خانه / جاذبه های طبیعی / دشت ارژن، انگورونگورو کوچک

دشت ارژن، انگورونگورو کوچک

دشت ارژن، انگورونگورو  کوچک

دشت ارژن در پنجاه کیلومتری غرب شیراز و در میان کوههای زاگرس قرار دارد. دشت ارژن از مناطق حفاظت شده در استان فارس است  که به سبب وجود تعدادی گوزن زرد که حدود 10 سال قبل از دشت ناز ساری به منطقه میان کتل در این منطقه حفاظت شده منتقل شدند معروف است.

arjan-m3

در سفری که به دریاچه پریشان داشتیم علاوه بر اینکه این دریاچه را به سبب کم آبی بسیار پریشان دیدیم، در مسیر بازگشت به شیراز از جاده جدیدالاحداث کازرون به شیراز که از دشت برم و سپس دشت ارژن می گذرد، گذر کردیم. گردنه ای کوهستانی بین دشت برم و دشت ارژن وجود دارد که هنگامی که بر فراز آن قرار بگیریم، با چشم اندازی  بسیار شگفت آوری به دشت ارژن مواجه می شویم. شگفت آور از این نظر که شباهت عجیبی به منطقه حفاظت شده انگورونگورو (Ngorongoro)در تانزانیا دارد.

tanzania870921af (10)

tanzania870921af (30)

انگورونگورو منطقه ای ویژه در جهان است که بیشترین تراکم  جانوران وحشی در آن وجود دارد. این منطقه در حقیقت دهانه ای بزرگ از آتشفشانی خاموش به قطر حدود بیست کیلومتر است و بیش از سی هزار راس از حیوانات مختلف مثل شیر، کرگدن، گوزن، گراز، پلنگ، اسب آبی، گورخر، گاومیش، فیل، کفتار، و بسیاری دیگر از پستانداران و پرندگان در آن به شکل دائم زندگی می کنند. دیواره داخلی این آتشفشان خاموش از درختان جنگلی برگ پهن و متراکم  پوشیده شده که  محل مناسبی برای گونه هایی از حیوانات است که در جنگل زندگی می کنند و در داخل این آتشفشان خاموش زمینی هموار و چمنزار به همراه دریاچه ای زیبا با آبگیرهای متعدد برای زیست جانوران آبزی وجود دارد. این باغ وحش عظیم طبیعی به شدت توسط دولت تانزانیا و مجامع جهانی( در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد) محافظت می شود، طوری که برای بازدید از این منطقه نفری پنجاه دلار از بازدیدکنندگان دریافت می شود و ورود و خروج از این منطقه تابع قوانین سفت و سختی است. برای مثال بازدیدکنندگان اجازه دارند از ساعت 6 صبح وارد منطقه شوند و موظف هستند قبل از ساعت 6 بعد از ظهر از درب خروجی خارج شوند والا مبالغ هنگفتی جریمه خواهند شد. افراد بومی که در اطراف این منطقه زندگی می کنند به هیچ وجه اجازه ورود به داخل کاسه آتشفشان را ندارند و قوانین دیگری که به حفظ این منطقه کمک بسیار کرده است.

tanzania870921af (215)

tanzania870921af (65)

دشت ارژن همچون انگورونگورو توسط کوهستانی با ارتفاع کم احاطه شده است. دریاچه ای با آب شیرین در میان آن قرار دارد و علفزار مناسبی که در حال حاضر تبدیل به کشتزار شده است دشت را پوشانده است.

1972022

1972142

کوههای اطراف هم،  منطقه ای جنگلی با خصوصیات جنگلهای زاگرسی را دارد و محل بسیار مناسبی برای زندگی پستاندارانی است که با شرایط کوهستانی خو گرفته اند. در حال حاضر جز تعداد معدودی گراز و پستانداران کوچک و همچنین پرندگان آبزی و آب کنارزی و تعدادی از خزندگان، به ظاهر جانور دیگری را در این منطقه نمی بینیم. احتمالا در ارتفاعات تعداد معدودی کل وبز و میش و پلنگ نیز وجود دارد. در منطقه مجاور نیز سیصد هکتار را فنس کشی کرده اند و حدود چهل و پنج گوزن زرد در آن زندگی می کنند. به سبب شرایط ویژه ای که این محل دارد، در دهه پنجاه پس از مطالعات مفصل، بسیاری از زمین های این منطقه توسط سازمان حفاظت محیط زیست خریداری شد. قرار بود تمامی منطقه دشت ارژن و ارتفاعات مشرف به آن فنس کشی شود تا پس از رها سازی تعداد مناسبی گوزن، کل و بز، گراز و افزایش تعداد این حیوانات زمینه لازم برای انتقال تعدادی از شیرهای ایرانی که در منطقه ” گیر” در هندوستان زندگی می کنند، فراهم شود. مذاکرات اولیه با دولت هندوستان نیز برای خرید و انتقال شیر صورت گرفت ولی به دلایلی این طرح اجرا نشد. به هرحال ایده انتقال شیر ایرانی همچنان وجود داشت تا اینکه با افتتاح جاده کازرون-شیراز از میان دشت ارژن و بازگشت کشاورزان به دشت ارژن امیدها به نا امیدی گروید. متاسفانه با استفاده نابخردانه از این منطقه ویژه، علاوه بر اینکه احتمال بازگشت شیر ایرانی که نماد قدرت و شجاعت در ایران باستان بوده است به صفر نزدیک می شود، دریاچه داخل دشت نیز به سبب حفر چاههای متعدد تقریبا خشک شده و جمعیت محدود پرندگان و حیات  این دشت را در خطر نابودی قرار داده است.

افشین ایران پور

iranpour@kanoonirangardan.ir

1972182

3449973

Share

نظرات بسته اند

برو بالا !