خانه / قوانین سفر

قوانین سفر

1

در راستای بهینه شدن برگزاری سفرهای کانون گردشگران جوان ایران ، مقررات زیر در مورد سفر های کانون اعلام می گردد. لازم است همه همسفران (عضو یا غیر عضو) و همچنین مسوول سفر و همکاران وی این موارد را رعایت نمایند. در صورتی که این مقررات به نحوی اجرا نگردند، کانون مختار است با تشکیل کمیته ای در خصوص ممانعت از انجام سفر و قطع عضویت فرد خاطی تصمیمات لازم را بگیرد. این مقررات در سه ماده تهیه شده است.

ماده ۱ – در راستای گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست افرادی که در سفر شرکت می کنند باید به گونه ای رفتار نمایند تا طبیعت و فرهنگ منطقه ای که از آن بازدید صورت می گیرد و همچنین مسیر سفر تا حد امکان دست نخورده باقی بماند و تا حد امکان به بهتر شدن وضعیت آن کمک شود.

تبصره ۱-۱-  کلیه مسایل زیست محیطی رعایت  شود.  (ازقبیل:  جلوگیری از آلوده ساختن طبیعت ، جمع آوری تمام زباله های ایجاد شده در طول سفر و دفع مناسب آن ، عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف تا حد امکان)

تبصره ۱-۲- به آداب ، رسوم، اندیشه ها و آئین ساکنان محلی وهمسفران احترام گذاشته شده و از رفتارهایی که با ساختار فرهنگی منطقه و اکثر همسفران همخوانی ندارد، پرهیز شود. رفتار  همسفران با یکدیگر و همسفران با افراد محلی و پوشش شخصی افراد نباید به گونه ای باشد که از جانب افراد محلی آزار دهنده و نامناسب تلقی شد.

تبصره ۱-۳- در جهت گسترش فرهنگ سلامت ، مصرف هرگونه دخانیات در منظر افراد محلی و در مکان های عمومی نظیر روستاها، قهوه خانه ها ، پارک ها ، معابر عمومی،وسایل نقلیه عمومی و همچنین کلیه مکانهای سربسته ممنوع است.

تبصره ۱-۴-  بدیهی است که رعایت سایر قوانین جاری مملکت الزامی است.

ماده ۲ – همسفران می بایست به حقوق فردی و جمعی دیگر همسفران احترام بگذارند و همکاری لازم را با مسؤول سفر انجام دهند.

تبصره ۲-۱- رفتار افراد به گونه ای نباشد که باعث آزار دادن افراد دیگر شود. عدم ایجاد مزاحمت سمعی و بصری برای دیگران به خصوص در ساعات خاموشی و استراحت الزامی است.

تبصره ۲-۲- کارهای فردی به موقع انجام شود و افراد در ساعات مقرر و در مکانهای اعلام شده  حاضر شوند.

تبصره ۲-۳- افراد با مسؤول سفر همکاری نموده و در انجام فعالیت های عمومی مسؤولیت قبول کنند. هر کس سهمی از انجام فعالیت های گروهی نظیر حمل اثاثیه ، خرید، تهیه غذاهای عمومی ،‌ نظافت و کمک به دیگران را در مواقع اضطراری  بر عهده بگیرد.

تبصره ۲-۴- هزینه های اعلام شده به موقع پرداخت شود.

تبصره ۲-۶- در مواقع بحرانی از ایجاد تنش در گروه و انتقال آن به مسؤول سفر خودداری شود. در این مواقع کلیه تصمیمات مسؤول سفر می بایست بدون شرط انجام شود.

تبصره ۲-۷- چنانچه به دلایلی اجرای برنامه زودتر از زمان تعیین شده انجام شود، اعضا موظف هستند که طبق نظر مسؤول گروه ، برنامه را در زمان تعیین شده اولیه به پایان برسانند و خروج از سفر مجاز نیست.

تبصره ۲-۸- کلیه همسفران مجازند پیشنهادها و انتقادهای خود را شخصا به مسوول سفر در میان بگذارند. بدیهی است مسوول سفر موظف است در موقع مناسب پیشنهادهای مطرح شده را دریافت نموده و در صورت مفید بودن آن (با توجه به برنامه سفر) به آنها عمل کند. در صورتی که مسوول سفر پیشنهاد مطرح شده را مغایر با برنامه سفر تشخیص دهد، فرد پیشنهاد دهنده یا انتقاد کننده مجاز نیست با پافشاری بر روی پیشنهاد یا با بیان کردن آن بین سایر همسفران،  آرامش مسوول سفر و همراهان  را در راستای انجام وظایف خود برهم زند.

تبصره ۲-۹- تهیه گزارش از سفر با هماهنگی با کانون انجام می شود و در صورت موافقت کانون با ذکر نام کانون می تواند مورد استفاده نشریات یا مجلات دیگر قرار گیرد.

ماده ۳- وظایف و اختیارات مسؤول سفر و همکاران وی به شرح زیر است:

تبصره ۳-۱– مسوول سفر نماینده تام الاختیار کانون در سفرها محسوب می شود. لذا تمامی مذاکرات گروه با افراد مسوول محلی توسط ایشان یا همکاران وی انجام می شود.

تبصره ۳-۲- مسؤول سفر که از طرف کانون معرفی می شود، می تواند همکارانی را برای خود انتخاب نماید. همکاری با همکاران مسؤول سفر مانند همکاری با خود وی تلقی می گردد.

تبصره ۳-۳- مسؤول سفر باید برنامه ریزی مناسبی را قبل از سفر ارائه دهد. جزئیات سفر از جمله مسیر سفر، وسیله آمد و شد، مکانهایی که از آن بازدید می شود، برنامه ریزی زمانی بازدید ها،‌ ساعت و زمان شروع و خاتمه سفر ، وسایل لازم برای سفر، حدود هزینه سفر و میزان دشواری برنامه در هنگام اعلام برنامه مشخص گردد. بدیهی است مسوول سفر در محاسبه زمان اجرای  دقیق برنامه  باید مدتی را جهت موارد پیش بینی نشده در سفر محاسبه و به زمان سفر بیافزاید.  برای برنامه های دو روزه و بیشتر حداقل ده روز و برای سفرهای یک روزه حداقل ۳ روز  مانده به سفر، اعلام عمومی از طریق سایت و کانال تلگرامن کانون انجام شود.

تبصره ۳-۴- در صورتیکه در سفر شرایط پیش بینی نشده ای حاصل شود و یا امکان عملی انجام بعضی از بخش ها مقدور نگردد، مسؤول سفر به صلاح دید خود می تواند قسمتی از سفر را حذف نماید.

تبصره ۳-۵- در صورتیکه در طول سفر شرایط برای برخی بازدید های برنامه ریزی نشده بوجود آید، مسؤول سفر می تواند آن را به برنامه اضافه نماید به شرط اینکه در هزینه ، دشواری و زمان خاتمه سفر تغییری حاصل نشود.

در حالتیکه در زمان خاتمه سفر بیش از۳ ساعت و یا در هزینه بیش از ۲۵% هزینه اولیه اعلام شده تغییر حاصل شود، تغییر برنامه به رأی گیری گذاشته می شود و لازم است که اتفاق آراء کلیه همسفران برای اجرای آن وجود داشته باشد.

تبصره ۳-۶– جلسه نقد سفر در پایان هرسفر تشکیل خواهد شد و مسوول سفر موظف است صورت جلسه مذکور را حداکثر ۳ روز بعد از سفر به هیات مدیره کانون ارسال کند.

تبصره ۳-۷–  مقررات سفر در سایت اینترنتی کانون قرار می گیرد. با این وجود مسوول سفر می بایست در ابتدای سفر مقررات را در اختیار کسانی که برای اولین بار است همراه کانون سفر می نمایند قراردهد.

ماده ۴ – کانون تمام تلاش خود را جهت ایمن برگزار شدن سفرها انجام می دهد. اما تمامی افرادی که در فعالیتهای گروهی کانون از قبیل سفرها شرکت می کنند باید توجه داشته باشند که کانون مسوولیت جانی و مالی ایشان را به هیچ عنوان قبول نمی کند.

 تبصره ۴-۱ –  حفظ اموال شخصی به عهده همسفران می باشد. در صورت گم شدن وسایل گرانبهای همسفران، زمان محدودی برای پیدا شدن آن از سوی مسوول گروه اعلام می شود که در صورت پیدا نشدن در آن زمان ، گروه نمی تواند زمان دیگری را برای آن صرف نماید.

 تبصره ۴-۲–  کانون با انجام قرارداد با شرکت های بیمه ، همسفران را در طول سفر بیمه می نماید. مفاد قرارداد و تعهدات مطابق مقررات شرکت بیمه گر است و در صورت وقوع حادثه ، بیمه شونده باید در زمان اعلام شده به بیمه گر مراجعه نموده و پیگیری امور مربوط به آن به عهده بیمه شونده (همسفر) خواهد بود. به منظور استفاده از حق بیمه همسفران باید نام و مشخصات خود را چهار روز قبل از سفر به مسوول (و یا شخصی که از طرف کانون مشخص می شود) اعلام نمایند ، در غیر این صورت نام آنها در لیست قرار نخواهد گرفت.

Share

نظرات بسته اند

برو بالا !