خانه / مجله جهانگردی / ارگ دریایی

ارگ دریایی

ارگ دریایی
در ساحل “زادار” در کرواسی ابزار موسیقی عجیبی قرار دارد که نوازنده‌اش کسی نیست جز امواج دریا!
لوله‌های این ارگ در زیر پلکان بتونی قرار گرفته. امواج با برخورد به این لوله‌ها اصوات تصادفی ولی هارمونیکی ایجاد می‌کنند. بازدید و شنیدن صدای این ارگ دریایی از آوریل 2005 برای عموم ممکن شده است.
 ارگ دریایی
بازسازی‌های پر هرج و مرج بعد از خرابی‌های وارد شده در جریان جنگ جهانی دوم به «زادار» ، ساحل این شهر را مبدل به یک دیواره بتونی یکنواخت و زشت کرده بود. حالا با این ارگ دریایی این شهر یک جاذبه توریستی جالب پیدا کرده است.
 ارگ دریایی
صدای این ارگ دریایی را بشنوید.

مختصری در مورد کرواسی (برگرفته از سایت سفرنوشت)

کشور کرواسی در منطقه بالکان با ۴ میلیون نفر جمعیت و حدود ۵۶ هزار کیلومتر مربع، کمتر از چهار درصد ایران مساحت داره. کرواسی جزوی از کشور قدرتمند یوگسلاوی بود که با فروپاشی اون در سال ۱۹۹۱ به عنوان یک کشور مستقل شناخته شد. در حال حاضر کرواسی با کشورهای اسلوونی، مجارستان، صربستان، بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو مرز زمینی داره و دریای آدریاتیک هم بین کرواسی و ایتالیا فاصله انداخته.

کروات ها علاقه زیادی به مهاجرت دارند و تعداد کروات هایی که خارج از کشورشون زندگی می کنند بیش از چهار میلیون نفره. کرواسی با این جمعیت کمش سالانه پذیرای بیش از بیست میلیون گردشگر از سراسر دنیا هست. بعد از پخش سریال بازی تاج و تخت که قسمت عمده ش در کرواسی فیلمبرداری شده، محبوبیت کرواسی بیشتر هم شد. کرواسی با بیش از شش هزار کیلومتر خطی ساحلی در دریای آدریاتیک و همینطور بیش از ۱۲۰۰ جزیره، یک مقصد عالی در تابستان محسوب می شه. علاوه بر دریا و ساحل، کوهستان های زیبایی برای پیماش هم داره. هشت پارک ملی، یازده تا پارک طبیعی و ده تا اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو نشون میده چرا این همه گردشگر به دیدن کرواسی میره.

واحد پول کرواسی کونا هست ولی خیلی جاها یورو قبول می کنند. برای تبدیل به کونا، یورو یکم بهتر از دلاره. من در سفرنامه قیمت ها رو به یورو می گم که ملموس تر باشه. هر یورو ۷.۵ کونا هست.

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !