خانه / گیاهان / سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغ    Lilium ledebourii

منبع : کتاب طبیعت – شماره 1

سوسن چلچراغ یک گونه یونیک ، با ارزش و دارای شهرت ملی و جهانی است . این گل برای مردم زیاد شناخته شده نیست و شاید باشند کسانی که هنوز نام این گل زیبا و با شکوه را نشنیده باشند . این سوسن خودرو واقعا مانند چلچراغی در میان گل ها می درخشد.می گویند گل جواب سپاس خورشید است ، در این صورت می توان این گل را نه تنها جواب سلام بلکه نهایت سپاس از خورشید دانست. سوسن در ادبیات سرزمین ما نمادی از هزار و یک رمز و راز است . گویی این گل بی همتا از اسرار نهان همه موجودات با خبر است و گلبرگ های سپید و سر به زیر آن که فروتنانه به زمین چشم دوخته اند، احساس و آگاهی این گل زیبا را از روابط ظریف بین زیستمندان به رخ می کشند، به قول مولانا:
سوسن زبان گشاده و گفته به گوش سرو
اسرار عشق بلبل و حسن خصال گل

260px-lilium_ledebourii_3

مشخصات عمومی

پیاز گیاه دارای فلسهای زیادی است و غلاف ندارد، ساقه آن گل دار است و در خوشه انتهایی دارای گلهای بسیاری است .کاسبرگ ها آزاد اند و در انتها دارای شیارهای شهدی هستند. میوه آن کپسولی است که دانه های زیاد، صاف و قهوه ای دا رد.جنس لیلیوم حدود 80 گونه دارد که فقط یک گونه آن در ایران موجود است .بسیاری از گونه های لیلیوم به ویژه چینی و ژاپنی آن  و هیبرید آن از گیاهان معمول در باغ ها هستند.

لیلیوم لدبوری

سوسن چلچراغ 5/0 تا 5/1 متر طول دارد. گونه ایرانی آن در زیبایی شهرت به سزایی دارد و نمونه هایی از آن یافت شده اند که تا 15 گل داشته اند، گرچه معمولا این گیاه 4 تا 10 گل دارد. ظول گلبرگ ها حدودا به 7 سانتی متر می رسد. تا کنون فقط در یک محل از ایران ( شرق گیلان) روستای داماش دیده شده است و در خارج از ایران در جمهوری آذربایجان در نزدیکی لنکران نیز مشاهده شده است. در زیستگاه این گیاه در گیلان که اکنون در حفاظت است ، حدود 2000 نمونه در مساحت اندکی از یک جنگل مخروبه ساحلی وجود دارد که در اطراف دهکده ای در ارتفاع حدود 1700 تا 1900 متری واقع شده است.

400px-lilium_ledebourii_2

رویشگاه

رویشگاه آن قریه داماش در بخش عمارلو از توابع رودبار قرار دارد که در 44 دقیقه و 36 درجه شمالی و 48 دقیقه و 49 درجه  طول شرقی در ارتفاع 2000 متر از سطح دریا واقع شده است . وسعت رویشگاه این گونه بی همتا 5700 متر مربع است . گستره رویشی این گونه منطقه ای است جنگلی از نوع هیرکانی . این گونه در اشکوب پایین جنگاهای باز راش می روسد. در رویشگاه این گونه متوان انواع درختان بارزاجتماعات هیرکانی تخریب شده را مشاهده نمودو ولیک ، ازگیل ، گردو و نسترن خودرو از جمله این گیاهان هستند. کف پوش جنگل از گونه هایی مانند آقطی ، سرخس ، آلاله ، پنیرک ، توت فرنگی ، مرغ و شبدر پوشیده شده است . با این همه سوسن چلچراغ زیبایی و چیرگی خود را در این مجموعه به رخ همه می کشد.

Share

نظرات بسته اند

برو بالا !