خانه / گزارش سفر به سایر کشورها / سال95 / گزارش سفر به سوییس- کشور دریاچه و تونل
گزارش سفر به سوییس- کشور دریاچه و تونل

گزارش سفر به سوییس- کشور دریاچه و تونل

گزارش سفر به سوییس- کشور دریاچه و تونل

 Swiss01

 

اگر از هر کدام از ما بپرسند که با شنیدن نام سوییس به یاد چه می افتید شاید برخی بگویند ساعت مچی، بعضی شکلات نستله و برخی دیگر هم بانک پولدارها.

سفر به سوییس، شاید سفری متفاوت در کشورهای اروپایی باشد که تجربه اش برای جهانگردان خالی از لطف نیست. برای اینکه کمی با سوییس بیشتر آشنا شوید، بهتر دیدم اطلاعاتی را عینا از ویکی پدیا قبل از شروع روایت سفر بیاورم.

“سوئیس (آلمانی: Schweiz، فرانسه: Suisse، ایتالیایی: Svizzera) با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس (به لاتین: Confoederatio Helvetica)، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است.

این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت(کمی بیشتر از استان خراسان رضوی) و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد(کمی کوچکتر از استان آذربایجان شرقی). سوئیس کشوری است به صورت جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند.

پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفر از بالاترین‌ها در جهان است.

سوئیس کشوری چندزبانه است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند.

سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است، به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است. این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپای سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد.

تاریخ: سلت‌ها اولین ساکنان سوئیس بودند. تیره‌ای از این قوم که هلوتیا (Helvetia) نام دارند پیش از تسلط رومیان بر سوئیس، در کوهستان‌های ژورا و آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیدند. هلوتیا در سال ۵۸ پیش از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراتور روم درآمد. در قرن پنجم میلادی ژرمن‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند. ژرمن‌ها و اقوام بورگون (Burgun) و فرانک جامعه‌ای مستقل تشکیل دادند. آنها در سال ۶۳۹ میلادی دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نامیده شد. در سدهٔ نهم بین سوابیا (Swabia) و بورگوندی‌ها (Burgundians) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراتوری مقدس روم وحدت پیدا کردند. حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ و حکمرانان محلی تقسیم شد. در سال ۱۲۹۱ سه منطقهٔ آوری (Uri)و شویتس(Schwyz) و اونتروالدن (Unterwalden) اتحادیه‌ای تشکیل دادند که اساس کنفدراسیون سوئیس قرار گرفت.

قانون اساسی سوئیس در ۲۹ مه ۱۸۷۴ تصویب شد و پس از آن اصلاحات زیادی در آن صورت گرفته است. سیستم سیاسی سوئیس مرکب از دموکراسی مستقیم و غیرمستقیم بر مبنای حق حاکمیت مردم و جدایی از قدرت‌ها است. در انتخابات فدرال همهٔ شهروندان بالای ۱۸ سال واجد شرایط رای دادن هستند. مردم سوئیس با فرهنگ سیاسی غنی و پیشرفته و به پشتوانهٔ قانون اساسی و تجربیات گران‌بهای تاریخی این کشور، در فرایندهای قانون‌گذاری و اجرایی، به شیوه‌ای بدیع و فعال مشارکت دارند. بدین‌گونه که برای تصویب شدن یا نشدن قانون‌های خاص، در کشور همه پرسی صورت می‌گیرد. برطبق قانون اساسی اگر دادخواستی حداکثر آرا را کسب کند تصویب خواهد شد.

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است. سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی عضو انجمن تجارت آزاد اروپا(EFTA) است. در سال ۱۹۹۹ میلادی سوئیس با اتحادیه اروپا قرارداد بست و عضو EFTA گردید. به موجب این قرارداد، داد و ستد بین کشورهای عضو اتحادیه با سوئیس آسان تر گشت. بانکداری در سوئیس یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کشور محسوب می‌شود. شرکت‌های بیمه نیز سهم زیادی در اقتصاد سوئیس دارند. دیگر بخش مهم اقتصادی صنعت توریسم است. ژنو و زوریخ جزو شهرهای گردشگرپذیرند. همچنین کوهستان‌های این کشور میزبان گردشگرانی است که برای ورزش‌های برفی به این کشور سفر می‌کنند.”

گزارش سفر به سوییس:

روز نخست، ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ یا ۴/۶/۲۰۱۶ :

من و همسرم به همراه دو پسربچه شیطون دو و شش ساله این سفر را از دبی شروع کردیم. پرواز مستقیم ما از دبی به زوریخ بود. این پرواز شش ساعته و نیم به لطف سرگرمی های داخل هواپیما خسته کننده نبود و در ساعت یک و نیم بعد از ظهر وارد فرودگاه زوریخ شدیم. فرودگاه زوریخ همانطور که انتظار می رود، فرودگاهی مدرن است. مراحل چک کردن پاسپورت و دریافت چمدانها طولی نمی کشد و ما از فرودگاه خارج می شویم. ابتدا برای خرید سیم کارت به فروشگاه داخل فرودگاه مراجعه می کنیم. مدارک مورد نیاز، پاسپورت و ۲۰ فرانک سوییس برای سیم کارت با اعتبار یکماه و ۲ گیگابایت اینترنت است. سپس به باجه ماشینهای کرایه ای رفتیم و اتومبیلی را که از قبل برای سفر رزرو کرده ایم را تحویل گرفتیم. مدارک مورد نیاز: رزرواسیون اتومبیل، گواهینامه بین المللی و اصل گواهینامه ای که در کشور محل اقامت اعتبار دارد، پرداخت کل مبلغ با کارت اعتباری. ما برای این اتومبیل که قابلیت حمل هفت مسافر را داشت، جهت هفت روز مبلغ ۳۸۰ فرانک سوییس پرداختیم. قیمت گازوییل در زمان سفر ما حدودا ۴/۱ فرانک بود. طبق قانون شرکت اجاره اتومبیل، ماشین را با باک پر تحویل می دهند و با باک پر تحویل می گیرند.

با کمک GPS فرودگاه زوریخ را به مقصد محل اقامتمان -در شهرک Ennetburgen که در بیست کیلومتری جنوب Lucerne می باشد-ترک کردیم. از فرودگاه تا آنجا حدود یکساعت راه است. از ابتدای ورود به سوییس کم کم متوجه می شویم که با سایر کشورها متفاوت است. طبعا جاده های بین شهری نیز از این قاعده مستثنی نیست. بسیار مرتب با راهنمای مناسب. استفاده از GPS این حسن را دارد که شما را تا درب منزل راهنمایی می کند و احتمال گم شدن در بزرگراهها را کم می کند. حدود ساعت چهار و نیم بعد از ظهر بود که به Ennetburgen رسیدیم. پسر دایی من منتظرمان بود. زیبایی این منطقه که در کنار دریاچه لوزرن و در منطقه کوهستانی قرار دارد، منظره ای بسیار زیبا را پدید آورده است.

Swiss02

بعد از کمی استراحت تصمیم گرفتیم که در این شهرک قدم بزنیم. آرامش عجیب آن این فکر را به انسان القا می کند که اصلا کسی در اینجا زندگی نمی کند!! ولی با گذر از کنار خانه هایی که بسیارشان به سبک سوییسی و یا بهتر بگم خانه های آلپی ساخته شده است نظرمان عوض می شود چون علاوه بر اتومبیل، در برخی از خانه ها قایق تفریحی نیز وجود دارد.

Swiss03

تقریبا در همه جا محل ویژه ای برای عبور دوچرخه و عابر پیاده وجود دارد. در مدت زمانی که در این کشور بودیم هرگز ندیدم کسی برای عبور از عرض خیابان، خارج از خطوط عابر پیاده عبور کند. رانندگان احترام عجیبی برای پیاده ها قائل هستند. هرگاه فرد پیاده ای به کنار خیابان بیاید تمام رانندگان کاملا می ایستند تا پیاده از عرض خیابان عبور کند و یا نظرش عوض شود و مجددا به پیاده رو برگردد. پیاده ها نیز پس از عبور از خیابان با تکان دادن دست از راننده تشکر می کنند، این فرهنگ حتی در کودکان نیز وجود دارد.

روز دوم:

مقصد نخست برای امروز شهر Bellinzona است که در بزرگراه لوزرن-میلان قرار دارد. این مسیر  ۱۲۶ کیلومتری حدودا یکساعت و نیم زمان نیاز دارد. مناظر اطراف بسیار زیباست چرا که از میان کوههای آلپ عبور می کند. به شکل باورنکردنی از جای جای کوهستان آبشارهای کوتاه و بلندی جاری است. جنگل و مرتع نیز در کنار شماست. این بزرگراه به لطف تونلهای متعدد، شاهراه اصلی اروپا به ایتالیا است و در طول مسیر اتومبیلهای بسیاری را از سایر کشورهای اروپایی می بینید که عازم جنوب اروپا و ایتالیا هستند. تونل Gotthard  با ۱۷ کیلومتر طول یکی از طویلترین و مشهورترین تونلهای جهان است که در این مسیر قرار دارد. در سوییس عوارض جاده ای وجود ندارد اما برای تردد، همه وسایل نقلیه باید برچسبهای مخصوصی  بخرند که بر روی شیشه جلو انومبیل نصب می شود.

شهر Bellizona در منطقه Ticino واقع شده که عمدتا ایتالیایی زبان هستند. این شهر به سبب وجود سه قلعه قدیمی که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارند در لیست میراث جهانی ثبت شده است. دوک میلان نیز از این قلعه ها استفاده می کرده است. این قلعه ها Castelgrande, Castel di Montebello, Castello di Sasso Corbaro نام دارند و در مرکز شهر به همراه کلیسا مرکزی شهر قرار دارند. برای بازدید از این مجموعه ۲ ساعت زمان نیاز است.

Swiss04    Swiss05

بعد از صرف نهار مسیر خود را به سمت شرق ادامه دادیم. گذر از میان مراتع زیبای کوههای آلپ که پوشیده از گلهای رنگارنگ است و گاوهای تنومند آلپی در آنجا مشغول چرا هستند یادآور کارتونهای دوران کودکی ما است.

Swiss06

مقصد بعدی یافتن روستای Filisur است. بعد از ۱۱۰ کیلومتر و حدود ۱:۴۵ دقیقه به روستای کوهستانی Filisurرسیدیم. با کمی پیاده روی پل زیبای خط راه آهن معروف Albula/Bernina را پیدا کردیم.

Swiss07

این مسیر راه آهن قدیمی که از میان کوههای آلپ عبور می کند به سبب پلهای متعدد، دشواری ساخت و مناظر بینظیر به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. http://www.unesco.org/archives/multimedia/?s=films_details&pg=33&id=1093

سپس با عبور از میان دره های عمیق و زیبای کوههای آلپ به شهر Chur رسیدیم و راه خود را به سمت شهر Vaduz که پایتخت کشور کوچک لیختن اشتاین است ادامه دادیم. برای ورود به لیختن اشتاین نیازی به اجازه نامه خاصی ندارید. با عبور از روی پلی که بر روی رودخانه راین احداث شده، وارد لیختن اشتاین می شوید و شاید اگر پرچمهای دو کشور سوییس و لیختن اشتاین در دو سوی پل نباشد هرگز متوجه عبور از مرز نشوید. از روستای Filisur تا Vaduz حدود ۹۰ کیلومتر و یکساعت راه است. شهر Vaduz و همچنین شهر مجاور آن Schaan بسیار کوچک و آرام هستند چند کلیسا کوچک در آنها وجود دارد و نهایتا با اتومبیل کمتر از نیم ساعت می توان کل منطقه را دید و از روی پل دیگری که بر روی رودخانه راین قرار دارد مجددا به کشور سوییس برگشت. لیختن اشتاین از سمت شرق با کشور اتریش هم مرز است.

Swiss08

Swiss09

هوا کم کم داشت تاریک می شد که به دریاچه Walensee رسیدیم. این دریاچه طولی حدود ۱۵ کیلومتر و عرض ۲ کیلومتری دارد کوههای شمال این دریاچه کاملا گویای منطقه است که صفحات تکتونیک قشر کره زمین نمای دو تکه ای را بروی آنها ایجاد کرده است و به همین سبب در لیست میراث طبیعی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. http://www.myswitzerland.com/en-us/unesco-world-heritage-the-castles-of-bellinzona.html

Swiss10

هوا کاملا تاریک شده بود که به منزل برگشتیم.  از Vanduz تا Ennetburgen 150 کیلومتر است که حدود ۲ ساعت برای پیمودن آن زمان نیاز دارید.

روز سوم:

پسردایی من برای امروز ما برنامه ای هیجان انگیز ترتیب داده است. یکی از دوستانش خلبان هواپیماهای سبک است و طبق هماهنگی که با او انجام داده، قرار است پروازی بر فراز کوههای آلپ و مخصوصا یخچالهای دائمی(Glacier) آن منطقه داشته باشیم. حدود ظهر بود که به اتفاق در یکی از فرودگاههای محلی در Sarnen که ۲۰ دقیقه با محل اقامت ما فاصله دارد، حاضر شدیم. لازم است بدانید که در سوییس تعداد زیادی فرودگاه کوچک وجود داره که به نظر از زمان جنگ جهانی باقی مانده و اکنون برای مقاصد تفریحی و همینطور آموزشی استفاده می شود. ما با اتومبیل شخصی وارد باند پروازی شدیم و سپس در نزدیک یک آشیانه هواپیما پارک کردیم. خلبان درب آشیانه را باز کرد و یکی از چند هواپیما را از آشیانه خارج کرد. ابتدا سوختگیری را از پمپ بنزینی که در مجاور آشیانه بود انجام داد و سپس ما سوار هواپیمای چهارنفره تایگر شدیم. هواپیما به آرامی به ابتدای باند رانده شد و پس از یک Take off  سریع از روی باند بلند شد. فرودگاه در نزدیک یک دریاچه قرار داشت و با اوجگیری هواپیما مناظر زیبا بیش از پیش نمود پیدا می کردند.

Swiss11

Swiss12

کم کم قلل بلند آلپ نیز نمایان شدند. ما به سمت آنها راندیم با گذر از کنار قلل Eiger, Monch, Wengen که همگی بالای ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند وارد یخچال Jungfrau شدیم. این منطقه نیز ثبت میراث جهانی شده است. قلل بلند و صخره ای آلپ که بعضی از آنها بسیار صعب العبور هستند در اطراف ما به چشم می خورند. در بعضی مناطق که به کوهها نزدیک می شدیم کوهنوردانی را می دیدیم که در تلاش برای صعود بودند. پرواز ما بیش از یکساعت طول کشید و ما علاوه بر یخچالهای دائمی که بیشتر به رودخانه هایی از یخ شبیه هستند، پروازی هم بر فراز منطقه Interlaken و آبشارهای سحرآمیز آن داشتیم. پرواز با هواپیمای سبک بر فراز آلپ تجربه ای بسیار منحصر به فرد است مخصوصا که من این شانس را هم داشتم تا چند دقیقه ای رانندگی با هواپیما را تجربه کنم. http://www.unesco.org/archives/multimedia/?s=films_details&pg=33&id=1430

Swiss13

Swiss14

Swiss15

پس از بازگشت از این پرواز خاطره انگیز و کمی استراحت در منزل، به سمت شهر لوسرن حرکت کردیم.

در سوییس استفاده از بالابرهای کابلی در مناطق کوهستانی بسیار متداول است و اکثرا به شکل ترنهای کوچکی هستند که بر روی ریل توسط کابل به سمت بالا کشیده می شوند. همچنین تله کابین نیز در برخی مناطق کوهستانی گردشگران را تا نزدیک قلل مرتفع می برند.

لوسرن در کنار دریاچه زیبای لوسرن قرار دارد و از شهرهای زیبای سوییس است. بر روی رودخانه ای که به دریاچه می ریزد (Reuss river)چند پل چوبی بسیار زیبا احداث شده است که با گلهای رنگارنگ تزیین شده است.

Swiss16

رود و دریاچه بسیار آب شفاف و تمیزی دارد. هنگامی که در کنار دریاچه قدم می زنید همواره تعدادی اردک و قو را در نزدیک خود می بینید. پیاده روی در قسمت قدیمی شهر خالی از لطف نیست فقط به این نکته توجه داشته باشید که همه مغازه ها بعد از ساعت ۶ بعدازظهر تعطیل می شوند.

Swiss18

Swiss19

از مکانهای دیدنی شهر می توان به بنای یادبود Lion Monument و همچنین Chaple Bridge نام برد. خرید شکلات از مغازه های شکلات فروشی معروف در لوسرن هم خالی از لطف نیست. حتما شکلاتهای تخته ای را امتحان کنید.

Swiss17

روز چهارم:

صبح به سمت پایتخت کشور سوییس یعنی شهر برن حرکت کردیم. تا برن ۱۳۰ کیلومتر و حدود یکساعت و نیم راه است. با ورود به شهر برن به سمت مرکز شهر که شهر قدیمی برن را شامل می شود، راندیم. شهر قدیم برن نیز در لیست میراث جهانی است. https://www.youtube.com/watch?v=SHZYWEbpye4

خیابان Kramgasse با مغازه هایش و همچنین پرچمهای رنگارنگی که در طول آن آویخته شده است، از زیباترین خیابانهای برن است.

Swiss21

بناهای قدیمی عمدتا در محدوده این خیابان قرار دارند. برج ساعت که به سبب عروسکهایش معروف است  Zytglogge نام دارد. راس هر ساعت عروسکها از داخل برج خارج شده و با نوای موسیقی شروع به حرکت می کنند.

Swiss20

چندین مجسمه نیز در این خیابان وجود دارد. تزیینات بناها و همچنین مغازه ها بسیار جالب است. در طول خیابان، علاوه بر مغازه هایی که همسطح با خیابان قرار دارند، تعدادی نیز در سطحی پایینتر از خیابان هستند که با تعدادی پله به سطح خیابان می رسند. جالب است که درب اصلی این مغازه ها به صورت تقریبا افقی در سطح خیابان قرار دارد.

Swiss23

کلیسای جامع شهر در خیابان مجاور است و قطعا ارزش دیدن را دارد و حدودا نیم ساعت زمان نیاز دارد.

Swiss22

خانه  آلبرت انیشتین که از سال ۱۹۰۵-۱۹۰۳ در آنجا زندگی کرده (ورودیه ۶ فرانک) نیز در این خیابان است.

Swiss24

در انتهای این خیابان، پارک خرسها است که تعدادی خرس در آن نگهداری می شوند. گفته می شود دوک برتولد بعد از ورود به این شهر به سبب اینکه یک خرس آخرین حیوان وحشی بوده که شکار کرده، نام این شهر را Bern به معنی خرس، گذاشت. هم اکنون نیز بر روی پرچم این ایالت تصویر یک خرس نقش بسته است.

در کنار رود Aare که از سه طرف شهر قدیمی را احاطه کرده است بناهای زیبایی ساخته شده است. همچنین این رود در ایام گرم سال محل خوبی برای آبتنی است.

Swiss25

Swiss26

بعد از ظهر به سمت شهر کوچک Le Locle حرکت کردیم این شهر تا برن حدود ۸۰ کیلومتر فاصله دارد که در زمان یکساعت و نیم می توان به آن رسید. مسیر بسیار زیباست و از میان جنگل و دشتهای سبز و همچنین از کنار چندین دریاچه عبور می کند. شهر Le Locle هم در لیست میراث جهانی ثبت شده است. http://www.unesco.org/archives/multimedia/?s=films_details&pg=33&id=1433

اداره پلیس در ساختمانی با طراحی و نقاشی  بسیار زیبا قرار دارد.

Swiss27

این شهر محل تولد ساعت هایی است که اکنون در دست همه ماست. برندهای معروف ساعتهای مچی که ساخت سوییس هستند همگی در این شهر یا حومه آن کارخانه ای دارند. قطعا یکی از دیدنی ترین محلهای این شهر، موزه ساعت آن است.

Swiss28

ورودیه آن ۱۰ فرانک و برای بچه های زیر ۱۰ سال مجانی است. شما علاوه بر دیدن ساعتهای مختلف و آشنایی با روند تکاملی ساعتهای مچی، اطلاعات جالبی نیز درباره ساخت ساعت به دست می آورید. زمان بازدید حدود ۲ ساعت. برای آشنایی بیشتر با این موزه لینک زیر را ببینید. http://www.mhl-monts.ch/en/horaires.php

Swiss29

Swiss30

شهر La Chaux-de-Fonds  در ۱۰ کیلومتری Le Locle قرار دارد و این شهر هم در لیست میراث جهانی است. کلیسا شهر بسیار ساده است و در صورت کمبود وقت می توان از دیدن آن صرف نظر کرد. این شهر محل تولد Le Corbusier آرشیتکت، نقاش، طراح و نویسنده معروف سوییسی- فرانسوی است. بناهایی که این شخص طراحی کرده به سبب نوآوری و نبوغ آن در سال ۲۰۱۶ در لیست میراث جهانی به ثبت رسید. http://www.swissinfo.ch/eng/business/le-corbusier—world-heritage_swiss-came-round-late-to-appreciating-architect/42301408

این بناها علاوه بر سوییس و فرانسه در کشورهایی چون هند، آرژانتین، بلژیک، ژاپن و آلمان قرار دارند. بنای Maison Blanche در این شهر قرار دارد و Le Corbusier این بنا را برای والدینش ساخته بود. http://www.galinsky.com/buildings/chauxdefonds/

Swiss31

مسیر برگشت ما به Ennetburgen که ۱۶۰ کیلومتر بود از شهر Biel/Bienne می گذشت که کارخانه های بزرگ ساعت سازی در آن قرار دارند و بیشتر شهری صنعتی است تا توریستی.

روز پنجم:

به سمت شهر سنت گالن حرکت کردیم. این مسیر ۱۶۰ کیلومتر حدودا ۲ ساعت زمان نیاز دارد. سنت گالن از شهرهای قدیمی، آلمانی زبان و زیبای سوییس است. منطقه مرکزی شهر بافتی قدیمی دارد.

Swiss34

کلیسا جامع شهر که بنای اولیه آن در قرن هشتم میلادی ساخته شده، در این محل قرار گرفته که در لیست میراث جهانی ثبت شده است. http://www.unesco.org/archives/multimedia/?s=films_details&pg=33&id=1426

از نکات جالب این کلیسا نقاشیهای سقفی است که بسیار تیره رنگ است. ورود به این کلیسا رایگان است و برای بازدید از آن نیم ساعت زمان لازم است.  بازدید از کتابخانه این کلیسا حتما توصیه می شود. https://en.wikipedia.org/wiki/Abbey_of_Saint_Gall

Swiss32

Swiss33

از سنت گالن به سمت دریاچه Bodensee و شهر Kreuzlingen راندیم و با گذر از مرز وارد کشور آلمان شدیم. گذر از مرز به سادگی انجام شد. تنها چند مرزبان که در پست کوچکی ایستاده بودند به صورت رندوم برخی از اتومبیلها را متوقف می کردند و مدارکشان را چک می کردند. بلافاصله بعد از مرز پل بزرگی بر روی رودخانه راین قرار دارد و سوییس را به شهر Konstanz آلمان وصل می کند. مقصد ما شبه جزیره Reichenau است که در مجاور شهر کونستانز است و تا مرکز شهر تنها ۱۰ کیلومتر مسافت است. این شبه جزیره بسیار زیبا در میان دریاچه Untersee قرار گرفته است و تنها با راه بسیار باریکی به خشکی وصل است. سه کلیسا قدیمی این شبه جزیره(St.Mary, St.George, St.Peter)  به همراه طبیعت فوق العاده آن به ثبت جهانی یونسکو درآمده است. کلیساها بسیار ساده هستند و عمدتا نقاشی های دیواری زیبایی دارند. تاریخ ساخت آنها بین قرون ۹ تا ۱۱ میلادی است . http://www.unesco.org/archives/multimedia/?s=films_details&pg=33&id=948

Swiss35

Swiss36

Reichenau بسیار منطقه توریستی است و ویلاهای مجللی در آن ساخته شده که بسیاری از آنها متعلق به پولدارهایی است که برای گذراندن تعطیلات به آنجا می آیند. اگر مایل به اقامت در این محل هستید شاید بهترین راه مراجعه به راهنمای توریستی روستا در میدان مرکزی است. برای اجاره یک ویلا و یا یک اتاق از یک ویلای مجلل می توانید با هزینه قابل قبولی مثلا شبی ۱۰۰ یورو در آنها اقامت کنید.بازدید از این شبه جزیره زیبا حداقل به سه ساعت زمان نیاز دارد.

Swiss37

Swiss38

زمان مورد نیاز از سنت گالن تا مرکز Reichenau حدود یکساعت و نیم است هر چند این فاصله کمتر از ۶۰ کیلومتر می باشد. https://en.wikipedia.org/wiki/Reichenau_Island

با گذر از مرز مجددا به سوییس بازگشتیم و تصمیم گرفتیم که از روستای Stein Am Rhein دیدن کنیم.

Swiss39

این روستا در کنار رودخانه راین قرار دارد و ما برای رسیدن به آن حدودا نیم ساعت فاصله ۳۵ کیلومتری را از هنگامی که وارد سوییس شدیم، راندیم. این روستا که از روستاهای قرون وسطایی است دارای بافت قدیمی بسیار زیبایی است. بسیاری از خانه ها با نقاشی یا کاشیکاریهای رنگارنگ تزئین شده اند. ورود اتومبیل به قسمت مرکزی روستا ممنوع است. میدان مرکزی مجسمه ای زیبا از یک جنگجوی قرون وسطایی دارد. برای گردش در این روستا یکساعت زمان نیاز است. http://www.myswitzerland.com/en/stein-am-rhein.html

Swiss40

Swiss41

رود راین تا مسافتی طولانی مرز میان آلمان و سوییس را مشخص می کند تا اینکه از نزدیک شهر باسل وارد فرانسه می شود و مسیر خود را بعد از ۱۳۲۰ کیلومتر و عبور از آلمان و هلند به دریای شمال پایان می دهد.

از Stein Am Rhein تا محل اقامت ما حدود ۱۳۰ کیلومتر (۲ ساعت) مسافت بود.

روز ششم:

برنامه امروز سفر به سمت غرب و بازدید از دریاچه Leman بود. این دریاچه بزرگ در مرز میان سوییس و فرانسه قرار دارد و شهرهای بزرگی چون ژنو و لوزان در کنار آن واقع شده اند.

مقصد اولیه ما Corsier-sur-Vevey است. این مسیر نسبتا طولانی ۲۱۰ کیلومتری را حدودا در دو ساعت و نیم طی کردیم و قبل از ظهر رسیدیم. خانه چارلی چاپلین در این شهر کوچک قرار دارد و او ۲۵ سال آخر عمرش را پس از بازگشت از آمریکا در این خانه گذراند. این خانه در سالهای اخیر با کمک فرزندان او به موزه تبدیل شده است. این خانه در باغ بزرگی قرار دارد ورودیه این موزه برای بزرگسالان ۲۳ فرانک و برای زیر شش سال رایگان است.

Swiss43

Swiss42

Swiss44

پس از اینکه از خانه چاپلین بازدید کردید شما را برای دیدن قسمتهای کوتاهی از فیلمهای چاپلین به سالن سینمای کوچکی هدایت می کنند. این نمایش ۱۰ دقیقه طول می کشد و سپس پرده نمایش بالا می رود و شما لوکیشنی از یکی از فیلمهای چاپلین را با مجسمه های بسیار طبیعی می بینید. از شما درخواست می شود تا وارد سن شوید و با کارکترها عکس بگیرید ولی این تمام ماجرا نیست و شما از دالانهای مختلف وارد لوکیشنهای مختلف فیلمهای چاپلین می شوید. http://www.chaplinsworld.com/en/ برای بازدید از این موزه حداقل ۴ ساعت زمان نیاز است.

Swiss45

Swiss46

ظهر بود که از موزه خارج شدیم و به سمت شهر لوزان حرکت کردیم. جاده زیبایی به طول ۲۰ کیلومتر در امتداد دریاچه قرار دارد. تاکستانهای بسیار زیبایی در دامنه تپه و ارتفاعات منطقه Lavaux وجود دارد که به سبب مرغوبیت محصول و شکل خاص این تاکستانها در لیست میراث جهانی ثبت شده است. https://www.youtube.com/watch?v=c1ZMM8Dul-w

Swiss47

Swiss48

روستای cully یکی از روستاهای این منطقه و در کنار دریاچه است.

Swiss49

Swiss50

شهر معروف لوزان نیز در کنار دریاچه قرار دارد. شاید دیدنی ترین مکان شهر لوزان، کلیسا جامع شهر است که به Cathedrale Notre-Dame مشهور است. پنجره های زیبا با شیشه های رنگی آن شهرت زیادی دارد. برای بازدید از این کلیسا نیم ساعت کافی است. http://www.myswitzerland.com/en-us/cathedrale-de-notre-dame-cathedral-of-our-lady-lausanne.html

Swiss51

Swiss52

Swiss53

پس از کمی پیاده روی در شهر، به سمت محل سکونت ادامه مسیر دادیم ولی این بار تصمیم گرفتیم تا از منطقه زیبا Interlaken برگردیم. این منطقه که در دره ای در منطقه ای کوهستانی- جنگلی قرار دارد به سبب طبیعت منحصر به فردی که دارد از جذابیتهای طبیعی کشور سوییس است. روستای اینترلاکن در میان دو دریاچه قرار دارد. این منطقه چندین دریاچه و تعداد زیادی آبشار دارد. همچنین شما می توانید تعدادی از قلل مرتفع منطقه را که بر فراز آنها پرواز کرده بودیم را ببینید. هوا تاریک شده بود که به منزل رسیدیم.

روز هفتم:

روز آخر سفر را با جمع آوری وسایل شروع کردیم. چمدانها را در صندوق اتومبیل گذاشتیم و بعد از خداحافظی از صاحب خانه مهربان به سمت شهر کوچک Zug حرکت کردیم. مسافت ۴۵ کیلومتری را یکساعته پیمودیم. این شهر کوچک قرون وسطایی در کنار دریاچه زیبای Zugersee قرار دارد. نهار را در یکی از رستورانهای کنار دریاچه صرف کردیم. کوچه پس کوچه های Zug بسیار دیدنی است و پر است از ساختمانهای زیبا با نماهای زیبا.

Swiss54

Swiss55

Swiss56

مقصد نهایی شهر زوریخ است که در ۳۵ کیلومتری Zug قرار دارد. زوریخ از شهرهای بزرگ سوییس و مرکز تجاری و مالی کشور است.

از مناطق دیدنی شهر زوریخ که نسبت به سایر شهر ها شلوغتر بود می توان از کلیسا Fraumünsterنام برد. این کلیسا به سبب پنجره های رنگی نقاشی شده که داستانهایی از دوران مسیحیت را بازگو می کند معروف است. ورودیه کلیسا مجانی است و برای بازدید از آن ۳۰ دقیقه زمان نیاز است.

Swiss57

قدم زدن در کنار رود Limmat و خیابانهایی که در موازات آن تا رسیدن به دریاچه کشیده شده است خالی از لطف نیست. در مرکز شهر فروشگاهها و مراکز خرید متنوعی وجود دارد. در زوریخ بیش از نقاط دیگر کشور تنوع نژادی مشاهده می شود و وجود سیاه پوستان آفریقایی تبار بیش از سایر شهرها به چشم می آید. در خیابان Limmatquai که در شرق رود قرار دارد تعدادی مغازه سوغاتی فروشی هست که قیمتهای مناسبی دارد. دریاچه زوریخ با آب آبی رنگ و بسیار شفافش محل تفریح توریستهاست. قایق رانی و سایر ورزشهای آبی و حتی شنا در آن بسیار رواج دارد. تعداد زیادی قو، اردک و سایر پرندگان آبزی در این دریاچه مشغول شنا و گرفتن غذا از توریستها هستند.

Swiss59

Swiss58

ساعت ۵ بعدازظهر به سمت فرودگاه زوریخ حرکت کردیم. ابتدا باک بنزین اتومبیل را پر کردیم و سپس اتومبیل را در فرودگاه تحویل شرکت مربوطه دادیم. ما در این سفر ۲۱۰۰ کیلومتر طی کردیم که برای سفر یک هفته ای کمی زیاد به نظر می آید.

پرواز برگشت ما به دبی با خطوط هوایی قطری با یکساعت توقف در فرودگاه دوحه بود.

Swiss60

افشین ایران پور

کانون گردشگران جوان ایران

خرداد ۱۳۹۵

 

Share

۴ دیدگاه

  1. مثل همیشه عالی

  2. معصومه بابایی

    با سلام دوست عزیز واقعا لدت بردم .من نیز در مرداد ماه سویس بودم ولی متاسفانه به خوبی شما نتوانستم به همه شهرها سفر کنم ولی وقتی توضیحات شما را میخواندم کاملا با شما همم احساس بودم . بازهم تشکر میکنم

  3. مسعود فرجاد

    عالی بود. با خواندن گزارش سفرهایتان انسان هوس میکند یک جی پی اس بخرد و دور دنیا راه بیافتد.خوش باشید.

  4. بهزاد علی اکبری شربیانی

    افشین عزیز از خواندن مطالبت بی نهایت لذت بردم.گزارش فوق نشان می ده که خواننده با یک فرد خبره در امر سفر و گزارش نویسی سر کار دارد.منم قراره یک ماه بعد ۵ روز تو سوئیس باشم.مطالبت در نوشتن خط سیر برایم بسیار کمک کننده خواهد بود.سلامتی خود و خانواده را آرزومندم. شربیانی

نظر بدهید

آدرس ایمیلتان منتشر نمیشودگزینه های الزامی ستاره دار شده اند *

*

برو بالا !