خانه / میراث جهانی / جزایر گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس

زایر گالاپاگوس (اکوادور)- تاریخ ثبت 1978

ویژگی: زیبایی ها و پدیده های طبیعی، مراحل اصلی تاریخ زمین، فرایندهای اصلی اکولوژیکی و بیولوژیکی

در فاصله تقریباً 1000 کیلومتری سواحل آمریکای جنوبی، در اقیانوس آرام، مجمع الجزایر گالاپاگوس شامل نوزده جزیره اصلی و منطقه حفاظت شده دریایی آن، به عنوان یک موزه زنده و جلوه گاه تکامل تدریجی شناخته شده است.

galapagos_cshl_map101

در محل تلاقی سه جریان اقیانوسی، گالاپاگوس مجموعه ای از گونه های مختلف دریایی را در خود جای داده است.

سازوکارهای آتشفشانی باعث شکل گیری این جزایر شده که اغلب قله های کوههای آتشفشانی هستند و بیشتر از سه هزار متر از کف اقیانوس آرام بالا زده اند. این جزایر در ارتفاع، سطح و موقعیت بسیار متفاوتند و این اختلافات همراه با خصوصیت جدا بودنشان از یکدیگر باعث ایجاد گونه های متنوع و مختص هر یک از جزایر شده است.

زلزله ها و آتشفشانهای پیاپی که خود عامل شکل گیری این جزایر هستند باعث شده اند که این جزایر دور از دسترس و ایزوله بمانند و در نتیجه گونه هایی غیرعادی از حیوانات- مثل ایگوانای دریایی، لاک پشتهای غول پیکر و گونه ای از قره غاز که توانایی پرواز ندارد- در آنجا زندگی کنند. شکل این حیوانات الهام بخش تئوری “تکامل تدریجی چارلز داروین ” بعد از سفرش در سال 1835 به این جزایر بود.

آتشفشانها و زلزله های مهیبی در قسمت غربی این مجمع الجزایر رخ داده اند. جزایر بزرگتر به طور معمول حداقل از یک آتشفشان با شیب کم واقع در بالای دهانه ویران شده آتشفشان یا کاسه آتشفشان تشکیل شده اند.

galapagus1

سواحل بسیار طولانی این جزایر تنها کمی فرسایش یافته است. در بسیاری نقاط فرسایش دریا، پرتگاههای با شیب تند و سواحل ماسه ای متشکل از گدازه، مرجان و یا صدف ساخته است.
در این جزایر گیاهان ساحلی، تالابهای آب شور، سواحل پوشیده از شن و جنگلهای حرا در کنار تالابها و خلیجهای کوچک یافت می شود.
سواحل خشک عمده منظره گالاپاگوس را تشکیل می دهند. ناحیه ای مرطوب، بالای قسمت خشک واقع شده و با کمربندی که دارای خصوصیات هر دو ناحیه می باشد از قسمت خشک جدا شده است. این قسمت بسیار مرطوب است و در فصل خشک مه غلیظی آن را فرا می گیرد. در جزایر بزرگترو در بالاترین نقطه (قله) جزایر- جایی که رطوبت ، دریاچه های موقت تشکیل می دهد- از گیاهانی چون جگن و سرخس پوشیده شده است.جانوران بومی شامل گونه های از بی مهرگان، خزندگان، جانوران دریایی و پرندگان می باشند. تعداد کمی پستاندار بومی نیز وجود دارند. همه خزندگان به جز دو گونه از لاک پشت های دریای مختص این ناحیه هستند.

galapagos_iguana1

محیط های دریای بسیار متغیرند. این تغییرات به دمای آب که نشاندهنده سطح مواد غذایی و نور است بستگی دارد. دامنه این تغییرات دما از جریانات upwelling گرم ( Cromwell current) تا جریانات نیمه استوایی (per flow) تقریباً خنک متغیراست و اکوسیستم این منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با آدرسهای زیر مراجعه کنید:

http://www.galapagosislands.com/index.html

http://wikitravel.org/en/Galapagos_Islands

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !