خانه / حیات وحش / سبز قبا

سبز قبا

سبز قبا

نام انگلیسی : European Roller

نام لاتین : Coracias garrulus

اندازه سبز قبا بین ۲۰ تا ۳۲ سانتی‌متر و پرنده‌ای است درشت و زاغ شکل با منقاری قوی  و با بالهای باز اندازه اش ۵۲ تا ۵۸ سانتی متر می شود. بدنش به رنگ آبی لاجوردی کمرنگ است با پشت بلوطی روشن ، بال‌های آبی خوش رنگ ( که در پرواز حاشیه سیاه دارد ) و دم آبی مایل به سبز با پرهای میانی قهوه‌ای مایل به سیاه . رفتارش تا حدی شبیه سنگ چشم است که از بلندی یا روی سیم‌ها بر روی حشرات در حال پرواز می جهد . پروزاش شبیه کلاغ گردن بور است و گاهگاهی بالبازروی می کند ، در پروازهای موسم جفت‌گیری از ارتفاع زیاد در هوا معلق می زند و می چرخد. معمولا در جاهای بلند، روی سیمهای برق و نوک درختان می نشیند و به دنبال حشرات بزرگ و مارمولکها و حتی قورباغه ها می گردد که به خاطر رنگ مشخصه اش به راحتی می توان پیدایش کرد.

sabzghaba01

زیستگاه :

سبز قبا پرنده مکانهای گرم و خشک است، فضاهای نسبتا باز با تعدادی درخت . در شکاف تنه درختان کهن و سوراخ‌های دیواره ساحلی رودخانه ها و در خرابه‌ها زادوولد می کند .

sabzghaba02

صدای پرنده:

صدای سبز قبا خشن و شبیه کلاغ است. گاهی صدای ممتد او بسیار عصبی کننده است.

 پراکندگی :

سبز قبا پرنده‌ای ‌ست که در فصل تابستان‌ در مناطق مختص به خود از پراکندگی زیادی برخوردار است .

این پرنده دو زیر گونه دارد:  اولی به نام garrulus که در شمال آفریقا  از مراکش شرقی به سمت تونس، جنوب مرکزی اروپا و شرق آسیای صغیر (شمال غربی ایران و جنوب شرقی سیبری) و  دومی به نام semenowi که در عراق و ایران ( به جز شمال غربی) به سمت شرق کشمیر و شمال ترکمنستان، جنوب قزاقستان و شمال شرقی چین زادآوری می کند.

سبز قبا از پرنده هایی است که مهاجرتهای طولانی می کند. در زمستان به جنوب آفریقا از شرق سنگال تا کامرون و از غرب اتیوپی تا کنگو آفریقای جنوبی می رود.

سبز قبا جمعیت بزرگی در دنیا دارد که نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ به صورت منفرد در اروپا زندگی می کنند (آمار سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰) . اما  در ده اخیر به علت استفاده از مواد سمی برای نابودی حشرات و موشها و  کم شدن غذای این پرنده و همینطور تغییر کاربری مکانهای جنگلی و درختی به مکانهای شهری، تعداد آنها به طرز محسوسی کمتر شده است به طوری که در لیست قرمز پرنده های اروپایی قرار گرفته است.

 

نگارش یافته توسط پرندگان ایران

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !