه شمالی (نوعی عبادتگاه): تپه کنار صندل را می توان بقایای یک بنای عظیم و باشکوه مذهبی برشمرد که از لحاظ ابعاد و اندازه بسیار بزرگتر از زیگورات های شناخته شده در شمال بین النهرین و ایران است. این سازه که روی دو سکوی عظیم آشکار شده، به احتمال قریب به یقین در سه طبقه و با میلیون ها خشت ساخته شده است. سکوی اول 350×350 متر با 7متر ارتفاع و سکوی دوم 120×120 متر با 10متر ارتفاع است. این تپه نوعی عبادتگاه بوده و دارای الگوی زیگورات است. یکسری پیکره و گورستان در حفاری های غرب این معبد کشف شده است و در حال حاضر یک گروه ایتالیایی در آن جا مشغول به کار هستند.

متاسفانه به دلیل عدم دسترسی مناسب و باران شدید موفق به دیدن تپه شمالی نشدیم.

ساعت 2 در کهنوج ناهار می خوریم و ساعت 2:45 از قلعه گنج گذشته و ساعت 4 به روستای چاهداد خدا می رسیم.

2- چاه‌دادخدا: این روستا که مرکز بخش چاه داد خدا است، به این دلیل به این نام معروف است که زمانی شخصی به نام خداداد با حفر چند چاه در این منطقه، کشاورزی را در این منطقه رونق داد و باعث آبادانی این منطقه شد. در حال حاضر فامیلی بسیاری از مردم آن جا خدادادی است.

چاهداد خدا در حوزه ی آبریز هامون جازموریان قرار دارد. هامون جازموریان در حال حاضر خشک و به تالابی فصلی تبدیل شده است. در فصل های خشک می توان از میان تالاب با ماشین به ایرانشهر رفت. از جاده ی آسفالت این روستاچند کیلومتری که به سمت شرق برویم به جاده خاکی می رسیم و بعد از آن جا جاده تمام می شود.

مردم آن جا ترکیبی از بلوچ و بندرعباسی هستند وگویش آن ها هم ترکیبی از این دو است ولی اغلب کلماتشان برای ما قابل فهم است. قبلا کوچ می کردند ولی در حال حاضر یکجا نشین هستند، کشاورزی دیمی دارند و محصولاتی را که نیاز کمی به آب دارند مثل زیره را کشت می کنند.

دمای هوای چاه‌دادخدا به 50درجه هم می رسد و طوفان شن هم زیاد دارد.

تفریح مردمان چاه‌دادخدا: جازموریان زمانی که آب دارد به تفرجگاهی برای اهالی این روستا تبدیل می شود.

از جمله صنایع دستی آن ها حصیربافی با برگ داز ( یک نوع نخل تزئینی) است.

ساکنان چاه‌دادخدا مردمانی بسیار صمیمی و دوست داشتنی با چهره هایی گرم و زیبا هستند. خانه هایشان معماری خاص خود را دارد که در واقع کومه هایی استوانه ای شکل از جنس حصیر هستند که با برگ داز بافته می شوند. هنگام باران محلی ها به بیرون کومه ها می آیند، چون سطح آب سطحی منطقه بالاست و در هنگام بارندگی آب در زمین فرو نمی رود و خانه هایشان در آب غرق می شوند و مجبورند که بیرون از خانه زندگی را سر کنند. البته قابل ذکر است باران سنگین به ندرت در این منطقه می بارد. نکته ی دیگری که برای همه ما جالب بود سطح زندگی بعضی از مردمان آن جا بود. با پیرمردی مواجه شدیم که می گفت: 300 راس گوسفند و 60 هکتار زمین دارد، پیرزنی روستایی از دامادش برایمان تعریف کرد که در استرالیا درس خوانده و در حال حاضر استاد دانشگاه شیراز است.

norouz88mk_572-1

زیبایی روستا و حالت خاص زندگی مردم و آغوش باز آن ها برای پذیرایی از ما می طلبید که ساعات بیشتری را در روستا بگذرانیم ولی متاسفانه مجبور بودیم که روستا را سریع تر ترک و به سمت بندرعباس حرکت کنیم.

روزهفتم – 11 فروردین
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
 

بندر عباس 14:00

 

سیرجان

22:00

بندر عباس-حاجی آباد
195 کیلومترحاجی آباد-سیرجان

138 کیلومتر

 

مدرسه راهنمایی شبانه روزی دخترانه

معبد هندوها (بندرعباس) 11:0015 دقیقه

کل مسافت 333 کیلومتر

 

توضیحات

معبد هندوها:این معبد که در سال 1310 هـ.ق و قرن حاضر ساخته شده است که در داخل شهر بندرعباس قرار دارد. این بنا حالت مخروبه پیدا کرده است. چیز چندان قابلی برای دیدن نیست فقط باقی مانده ناقصی از دو نقاشی معبد و پاره ای گچ بری که در بازسازی است در آن وجود دارد.

norouz88mko (360)

شاید گشتی در بازار ماهی فروشها و بازار های شهر به همراه زنانی که روبنده زده اند و همچنین اسکله های متعدد بندرعباس دیدنی تر باشد. ما در شهر و کنار اسکله قدمی می زنیم. هوا برای این موقع از سال بسیار خوب است و نسیم دلنوازی می وزد. از شرجی بودن هوا خبری نیست.

ساعت 14 از بندر عباس به سمت سیرجان حرکت میکنیم.

 

 

روزهشتم -12 فروردین و شب نهم
مبدا مقصد مسافت طی شده محل اقامت جاذبه های دیدنی مدت زمان بازدید
 

 

 

سیرجان 10:00

(12

فروردین)

 

 

 

تهران

7:00

( 13

فروردین)

1- سیرجان-شهر بابک
91 کیلومتر2- شهر بابک-انار
110 کیلومتر

3- انار- یزد
150 کیلومتر

4- یزد-تهران
670 کیلومتر

 

 

 

 

 

 

اتوبوس آقا داوود

خانه موسی زاده 15:0030دقیقه تا 1ساعت

کل مسافت 670+351 کیلومتر

 

توضیحات

خانه موسی زاده(شهر بابک):

afshin_musakhani_o

ساعت 3.30آخرین ناهار اختراعی را (کشک کدو!) در شهر انار می خوریم. به سمت یزد راه می افتیم.

مسیر بین یزد و تفت:در این مسیر دخمه ای وجود دارد که زرتشتیان مردگانشان را در آنجا میگذاشتند تا حیوانات گوشتهای آنها را بخورند.این یک روش تدفین پیش ار اسلام است به این ترتیب که پس از خوردن گوشتها توسط حیوانات افراد مسول استخوانهای باقیمانده را داخل یک کوزه نگهداری میکردند.آنها عقیده داشتند که آب،زمین و آتش را نباید آلوده کرد و دفن کردن مرده در زمین یکی از راه های آلوده کردن زمین است.

ساعت 2.15نیمه شبه جلسه نظر سنجی تموم شده،45کیلومتری اردستان به سمت تهرانیم بی خواب شدم از عقب اتوبوس به صندلی های جلویی نگاه میکنم، به بچه هایی که کف اتوبوس خوابیدن دیگه کسی به فکر این نیست که فردا چه گروهی غذا درست کنه!

norouz88mko (409)

برنامه با موفقیت تقریبا مطابق با برنامه قبلی اجرا می شه تنها تفاوت در اقامت شب ششم است که به جای دهبارز در بندرعباس انجام می شود. نظم برنامه با توجه به برنامه چند ساله گروه بسیار خوب است. کارها تقریبا به خوبی تقسیم شده بود. دو نفر جهت خرید، دو نفر جهت انبار و چهار گروه پنج- شش نفره که به ترتیب هر روز یکی از آنها وظیفه آشپزی و یک گروه وظیفه سرویس، نظافت و حمل و نقل عمومی را به عهده داشت. در پایان سفر هم رژوا و سهیل به عنوان همسفران نمونه انتخاب شدند.

لیست 27همسفری که در سفر عید 1388 با هم همراه بودیم (به همراه آقا داود و دو تا از پسراش اکبر و رضا و برادرش محمد):

آقای عبداله ایرانپور-افشین ایرانپور-امیرحسین خالقی-مهدی کاوسیان-محمد سعیدی- سمانه عبدلی – شادی توکلی-اشکان دانش- یاسمن طالبی-هومن یحیی زاده -الناز جعفری مهر- فرداد قانعی –حسام خالقی-شیما شاه محمدی – سحر آراسته –سروناز پارسا- پویان محسنی نیا -آرش حسینیون- سیما حاج محمد – مهسا حکاک-مهراو نوری- مسعود جعفریان-امیر قربانی-سهیل صادقی-رژاوا کمالی-علی فرهاد زاده-مهدی طالبی

 

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !