خانه / توریسم ورزشی / گزارش کوهپیمایی شهمیرزاد به بهشهر

گزارش کوهپیمایی شهمیرزاد به بهشهر

گزارش  کوهپیمایی  شهمیرزاد  به  بهشهر

 جمعه 13 خرداد        

  ساعت4 صبح ازمقابل فرهنگسرا راهی شهمیرزاد می شویم _ در راه همه از خاطرات کوهپیمایی های سال های گذشته از مسیر های  گرمابدر _  سی سنگان، گرمابدر _ علمده و… صحبت می کنند. ساعت30/10 به دوراهی تلما _ اورست می رسیم  و به سوی روستای اورست می رویم . تمامی راه آسفالت است. ساعت11صبح به روستای کوهک و سپس در ساعت 15/11به روستای اورست _ مبداء حرکت _ می رسیم. بعد از تقسیم وسایل گروهی به سوی معدن حرکت می کنیم. بعد از گذشته 20 دقیقه به معدن می رسیم و سپس به سمت ملک چشمه راهی می شویم. راه کاملا” مشخص است. در ساعت 25/12به چشمه ی ملک چشمه می رسیم تا ساعت2 برای صرف ناهار در کنار چشمه می مانیم _ از چشمه به سمت شمال شیب تندی را بالا می رویم و سپس کمی به سمت چپ به داخل درختان راه را تغییر می دهیم ، مسیر پاکوب و بسیار مشخص است _ نگاهی به آسمان می اندازیم _ ابرهای باران زای رعد و برقی (کومولینبوس (CB در آسمان آبی در حال گسترش و رشد می باشند. بعد از گشت 5/1ساعت از چشمه به تک درختی می رسیم بسیار زیبا و سبز ،کمی در کنارش می نشینیم و به مناظر زیبای  اطراف می نگریم  ، اما باید هرچه سریع تر حرکت کنیم  برای رسیدن به روستای زرم باید ارتفاع کم کنیم و یالی  جنگلی را پایین برویم تا به رودخانه شیخ علی تنگه  برسیم و بعد شیب تند مقابل که تقریبا” با درختان انبوه پوشیده شده است را بالا برویم و پشت آن شیب،روستای زرم است . درساعت15/5 بعد از ظهر در کنار رودخانه هستیم . اما تا دقا یقی دیگر بارش شدید باران شروع خواهد شد؛ بنابراین با توجه به شیب زیاد و ذکر این مهم که باید ارتفاع بگیریم و احتمالا رعد و برق هم داریم، سرپرستی تیم تصمیم می گیرد که امشب را  در روستای چناربن بگذرانیم ،این تصمیم مسیر امروزمان را آسانتر می کند چون اگر مسیر کنار رودخانه ،که راهی پاکوب و مشخص است را ادامه بدهیم تا 5/2 ساعت دیگر باید به روستای چناربن برسیم (به علت پوشش گیاهی مناسب و انبوه در کنار رودخانه احتمال سیلاب در آنجا کمتر است ) بنابراین راهی چناربن می شویم . بارش شدید باران شروع می شود و تمامی آب رودخانه را گل آلود می کند  _ صدای غرش رعد و برق در آسمان لحظه ای قطع نمی شود _ سرانجام بعد از 2 ساعت بارش شدید در ساعت 8 شب وارد روستا می شویم _ اهالی آنقدر مهمان نواز هستند که فورا” ما را به سمت مدرسه ی روستا راهنمایی می کنند تا تمامی لباس ها ی مان که خیس شده اند را خشک کنیم و با این لطف اهالی روستا نیازی به بر پایی چادر نیست .

شنبه 14 خرداد

   9 صبح از روستای چناربن حرکت خود را آغاز می کنیم . با این که روز اول ، برنامه به علت باران بسیار شدید تغییر کرده است و به جای روستای زرم به روستای چناربن آمده ایم قصد داریم که شب مانی دوم را طبق برنامه در روستای کلا ، کنار دریاچه بگذرانیم   .

بنابراین هیچ وقتی برای از دست دادن نداریم ،به سمت روستای برما حرکت می کنیم . در داخل جنگل انبوه مسیر باز هم مشخص است ،البته در ابتدا برای وارد شدن به مسیر باید شیب تندی را بالا برویم و داخل مسیر بشویم . ساعت 10/11 در داخل جنگل به یک دو راهی می رسیم که سمت راست را انتخاب می کنیم و ساعت 30/12 در روستای برما کوله های مان را برای 10 دقیقه ای به زمین می گذاریم .

از روستای برما به سمت روستای نوده حرکت می کنیم ، بعد از 40دقیقه مکان مناسبی برای صرف ناهار پیدا می کنیم (البته چشمه ای وجود ندارد )در ساعت 4 بعد از ظهر به روستای نوده می رسیم ،30 دقیقه ای برای استراحت در حسینیه ی روستا سپری می کنیم وبا پیر مرد روستایی که بسیار مهمان نواز هم است گپی می زنیم ، سپس به سوی روستای کلا حرکت می کنیم بعد از 40 دقیقه به یک درخت گردو بسیار زیبا می رسیم که زیبایی آن در مه ای که منطقه را فرا گرفته چندین برابر می شود .

  20 متر بعد از درخت گردو یک دو راهی وجود دارد، راهی که به سمت بالا می رود را پی می گریم تا در ساعت 45/5 به روستای زنگت بالا برسیم و از آنجا مسیر خاکی را تا رسیدن به روستای کلا ادامه می دهیم 20دقیقه قبل از روستای در سمت پایین جاده یک دریاچه زیبا وجود دارد . اما با وجود مه بسیار شدیدی که در منطقه حکم فرماست فقط به کمک GPS موقعیت دریاچه را متوجه می شویم و یک ساعتی را در یک کنار آن تا ساعت8 شب می گذرانیم و به علت خیس بودن اطراف دریاچه از شدت رطوبت هوا، تصمیم گرفته می شود شب را در روستای کلا که با دریاچه20 دقیقه اختلاف دارد بگذرانیم .

ساعت 20/8 وارد روستا می شویم و شب را در منزل یکی از اهالی می گذراند.

یکشنبه 15 خرداد

 

       ساعت30/8 صبح از روستای کلا حرکت می کنیم و به سمت روستای لمرد رهسپار  می شویم . باید کمی از مسیر را به سمت دریاچه برگردیم تا بتوانیم به سمت روستای لمرد برویم . بعد از بالا رفتن از یک شیب تند که تقریبا” پر از گیاه و درختچه است . در کنار تیرهای برق وارد مسیر خاکی ماشین رویی می شویم ؛ که به سمت سابق محله می رود .ساعت11صبح به دو راهی سابق محله می رسیم . سمت چپ ما روستای سابق محله که از آنجا می توان به سمت  روستای  لمرد رفت قرار داد _ ولی از آنجایی که قبلا” این مسیر را رفته ایم  _  تصمیم  گرفته  می شود  مسیر جاده  را  ادامه دهیم تا  به روستای بیشه بنه برسیم . در ساعت 7شب به آنجا می رسیم . در همان لحظه یک مزدا که می خواهد به سمت  شهر  گلوگاه  برود  هم،  آنجاست ، لطف می کند ما را همان  شب  به  گلوگاه می برد . بنا براین شب را در ساحل گلوگاه می گذرانیم .(البته هر روز ساعت 8 صبح مینی بوس از روستا به سمت گلوگاه- بهشهر می رود .)

دوشنبه 16 خرداد      

ساعت 30/9 صبح سوار اتوبوس می شویم  و ساعت  5/4 بعد از ظهر به ترمینال شرق  تهران می رسیم .  کوله هایمان را با  یاد تمامی خاطرات این 4 روز بر دوش می گیریم و با یاد ساده زیستی روستایی هایی که در مسیر، ما را مورد لطف قرار داده بودند ساده زیستن را با خود به تهران سوغات می آوریم .

ساعات برنامه                                                   مدت زمان

 

جمعه :

 

              تهران _ اورست                                                    15/7

 

              اورست_ملک چشمه                                           10/1

 

             ملک چشمه_رودخانه ی شیخ علی تنگه                 15/3

 

             رودخانه _ روستای چناربن                                    45/2

 

 

 

  شنبه :

 

            روستای چناربن _ روستای برما                             5/3

 

              روستای برما _ روستای نوده                                5/2

 

              روستای نوده _ روستای زنگت بالا                         5/1         

 

              روستای زنگت بالا _ دریاچه                               10/1

 

              دریاچه _ روستای کلا                                       20 دقیقه     

 

  یکشنبه :

 

            روستای کلا _ دوراهی سابق محله                         5/2

 

            دوراهی سابق محله _ بیشه بنه                             5

 

نکات ضروری

  1. به جزء چشمه ی ملکچشمه، چشمه قابل اعتمادی در مسیر وجود ندارد ؛ بنابراین در هر روستا آب را تأمین نمایید.
  1. به جزء روستای چناربن و نوده ،بقیه روستاها حالت متروکه ای دارند بنابراین به جز نان و ماست غذای خاصی را نمی توانتهیه کرد .
  1. اهالی منطقه بسیار مهمان نواز هستند و در هر روستا حسینیه ای وجود دارد ؛ بنابراین می توان برنامه را طوری تنظیم کرد که هر شب در یک روستا اقامت داشته باشید و احتیاج به چادر نیست .
  1. داشتن GPSدر این برنامه بسیار مفید خواهد بود .البته به شرطی که نقاط مورد نیاز مثل روستاها را قبلا”از روی نقشه توپو گرافی استخراج کرده و بهGPS   داده شده باشد.
  1. به هیچ عنوان به پانچوهای ایرانی اعتماد نکنید چون کاری به جز جذب باران نخواهند کرد !!!!! بنابراین تمامی وسایل خصوصا” کیسه خواب خود را درون پلاستیک پیچیده و در درون کوله پشتی بگذارید.
  1. به همراه داشتن نقشهمسیر الزامی است .
  1. برای عبور از رودخانه شیخ علی تنگه در این ماه هیچ مشکلی وجود ندارد.

نگارش یافته توسط هادی گل محمدی    

semnan-behshahr

Share

نظرات بسته اند

برو بالا !