خانه / اخبار گردشگری / توافق ایران و روسیه بر سر مبادله ببر و پلنگ

توافق ایران و روسیه بر سر مبادله ببر و پلنگ

در این نشست با درخواست کشور روسیه مبنی بر دریافت دو قلاده پلنگ ایرانی موافقت شد. با این حال با توجه به انقراض نسل ببر مازندران روسیه متعهد شد برای احیای این گونه جانوری به فاصله کوتاهی چند قلاده ببر مازندران (سیبری) به ایران بفرستد. با این حال روسیه همچنین موافقت کرد که چند درنای سیبری با ایران مبادله کند. در این توافق مشخص نیست که در ازای دو پلنگ اسیایی چه تعداد ببر به ایران تحویل داده خواهد شد. کارشناسان معتقدند که در این توافق باید به طور دقیق تعداد ببرهای دریافتی ذکر می شد. ضمن آنکه تحویل دو قلاده ببر نمی تواند نسل این گونه جانوری را در ایران احیا کند.

 بخش دیگری از این تفاهمنامه در مورد حفظ تنوع زیستی و اکوسیستم دریای خزر است که این تفاهم نامه طی سه ماه فعالیت تحقیقی تهیه و طی چهار ماه اینده سند تکمیلی آن اجرایی خواهد شد.

ایران پیشنهاد دریافت چند قلاده ببر را در حالی مطرح کرده که نسل ببرمازندران به کلی در ایران منقرض شده است. برخی از کارشناسان نیز معتقدند که پیشنهاد مطرح شده از سوی ایران عملی نیست، چرا که زیست بوم ببری که هم اکنون در روسیه زندگی می کند با زیست بوم ایران متفاوت است.

پروژه احیای پلنگ با حمایت ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، راه اندازی شده و هدف آن احیای جمعیت این حیوان تا پیش از المپیک زمستانی 2014 در سوچی است. پارک ملی در سواحل شمال شرقی دریای سیاه قرار دارد که بازیهای المپیک زمستانی در نزدیکی این پارک برگزار می‌شود. پیش از این روسیه از کشور ترکمنستان دو قلاده پلنگ دریافت کرده بود.

به گفته محمد نصرتی مسئول بخش پستانداران حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست چند کارشناس روسی در این سفر از پارک ملی تندوره که یکی از زیستگاه‌های پلنگ اسیایی در ایران است بازدید کردند. پارک ملی تندوره در شمال شرقی ایران و در نزدیکی ترکمنستان قرار دارد

زمانی منطقه قفقاز که شامل کشورهای ایران، آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان و روسیه است، جولانگاه پلنگ بود اما اکنون نژاد پلنگ آسیایی در منطقه قفقاز بطور کلی منقرض شده است.

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه به همراه هیئتی از کمیته المپیک بین‌المللی ، شخصا از دو قلاده پلنگ اهدایی ترکمنستان استقبال کرده بود و از رئیس جمهور ترکمنستان برای این هدیه تشکر کرد.

 در سایت بازیهای المپیک 2014 سوچی نوشته شده که وزارت منابع طبیعی روسیه شش هدف برای بازمعرفی این حیوان در جریان رقابت های المپیک زمستانی در نظرگرفته است.

هویت و شناسایی محدوده زیست بوم این حیوان، اماده کردن شرایط برای سازگاری پلنگ با آب و هوای سوچی، رساندن جمعیت پلنگ به 30 قلاده که بتوانند خود به بازتولید نسلی بپردازند، آماده کردن سیستمی برای نظارت برجمعیت پلنگ، آموزش و اگاهی به ساکنین منطقه سوچی و جلب حمایت‌های جهانی و همکاری‌های بین المللی برای جلوگیری از انقراض نسل این حیوان از جمله اقدامات وزارت مناطبع طبیعی روسیه است.

  ایران پیشنهاد دریافت چند قلاده ببر را در حالی مطرح می‌کند که نسل ببرمازندران به کلی در ایران منقرض شده است. برخی از کارشناسان نیز معتقدند که پیشنهاد مطرح شده از سوی ایران عملی نیست، چرا که زیست بوم ببری که هم اکنون در روسیه زندگی می کند با زیست بوم ایران متفاوت است.

منبع:CHN

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !