خانه / مجله جهانگردی / جاذبه پادشاه کودک، پس از ۳۰۰۰ سال

جاذبه پادشاه کودک، پس از ۳۰۰۰ سال

یک هفته پس از آشکار کردن روی توت عنخ آمون، از فراعنه مشهور مصر، و قرار دادن آن در معرض دید عموم، مقام های مصری اعلام کرده اند که از اول ماه آینده، روزانه تنها به ۴۰۰ جهانگرد اجازه بازدید از مقبره این پادشاه کودک داده خواهد شد.

بر این اساس، ۲۰۰ نفر پیش از ظهر و ۲۰۰ نفر نیز بعد از ظهر اجازه بازدید از مقبره توت عنخ آمون را خواهند داشت.

قرار است این مقبره برای ترمیم دیوارهای آن که با نقاشی ها و اشکال دوران فراعنه تزیین شده، در ماه مه سال آینده بسته شود.

به گفته زاهی حواس، دبیر کل شورای عالی باستان شناسی مصر، این مقبره از زمان کشف تا کنون ترمیم نشده است.

مقامات مصری می گویند رطوبت و حرارت ناشی از سرازیر شدن جهانگردان به مقبره توت عنخ آمون، این مومیایی را در معرض خطر قرار داده بود.

مراسم انتقال مومیایی از تابوت سنگی به یک صندوق شیشه ای کاملا کنترل شده از نظر حرارت و رطوبت در چهارم نوامبر صورت گرفت.

توت عنخ آمون (۱۳۳۳-۱۳۲۴ق.م) که به او پادشاه کودک و پسر طلایی گفته می شود، اسرار آمیز ترین فرعون مصر باستان است. او تقریبا ۹ ساله بود که بر تخت شاهی نشست و حدود هجده سال عمر داشت که به گونه ای مرموز از دنیا رفت.

مقبره او در چهارم نوامبر ۱۹۲۲ توسط باستان شناس بریتانیایی، هوارد کارتر (۱۸۷۴ تا ۱۹۳۹) و همکارانش در دره شاهان در استان الأقصر واقع در جنوب مصر کشف شد که برخی از باستان شناسان آن را بزرگترین رویداد در زمینه باستان شناسی در تاریخ حساب کردند.

توت عنخ آمون دوازدهمین پادشاه سلسله هجدهم فراعنه است که در فاصله سالهای ۱۳۲۰و ۱۵۶۷ پیش ازمیلاد بر سرزمین مصر حکمرانی داشتند.

جاذبه پس از مرگ

شهرت جهانگیر توت عنخ آمون مدیون دوران کوتاه شاهی وی نیست، چه او دستاوردی بزرگ در زندگی اش نداشته است. اما این پس از مرگ بود که وی جهانیان را شیفته خود ساخت.

مقبره توت عنخ آمون برخلاف بسیاری دیگر از قبور فراعنه، سالم و دست نخورده کشف شد و هیچیک از آثار یافته شده در آن به خارج مصر قاچاق نشد.

گنجینه های عظیم و دلاویز طلایی و دیگر آثار ساخته شده از چوب آبنوس که مجموع آنها به نزدیک به ۵ هزار قطعه می رسد در مقبره او پنهان بود. دیوارهای این مقبره با شکوه به تصاویر و شکل های دوران فراعنه مزین است.

چیزهای شگفت انگیز

زمانیکه هوارد کارتر برای نخستین بار از یک سوراخ کوچک به داخل مقبره نگاه می کرد، در پاسخ به همکارش که از او پرسیده بود، چه می بیند، گفت: چیزهای شگفت آوری می بینم.

مهمترین اثر کشف شده در مقبره توت عنخ آمون مومیایی خود وی بود که با جواهرات، طلسم ها و دعاهای بی شمار پوشانده شده بود. روی او نیز با ماسک طلایی زیبا و دارای نقش گرفته شده بود.

کارتر و یارانش برای اینکه ماسک و جواهر را از مومیایی جدا کنند، سر و اعضای بدن را با استفاده از وسایلی مانند چاقو و سیم های آهنی از هم جدا کردند که مومیایی بر اثر آن به شدت آسیب دید.

درسال ۱۹۲۶ اجزای مومیایی بهم چسپانده و به تابوت اصلی برگردانده شد. در سالهای بعد پژوهشگران سه بار برای انجام تحقیقات وعکسبرداری، آن را از تابوت بیرون آوردند.

تصویری از تمدن مصر باستان

آثار کشف شده در مقبره توت عنخ آمون، گوشه هایی از تمدن عظیم مصر سه هزار سال پیش و زندگی در آن زمان را روشن می سازد و تصویری از زندگی پادشاهان، سنت ها و باورهای مذهبی رایج در آن زمان به دست می دهد.

در میان آثار کشف شده، لوازم شخصی توت عنخ آمون از دوره کودکی تا زمان مرگ دیده می شود.

اسباب بازی، ابزار شکار، قلم، دوات و کاغذ، بستر خواب، تخت شاهی، انواع گردن بند، شیپورهای نظامی، سپر، ظرفهای غذاخوری، چراغ خواب، کالاها و اسباب ویژه مراسم مذهبی، پیکره های کوچک خدایان آن زمان و همچنین کالا، زیورآلات و دیگر وسایلی که توت عنخ آمون در زندگی روزمره اش استفاده می کرده و لوازمی که، بر اساس باورهای مصریان باستان، توت عنخ آمون در سفر به جهان دیگر به آنها نیاز خواهد داشت، از جمله این آثار است که با وی دفن شده بود.

هنر، دقت و ظرافت کاری که در این آثار دیده می شود، اوج تمدن مصریان باستان را نشان می دهد.

لعنت فراعنه

در مصر و در خارج از این کشور بعضی از مردم به ” لعنت فراعنه” معتقدند.

این افسانه پس از کشف مقبره توت عنخ آمون و انتقال آثار یافت شده در آن به قاهره، رواج یافت و به عاملی دیگر برای علاقه مردم به او تبدیل شد.

گفته می شود زمانی که کارتر مقبره را کشف کرد در یکی از اتاق های آن تابلویی را یافت که برآن نوشته شده بود: “هرکه تلاش کند این فرعون کوچک را آزار دهد، یا به قبر او دست بزند، مرگ با هر دو بال خود به سراغ او خواهد آمد.”

گفته می شود که لورد کارنرفون (۱۸۶۶-۱۹۲۳) تامین کننده مالی کاوشها در مقبره توت عنخ آمون، که پس از کشف مقبره او از لندن به قاهره آمد، دو هفته پس از گشایش رسمی مقبره، در اثر گزیدگی نوعی حشره دچار مسمومیت شد و جان باخت.

همچنین ادعا می شود بیشتر کسانی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در کاوش این مقبره دست داشته اند، زود هنگام مردند.

البته دانشمندان، افسانه ” لعنت فراعنه” را خرافه ای بیش نمی دانند. به عقیده آنان، اگر چنین نفرینی حقیقت داشت، باید پیش از هر کس دامن هوارد کارتر، کاشف مقبره را می گرفت و او را می کشت اما کارتر تا نزدیک به هفده سال پس از کشف مقبره زندگی کرد.

اما برخی باستان شناسان غربی و مسلمان داستانهایی را دراین زمینه حکایت کرده اند و در بسیاری از فیلم ها و بازی های کامپیوتری از این افسانه استفاده شده است.

فلیپ واندینبرگ، Philip Vandenberg نویسنده آلمانی در کتابی که به نام ” نفرین فراعنه، The Curse of the Pharaohs” نوشته، داستان های شگفت انگیزی آورده که ادعا شده بر اثر”لعنت فراعنه” رخ داده است.

زاهی حواس، باستان شناس معروف و دبیر کل شورای عالی باستان شناسی مصر نیز در سلسله مقاله هایی که در روزنامه “الشرق الأوسط” چاپ لندن منتشر کرد، داستان های مشابهی را از “لعنت فراعنه” روایت کرده است که هنگام عملیات کاوش در مناطق باستانی فراعنه رخ داده.

با این حال وی به “لعنت فراعنه” باور ندارد و می گوید:

“در مقبره های سربسته فراعنه مومیایی هایی وجود دارد که فاسد می شوند و در نتیجه فضای مناسبی برای پدید آمدن میکروب های خطرناک ایجاد می گردد. در گذشته، باستان شناسان پس از کشف مقبره به سرعت وارد آن می شدند و با این کار، در معرض آلودگی به میکروب قرار می گرفتند و زود می مردند.”

معمای مرگ

از سوی دیگر مرگ مرموز توت عنخ آمون در خردسالی تا امروز سوژه بسیاری از پژوهشها و فیلم های مستند بوده است.

در سال ۱۹۶۸ که از جمجمه توت عنخ آمون توسط اشعه ایکس عکسبرداری شد، یک شکستگی در استخوان جمجمه دیده شد و این فرضیه مطرح شد که شاید وی بر اثر ضربه ای به سرش کشته شده باشد به خصوص اینکه مصر در زمان او دچار هرج و مرج بود.

توت عنخ آمون پس از اخناتون( (۱۳۷۹-۱۳۶۲ق.م ) فرعون مصر که مردم را به یکتا پرستی دعوت کرد، بر تخت نشست.

برخی مورخین معتقدند که توت عنخ آمون درصدد آن بوده که مصر را به عقیده تعدد خدایان برگرداند که شاید همین امر باعث شده باشد که او ترور شود.

فرضیه دیگر این است که شاید وی توسط سروزیر جاه طلبش،”آی”، کشته شده باشد.

اما در سال ۲۰۰۵ پس از آنکه از بازمانده مومیایی توت عنخ آمون اسکن سه بعدی Three-dimensional CT Scans گرفته شد، پژوهشگران اعلام کردند که توطیه ای برای قتل او در کار نبوده است.

در گزارشی که آنان منتشر کردند آمده است: شکستگی موجود در جمجمه نمی تواند دلیلی باشد بر اینکه وی بر اثر ضربه ای که به سرش وارد شده، کشته شده است. این شکستگی شاید در اثنای مومیایی کردن جسد رخ داده باشد.

زاهی حواس می گوید شاید توت عنخ آمون بر اثر شکستگی که در ران چپش در هنگام شکار رخ داده و بعدها عفونت کرده، مرده باشد.

با این حال هنوز شواهد مسلمی در دست نیست که نحوه مرگ او را به طور قطعی ثابت کند.

با گذشت بیش از ۳۰۰۰ سال از مرگ توت عنخ آمون، داستان او همچنان جذاب است. اکنون که نقاب از روی وی برداشته شده است، شیفتگان او از هر طرف دنیا به دیدارش می آیند تا رو در رو او را ببینند.

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !