خانه / حیات وحش / اخبار از پروژه یوز

اخبار از پروژه یوز

زنده گیری 2 قلاده یوزپلنگ و یک قلاده پلنگ در بافق یزد در کمتر از 30 ساعت

آرش قدوسی مدیر بخش حیات وحش انجمن طرح سرزمین و کارشناس پروژه یوزپلنگ آسیایی:
جدیدترین اقدام پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی ( C.A.C.P ) مبنی بر زنده گیری و نصب گردن بندهای ردیابی در منطقه حفاظت شده کوه بافق در حال اجراست. اولین دستاورد این پروژه که با همکاری UNDP و سازمان غیر دولتی WCS در حال انجام است زنده گیری 2 قلاده یوزپلنگ و 1 قلاده پلنگ و نصب گردن بندهای ردیابی است.

یافتن منطقه مورد مطالعه:

منطقه حفاظت شده کوه بافق با 88527 هکتار وسعت در جنوب شرقی شهر یزد، یکی از پنج زیستگاه اصلی یوزپلنگ آسیایی است که در چهارسال اخیر تحت پوشش پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی قرار گرفته است. حضور یوزپلنگ و پلنگ با نصب دوربینهای تله ای (Camera Trap (در این منطقه همواره تایید گشته است. به دنبال مشاهده یوزپلنگ توسط رییس بخش گوشتخواران WCS دکتر لوک هانتر (Dr.Luke Hunter ) در اولین بازدید وی از ایران در این منطقه، اولین پایگاه زنده گیری در دره اشکفت بافق انتخاب شد.

• یافتن نقاط تله گذاری:

دره اشکفت بعنوان یکی از مهمترین گذرگاههای یوزپلنگ انتخاب و با کمک محیط بان علی خواجه ای و گای بالم ( Guy Balme ) از متخصصان WCS در زنده گیری گربه سانان بزرگ ( از آفریقای جنوبی ) تله های پاگیر نصب شدند.

نقاط تله گذاری عموما در مناطقی که گوشتخواران بزرگ برای تعیین قلمرو دائما سرکشی می کنند متمرکز شد. این نقاط در منطقه ای همچون بافق، عموما درختان کهنسال هستند.

• نصب تله ها:

تله ها از ساختار ساده ولی ایمن برخوردارند که تاکنون به کرات در پروژه های مشابه در کشورهای مختلف آزمایش شده اند.

این تله ها مجهز به فرستنده های رادیویی هستند که در صورت فعال شدن امواج متفاوتی ارسال می کنند. با ایجاد موانع و ساختار های طبیعی حیوانات مورد نظر مستقیما به داخل تله هدایت میشوند.

• کسب اطلاعاتی از وضعیت تله ها:

با استقرار دو ایستگاه در ابتدا و انتهای دره وضعیت تله ها هر دو ساعت یکبار توسط اعضا بررسی میگردد. انتخاب فواصل دو ساعته برای اینکار تنها برای بالا بردن ضریب امنیت سلامت حیوان گرفتار شده است.

• بیهوشی، نصب گردن بند، بیومتری و نمونه گیری:

پس از اطلاع از حضور حیوان در تله، کارشناسان در کمترین زمان در محل حاضر شده و اقدام به بیهوش کردن از طریق پرتاب دارت می نمایند.

پس از بیهوشی کامل تمام اقدامات یاد شده در پروتکل تنظیم شده مبنی بر نصب گردنبندردیابی، بیومتری، نمونه گیری خون و بافت و همچنین مراحل بازیابی صورت میگیرد. گردنبندهایی که برای یوزپلنگ و پلنگ استفاده میشود شامل GPS، فرستنده VHF و جداکننده خودکار هستند.

سر آمدن انتظار

ساعت 16:00 روز 07/12/1385 پس از نوزده روز انتظار در روزهای گرم و طاقت فرسا و شبهای سرد و یخبندان و پس از یک سیل غافلگیر کننده امواج نشان دهنده حضور جانداری در تله بود. پس از رسیدن به مکان تله اولین یوزپلنگ به تله افتاد. مراحل اجرایی از ساعت 17:30 تا 20:30 به طول انجامید. که با به هوش آمدن و بازگشت به وحش حیوان خاتمه یافت. این یوزپلنگ مانا (M1) نام گرفت.

ساعت 01:30 بامداد 08/12/1385 دومین یوزپلنگ در تله پاگیر گرفتار شد و روند بیهوشی و نصب گردنبند و رها سازی در شبی بسیار سرد صورت گرفت.

زنده گیری هر دو یوزپلنگ توسط اعضاء ایستگاه یک شامل: گای بالم (Guy Balme) ، آرش قدوسی (مدیر بخش حیات وحش انجمن طرح سرزمین ) و دکتر کامران کشیری صورت گرفت.

ساعت 20:30 شب 08/12/1385 دوباره سیگنالی به گوش رسید این بار یک قلاده پلنگ در تله همان گروه گرفتار آمده بود. با پیوستن اعضای گروه دو شامل: مهندس هومن جوکار، دکتر کریس والترز ( Dr. Chris Walzer) و دکتر نادیا روبرت (Dr. Nadia Robert) و مهندس سپیده کاشانی روند بیهوشی و نصب گردنبند و بازیابی انجام گرفت.

لازم بذکر است این فعالیت کماکان ادامه د ارد

گای بالم در حال آماده سازی گردن بند ردیابی
گای بالم در حال آماده سازی گردن بند ردیابی

گای بالم و آرش قدوسی بعد از انجام مراحل پروتکل
گای بالم و آرش قدوسی بعد از انجام مراحل پروتکل

تیم در حال انجام بیومتری پلنگ
تیم در حال انجام بیومتری پلنگ

دکتر والتزر در حال آماده سازی داروی بیهوشی
دکتر والتزر در حال آماده سازی داروی بیهوشی

نصب ایمپلنت بر روی پلنگ
نصب ایمپلنت بر روی پلنگ

کف دست یوزپلنگ آسیایی
کف دست یوزپلنگ آسیایی

کف پای یوزپلنگ
کف پای یوزپلنگ

منبع : انجمن طرح سرزمین  www.plan4land.org

Share

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !