خانه / اخبار گردشگری / رونمایی از بزرگترین فرش دستباف جهان

رونمایی از بزرگترین فرش دستباف جهان

دو میلیارد و 200 میلیون گره بستیم، شش هزار و 500 کیلومتر در روزهای چله کشی دار قالی دویدیم و در سه میلیون نفر ساعت کار 38 هزار کیلو الیاف را در 25 رنگ به هم تنیدیم و طرح‌های افشان و ترنج‌ها را در هم آمیختیم تا شش هزار متر مربع هنر (فرش) صادر کنیم.

به گزارش خبرنگار بازرگانی ایسنا، وزیر بازرگانی و معاونانش و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستندرکاران فرش دستباف کشور در مراسم رونمایی از بزرگترین فرش دستباف جهان در مصلای تهران گرد‌هم آمده بودند تا 12 و نیم ماه تلاش 1200 بافنده نیشابوری را نظاره‌گر باشند.

فرشی که به گفته بصام ـ مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران ـ اگر یک نفر مشغول بافت آن می‌شد 375 هزار روز یعنی 1250 سال باید کار می‌کرد تا این هنر را بیافریند.

وی گفت: عملیات پشتیبانی این هنر شش هزار متری معادل 135 سال کار یک فرد برآورد شده و در مجموع باید یک فرد برای چنین کار عظیمی 1385 سال وقت صرف کند.

می‌گفتند اگر گره‌های فرش را بازکرده و در کنار هم قرار دهیم می‌توانیم چندین دور، دور کره زمین بپیچیم و کلاف درست کنیم.

بصام درباره نحوه رنگرزی این فرش عنوان می‌کرد که الیاف بکار برده شده در این فرش در 140 مرتبه رنگرزی شده‌اند اما رنگ‌ها هیچ تفاوتی با هم نداشته‌اند که پدیده‌ای بی‌نظیر محسوب می‌شود.

می‌گفت طراحی فرش شش هزار متری هشت ماه طول کشیده و پس از 12 بار طراحی، طرح دوازدهم مورد قبول مشتری قرار گرفته است، طرحی که نام آن افشان بوده و گل‌ها به صورت پراکنده و زیبا با خطوطی داخل فرش طراحی شده است و پنج ترنج زیبا در درون زمینه سبزرنگ آن مشاهده می‌شود که دقیقا در زیر گنبدهای مسجد قرار می‌گیرند و حاشیه فرش به رنگ طلایی است، اصطلاحا به عنوان حاشیه درباری از آن نام برده می‌شود. طراحی و بافت فرش به گونه‌ای است که وقتی نمازگذار بر روی آن قرار می‌گیرد در طرح فرش گم نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت سهامی فرش همچنین در اوصاف دیگر این فرش خاطرنشان کرد که برای ابوظبی فرشی برای تمامی سال‌ها بافته‌ایم، برای محراب مسجد نیز نقش بیضی طراحی شده که دسته گل زیبایی در آن است. فرش در 9 قطعه بافته شده که بزرگترین آن 5/5 تن وزن و 120 متر مربع مساحت دارد.

به گزارش ایسنا در ادامه مراسم رونمایی از بافت فرش شش هزار متر مربع مسجد شیخ زاید ابوظبی چند تن از دستندرکاران بافت این فرش از سوی وزیران فرهنک و ارشاد اسلامی و بازرگانی مورد تقدیر قرار گرفتند.

فاطمه ملازم حسینی، کلثوم دشتی و زهرا کورهی دانا به عنوان بافنده، حسین محمودی و احمد خدایاری به عنوان طراح، پورحاجیان و مجید طلایی از دستندرکاران رنگرزی از جمله افرادی بودند که تقدیر شدند.

وزیر بازرگانی نیز در سخنانی کوتاه کار بزرگ مردان و زنان ایرانی را ستود و گفت: این کار بزرگ از سوی کسانی رقم خورده است که ساکن روستاهای اطراف نیشابورند لذا معتقدیم تلاش این هنرمندان متدین بیانگر اصالت و سابقه دیرینه فرش در ایران است.

این فرش که قرار است با دو هواپیمای باربری به ابوظبی منتقل شده و رفوگران فرش ایران در مدت بیش از دو ماه اقدامات نصب این فرش را انجام دهند بر اساس قراردادی بیش از هشت و نیم میلیون دلار بین شرکت فرش ایران با یکی از شیوخ اماراتی برای مسجد شیخ زاید بافته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !